© Libor Sváček, archiv CzechTourism

Za rotundou, která inspirovala císaře

Brno - Znojmo

Délka 73 km Časová náročnost 2 dny

Den 1.

Brno je od Prahy vzdáleno přibližně dvě stě kilometrů po dálnici. Cesta zabere zhruba dvě hodiny. Do Brna se také pohodlně dostanete za dvě a půl hodiny autobusem, cesta vlakem trvá hodiny tři. Itinerář po městě je určený pro pěší přesuny, případně v kombinaci s městskou hromadnou dopravou anebo přesuny autem.

Kde jinde začít putování po stopách Karla IV. v Jihomoravském kraji než v Brně, historickém hlavním městě markrabství moravského. Šestnáct let byl Karel IV. moravským markrabětem a i po jeho korunovaci toto území nadále spravoval rod Lucemburků.

Nejprve se zastavme na Moravském náměstí a prohlédněme si kostel sv. Tomáše, který je součástí komplexu někdejšího augustiniánského kláštera. Karel IV. spolufinancoval jeho stavbu. Pochován je zde Karlův bratr Jan Jindřich, který nastoupil po Karlovi do funkce moravského markraběte, a také syn Jana Jindřicha Jošt Lucemburský. Další moravský markrabě byl po Karlu IV. zvolen i za římského krále, ale ještě před slavnostní korunovací zemřel na místním hradě Špilberku. Lucemburkové kostelu také darovali dnes nejstarší a největší zvon v Brně s latinským nápisem „Ke cti Boha všemohoucího a jeho rodičky Panny Marie, svatého Tomáše apoštola, slavná knížata Jošt a Prokop … markrabata moravská, 1393“. Na jméno Jošta Lucemburského narazíte i na náměstí před bývalou prelaturou kláštera hned vedle kostela sv. Tomáše, kde stojí Joštova jezdecká socha z dílny sochaře Jaroslava Róny symbolizující odvahu.

Návštěva Brna by nebyla úplná bez dalšího cíle naší cesty, zmíněného hradu Špilberku. Zde trávila své dny první manželka Karla IV. Blanka z Valois a právě díky Špilberku Brno odolalo náporu Švédů během třicetileté války. Projděte se také parkem, který Špilberk obklopuje. Stojí zde pravoslavný chrám sv. Václava, najdete zde pomník hudebního skladatele Pavla Křížkovského, učitele skladatele Leoše Janáčka, nebo památník Christiana d'Elverta, brněnského starosty, na jehož popud park vznikl.

Po prohlídce parku je čas na dobrý oběd. V blízkém okolí Špilberku máte na výběr hned z několika restaurací s označením CzechSpecials nabízejících jihomoravské speciality i kvalitní víno.

Závěr našeho putování věnujeme návštěvě kláštera na Starém Brně, kam láká návštěvníky zejména deskový obraz Madony Svatotomské, darovaný Karlem IV. původně kostelu sv. Tomáše. Dnes je toto uctívané umělecké dílo uloženo právě zde – na hlavním stříbrném oltáři v bazilice Nanebevzetí Panny Marie. Karel IV. dal do spony na prsou ikony vsadit relikvii ze závoje Panny Marie, potřísněného Kristovou krví.

Opatství augustiniánů na Starém Brně může ale vaším cílem být i z jiných důvodů. Významným magnetem je totiž zdejší Mendelovo muzeum, připomínající časy, kdy v čele opatství stál přírodovědec Gregor Johann Mendel, objevitel zákonů genetiky.

Po celodenním výletu za krásami Brna nepohrdněte kvalitní kulturní nabídkou a samozřejmě, vždyť se nacházíme na jižní Moravě, máte i spoustu možností, kde ochutnat skvělé víno.

Den 2.

Znojmo je od Brna vzdáleno necelých sedmdesát kilometrů. Cesta se dá přejet pohodlně autem přibližně za hodinu, vlakem jste ve Znojmě za dvě hodiny. Itinerář procházky po městě o délce něco přes dva kilometry je určený pro pěší přesuny.

Během druhého dne naší cesty zavítáme do Znojma. Karel IV. toto město miloval především kvůli zdejšímu vínu, místní vinaři si dokonce zasloužili právo nabízet své produkty po celém království. Ve Znojmě také skončila životní cesta Karlova syna Zikmunda, když ho právě zde zastihla smrt. Na dnešním Masarykově náměstí před domem číslo 4, kde údajně vyčerpaný a nemocí zlomený císař Zikmund Lucemburský spadl z koně, je ve dlažbě umístěna pamětní deska.

Prohlídku začneme v centru tohoto královského města, kde se nachází zcela unikátní historická památka. Místní podzemí je systém chodeb a sklepů dlouhý 27 km, postavený až ve čtyřech úrovních. Systém se rozprostírá pod celým historickým jádrem města a sloužil jako úkryt v dobách ohrožení. Návštěvníkům nabízí dvě prohlídkové trasy, jednu klasickou, druhou dobrodružnou a fyzicky náročnější.

Dále se přesuneme na Znojemský hrad, tyčící se vysoko nad údolím řeky Dyje. V jeho areálu se nachází jedna z nejvzácnějších památek na našem území, rotunda svaté Kateřiny, postavená ve druhé polovině 11. století. Zachovaly se zde románské nástěnné malby, jedinečné v celém románském umění Evropy tím, že se ve vyobrazeních historie rodu Přemyslovců zaměřují na ideologii státu. Právě výzdobou této rotundy se inspiroval Karel IV. při jednáních o výzdobě kaple sv. Kříže na hradě Karlštejně. Protože však v rotundě panuje specifický režim pro návštěvníky, kterých se tam vejde najednou jenom několik, mohou vznikat dlouhé čekací doby. Čekání lze naštěstí zkrátit objednáním časové vstupenky.

Po návštěvě rotundy se vypravte procházkou kolem Radniční věže přes Masarykovo náměstí k Vlkově věži. Obě věže poskytují jedinečný výhled do okolí a v druhé z nich je navíc informační centrum znojemských originálních certifikovaných vín. Ta můžete rovnou i degustovat a vychutnat si tak téměř dva tisíce let dlouhou tradici pěstování vína na jižní Moravě. Toto odvětví dosáhlo značného rozmachu během vlády Karla IV., který jeho rozvoj podpořil řadou opatření omezujících dovoz zahraničních vín a osvobozením mladých vinic na dvanáct let od daní.

Brno © Libor Sváček, archiv CzechTourism

Brno © Libor Sváček, archiv CzechTourism

Znojmo © Ladislav Renner, archiv CzechTourism

Znojmo © Ladislav Renner, archiv CzechTourism

Zobrazit detail

Zavřít

Interakce s mapou Zavřít mapu

Integrovaný operační program Evropský fond pro regionální rozvoj Ministerstvo pro místní rozvoj ČR

Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Rozumím