© Aleš Motejl, archiv CzechTourism

Na skok k Rožmberkům

České Budějovice - Zlatá Koruna - Český Krumlov

Délka 36 km Časová náročnost 1 den

České Budějovice jsou od Prahy vzdáleny necelých sto padesát kilometrů. Je možné použít přímé vlakové nebo autobusové spojení z hlavního nádraží v Praze, nebo jet autem. Cesta autem zabere téměř dvě hodiny, vlakem o půl hodiny déle. Z Českých Budějovic se do Českého Krumlova lze pohodlně dostat autobusem, včetně zastávky ve Zlaté Koruně.

Jižní Čechy mají velký spirituální náboj a řada zdejších sakrálních staveb za svůj vznik často vděčí osobnosti Karla IV. Množství klášterů, unikátní ukázky gotické architektury nebo vzácná umělecká díla, to všechno můžete při své cestě tímto krajem vidět. Jižní Čechy jsou ale i krajem rybníků a navíc zde pramení Vltava, řeka, která je jedním ze symbolů České republiky.

Putování po krásách Jihočeského kraje začneme v Českých Budějovicích, které tvořily kulisu mnoha Karlových politických jednání evropského významu. Začněme na náměstí Přemysla Otakara II., pojmenovaném po zakladateli města. Náměstí patří mezi největší čtvercová náměstí v Česku. Ze všech stran je obklopeno jedinečnými architektonickými památkami a jeho dominantou je Samsonova kašna, vybudovaná na počátku 18. století. Určitě nezapomeňte vyzkoušet si legendu o bludném kameni nacházejícím se v jihovýchodní části, na místě, kde údajně stával popravčí špalek. Další zastávka udělá radost hlavně milovníkům zlatavého moku. Pivo z budějovického pivovaru znají lidé na celém světě. Výroba piva v Českých Budějovicích má takřka sedmisetletou tradici, jejíž historií vás provede multimediální expozice. Českobudějovické pivo i regionální gastronomii si vychutnejte v jedné z mnoha místních restaurací.

Z Českých Budějovic se vypravíme dále na jih do Českého Krumlova. Cestou se ale ještě zastavíme v klášteře Zlatá koruna, založeném už ve druhé polovině 13. století. Ačkoliv má za sebou klášter pohnutou historii, během které byl několikrát vypálen, zachoval se pro dnešní generace ve vynikajícím stavu. Dýchne na vás atmosféra starých časů, kdy se v jeho chodbách procházeli mniši nebo se tudy prohnali bojovníci husitského hnutí, jehož vznik vyvolala v českých zemích smrt reformátora Jana Husa. Husité klášter roku 1420 napadli, poničili a vypálili. Největší vzácností uloženou v klášterních zdech je trn z Kristovy trnové koruny. Nevšedním zážitkem jsou ale i noční prohlídky, které se zde konají během turistické sezóny. Klášter často ožívá také při nejrůznějších kulturních akcích a koncertech klasické hudby.

Poslední zastávkou na naší cestě je starobylé město Český Krumlov. Jeho historické centrum je nejenom městskou památkovou rezervací, ale od roku 1992 je také zapsáno na seznamu světového dědictví UNESCO. Prudkým stavebním rozvojem procházelo již v době panování Karla IV., možná i proto, že se šlechtický rod Rožmberků, kterým Český Krumlov patřil, snažil vyrovnat lesku císařského dvora. V centru snad není jediná budova, která by nestála za návštěvu. Jako byste se procházeli muzeem s nejvzácnějšími exponáty. Jedinečný je také českokrumlovský zámek, druhý nejrozsáhlejší zámecký areál v České republice. Zámecká věž nabízí úchvatný výhled na romantické údolí Vltavy. Český Krumlov je město doslova prodchnuté kulturou, během roku se zde koná několik pravidelných kulturních festivalů, žije zde hlavně divadlo díky proslulému otáčivému hledišti. Český Krumlov by ztratil část svého kouzla, nebýt řeky Vltavy, která obtéká staré město i hradní ostroh. Odpočiňte si v některé z řady kaváren, hospůdek a restaurací, v nichž můžete ochutnat vybrané jihočeské speciality, například rožmberské menu s domácím uzeným pstruhem.

České Budějovice, Náměstí Přemysla Otakara II. I © Ladislav Renner, archiv CzechTourism

České Budějovice, Náměstí Přemysla Otakara II. I © Ladislav Renner, archiv CzechTourism

Letecký pohled na Zlatou korunu © Libor Sváček, archiv CzechTourism

Letecký pohled na Zlatou korunu © Libor Sváček, archiv CzechTourism

Český Krumlov - Českokrumlovská prelatura I © Libor Sváček, archiv CzechTourism

Český Krumlov - Českokrumlovská prelatura I © Libor Sváček, archiv CzechTourism

Zobrazit detail

Zavřít

Interakce s mapou Zavřít mapu

Integrovaný operační program Evropský fond pro regionální rozvoj Ministerstvo pro místní rozvoj ČR

Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Rozumím