© Libor Sváček, archiv CzechTourism

Olomouc za časů Lucemburků

Olomouc - Litovel - Uničov - Bouzov

Délka 63 km Časová náročnost 1 den

Olomouc je od Prahy vzdálena přibližně 280 kilometrů, autem pojedete celou trasu po dálnici. Alternativně je možné použít přímé vlakové spojení z hlavního nádraží v Praze. Cesta jak autem, tak vlakem zabere přibližně dvě až tři hodiny. Mezi jednotlivými zastávkami itineráře je možné využít i místní vlakové a autobusové spojení.

Morava vždy patřila k důležitým částem zemí Koruny české a s životem Karla IV. je neodmyslitelně spjata. Tentokrát zavítáme do trojice měst, jejichž obranný svazek potvrdil Karel IV. v roce 1346 – do Olomouce, Litovle a Uničova. Stejně jako celý kraj jsou plné gotických pamětihodností, které stojí za pozornost.

Při návštěvě Olomouce se vydejte na Horní náměstí a postupujte tak trochu proti proudu času. Místní dominanta sloup Nejsvětější Trojice, součást Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO, je největším seskupením barokních soch v rámci jedné skulptury ve střední Evropě. Nedaleká budova radnice, místní nejvýznamnější světská architektonická památka, je už šest století symbolem významu města. Její stavbu povolil městu synovec Karla IV. a markrabě moravský Jošt Lucemburský v roce 1378. Součástí budovy je také orloj, jehož kořeny sahají až do 15. století, dnešní unikátní podobu ovšem získal v časech poměrně nedávných. Nechte se překvapit, tento orloj dokáže návštěvníky mimořádně pobavit. Třetí zastávkou v Olomouci bude kostel sv. Mořice, jedna z nejvzácnějších pozdně gotických staveb na Moravě. Unikátní je například dvojité šnekové schodiště při západní stěně, skutečným klenotem je ale pozdně gotické sousoší Kristus na hoře Olivetské, umístěné v interiéru kostela. Ujít si nesmíte nechat ani varhany, které jsou největší ve střední Evropě a osmé největší na celém starém kontinentě. Z kostela zamíříte na Olomoucký hrad. Právě zde byl roku 1306 zavražděn poslední člen rodu Přemyslovců, český král Václav III., a díky tomu se na český trůn dostal rod Lucemburků. Za pozornost stojí například biskupský palác s proslulými románskými okny, který je součástí prohlídkové trasy Arcidiecézního muzea, založeného z podnětu papeže Jana Pavla II. Jednoznačně nejvýznamnější částí hradu je ale gotický dóm sv. Václava, dnes v novogotické úpravě, který je sídelním kostelem olomouckého arcibiskupa. V areálu hradu pobýval mladý W. A. Mozart, který zde napsal 6. symfonii F dur, návštěvou místo poctila i Matka Tereza nebo již zmiňovaný Jan Pavel II.

Po skončení procházky Olomoucí si na chvíli odpočiňte a zajděte na oběd. Doporučujeme ochutnat některou z lokálních specialit, které lehce poznáte podle značky Ochutnejte Hanou. Restaurace zapojené do této značky připravují pokrmy podle tradičních receptů a výhradně z lokálních nebo sezónních surovin. Pochutnat si můžete například na pomalu pečeném kachním stehně na kmíně s jablky, dušeným zelím a bramborovým knedlíkem, dršťkové polévce nebo delikátních slaných moučnících vyrobených z originálních olomouckých tvarůžků.

Z Olomouce se vypravíte do města Litovel. Zde si můžete prohlédnout například nejstarší funkční kamenný most na Moravě, po Karlově mostě v Praze a mostu v Písku třetí nejstarší na českém území. Významnou památkou Litovle je původně gotický kostel sv. Marka. Jeho historie sahá na počátek 14. století, od té doby byl mnohokrát poničen a znovu opravován. Interiér je na katolický kostel nezvykle jednoduchý, což mu ale neubírá na zajímavosti. Velmi vzácné jsou například lavice pocházející z roku 1769. Na náměstí Přemysla Otakara pak navštívíte výstavní radnici, jejíž věž je jednou z dominant Litovle. Věž byla postavena koncem 15. století a říká se, že je nejvyšší věží na Moravě. Jedná se ovšem o slovní hříčku, věž totiž leží přímo na jednom z ramen řeky Moravy.

Následující zastávkou na cestě Olomouckým krajem bude starobylé město Uničov, jemuž udělil Karel IV. v roce 1354 právo konat osmidenní výroční trhy a o devatenáct let později toto oprávnění ještě rozšířil i o druhý výroční trh. Jednou z významných gotických památek spjatých s dobou Karla IV. jsou pozůstatky městských hradebních zdí a jediná zachovaná městská brána zvaná Medelská. Původní podobu hradeb si můžete prohlédnout na obraze města z roku 1680, který je k vidění v městském Muzeu U Vodní branky a zachycuje půdorys města. Zajděte také na Masarykovo náměstí, nepravidelného lichoběžníkového tvaru, jehož dominantou je významný mariánský sloup, který byl postaven v letech 1735–1745 jako poděkování za záchranu města před husity a uherským vojskem.

S Olomouckým krajem se rozloučíme na hradě Bouzově, kterého s osobou Karla IV. spojuje zajímavá historie. Roku 1414 se jeho majitelem stal Boček z Kunštátu a Poděbrad, někdejší královský číšník Karla IV. Jeho syna Bočka II. jmenoval později Karel IV. svým nejvyšším komorníkem.

Olomouc, Dóm sv. Václava I © Libor Sváček, archiv CzechTourism

Olomouc, Dóm sv. Václava I © Libor Sváček, archiv CzechTourism

Litovel, most I © Ladislav Renner, archiv CzechTourism

Litovel, most I © Ladislav Renner, archiv CzechTourism

Bouzov I © Libor Sváček, archiv CzechTourism

Bouzov I © Libor Sváček, archiv CzechTourism

Zobrazit detail

Zavřít

Interakce s mapou Zavřít mapu

Integrovaný operační program Evropský fond pro regionální rozvoj Ministerstvo pro místní rozvoj ČR

Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Rozumím