© Libor Sváček, archiv CzechTourism

Za vínem a krásami středních Čech

Mělník - Stará Boleslav - Poděbrady - Kolín

Délka 88 km Časová náročnost 1 den

Mělník je od Prahy vzdálen cca 50 km přes E55. Itinerář je určen pro přesuny autem.

Výpravu po stopách Karla IV. ve Středočeském kraji zahájíme ve městě, které je centrem známého vinařského regionu. V Mělníku ale nalezneme také řadu architektonických zajímavostí. První zastávkou bude zámek Mělník, původně hrad, který se jmenoval Pšov. Právě v jeho zdech žila matka Karla IV. Eliška Přemyslovna. Pokračovala tak v tradici jiných významných českých kněžen a královen, kterým byl hrad dáván do držení už od konce 1. tisíciletí. Karel IV. byl velkým milovníkem vína a také proto bylo mělnické panství jeho oblíbené. Růstu místního vinařství výrazně pomohl dovozem ušlechtilé burgundské révy a zavedením celní povinnosti pro vína ze zahraničí. Jako poradce pozval také několik vinařů z Francie. Za jeho podíl na rozvoji města mu byla roku 1878 postavena v městském parku socha, ke které se také zajděte podívat. Od sochy vaše kroky povedou k radnici, původně rychty postavené roku 1398. Radnicí se budova stala o více než padesát let později a poté byla ještě několikrát přestavěna. Na fasádě radnice je k vidění kruhový medailon akademického malíře Karla Klusáčka připomínající osobnost císaře, který se o město tolik zasloužil. Posledním mělnickým zastavením se stane chrám sv. Petra a Pavla, jeden z nejstarších kostelů v Čechách. Celé stavbě vévodí 60 metrů vysoká věž, která je i dominantou města. Významná je z historického hlediska podzemní krypta s kostnicí, ve které jsou kosti ukládány od první poloviny 16. století. Celkem zde leží ostatky asi 15 tisíc lidí.

Z Mělníka se přesuňte do nedalekého Brandýsa nad Labem – Staré Boleslavi. Stará Boleslav je jedním z historicky nejvýznamnějších míst v Česku. Právě zde byl totiž roku 935 bratrem Boleslavem I. zavražděn patron českých zemí sv. Václav. Na místě vraždy byla postavena bazilika sv. Václava, jež se stala poutním místem. Kostel prošel mnoha úpravami, za vlády Karla IV. byl upraven do gotické podoby. Sám Karel IV. Starou Boleslav několikrát navštívil a založil v kostele nadaci na zpívanou mši u oltáře sv. Václava. Kromě baziliky stojí za vaši pozornost románský kostel sv. Klimenta nebo chrám Nanebevzetí Panny Marie.

Další zastávkou bude město Poděbrady, které Karel IV. věnoval jako léno pánům z Kunštátu. Stanou se odpočinkovým bodem vaší cesty dalekou minulostí díky léčivým pramenům a lázním, krásným parkům i množství kaváren. Při procházce městem byste si neměli nechat ujít památník krále Jiřího z Poděbrad na místním zámku. Zdejší expozice se mimo jiné věnuje i dějinám středověku v tomto regionu.

Posledním místem, které v rámci výletu po Středočeském kraji navštívíte, bude Kolín. Historické jádro města bylo vyhlášeno městskou památkovou rezervací a jeho výjimečnost spočívá v tom, že si zachovalo původní středověký půdorys. Karlovo náměstí s jedinečným morovým sloupem a krásně zdobenou kašnou je obklopeno barokními domy a najdete zde také novorenesanční budovu radnice. Významnou dominantou Kolína je chrám sv. Bartoloměje, který je mistrovskou ukázkou architektonické výstavby na přelomu rané a vrcholné gotiky.

Mělník I © Libor Sváček, archiv CzechTourism

Mělník I © Libor Sváček, archiv CzechTourism

Stará Boleslav I © Ladislav Renner, archiv CzechTourism

Stará Boleslav I © Ladislav Renner, archiv CzechTourism

Poděbrady I © Libor Sváček, archiv CzechTourism

Poděbrady I © Libor Sváček, archiv CzechTourism

Kolín, věže sv. Bartoloměje I © Zdeněk Thoma

Kolín, věže sv. Bartoloměje I © Zdeněk Thoma

Zobrazit detail

Zavřít

Interakce s mapou Zavřít mapu

Integrovaný operační program Evropský fond pro regionální rozvoj Ministerstvo pro místní rozvoj ČR

Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Rozumím