Barokní zámky

Z Českých Athén až na Karlův Týn

Délka
19 km
Časová náročnost
1 den
Karlštejn

Z Českých Athén až na Karlův Týn

Vystoupejte do nebeského Jeruzaléma. V kopcích Českého krasu vybudoval Karel IV. důstojné místo pro úschovu říšských korunovačních klenotů. Zároveň chtěl, aby se nezapomnělo ani na duchovní ctnosti.

Doporučujeme

    • Hrad Karlštejn
    • Muzeum voskových figurín Karlštejn
    • Lom Velká Amerika
    • Golf resort Karlštejn
Start

Jak se dostat do výchozího bodu

Karlštejn je od Prahy vzdálen cca 35 km. Pohodlně se zde dostanete autem. Můžete ale také využít přímého vlakového spojení z Prahy – Hlavního nádraží až do stanice Karlštejn, odkud se na hrad dostanete pěšky cca za půl hodiny.

Hrad Karlštejn

Byl založen v roce 1348. V roce 1355 již Karel IV. pobýval na hradě, dohlížel na jeho dostavbu a na výzdobu interiérů, především hradních kaplí. Stavebně byl hrad dokončen v roce 1365, kdy byla vysvěcena kaple sv. Kříže ve Velké věži.

Říšské klenoty odvezl už Karlův syn Zikmund, a to kvůli husitským náboženským nepokojům. Svatým ostatkům se však můžete uklonit dodnes. Procházejte místnostmi, ve kterých Karel IV. žil a pracoval, ve kterých přijímal vzácné návštěvy, a ztište se v kaplích, v nichž se modlil. V téměř původní podobě se dochovala kaple sv. Kateřiny. Nejdůležitější je ale výstup do kaple sv. Kříže. Právě v ní se říšský poklad uchovával.

Hrad Karlštejn

Muzeum voskových figurín Karlštejn

100 m

Muzeum voskových figurín Karlštejn

Už přes deset let se hrad Karlštejn těší vybrané společnosti významných osobností dávné i nedávné historie. Právě tak dlouho totiž existuje muzeum voskových figurín, které zde bylo založeno. Historický průřez českými dějinami a státností seznamuje návštěvníky se slavnými postavami českých dějin v jejich dobových prostředích. Můžete se projít středověkým městečkem a seznámit se z císařem Karlem IV., zakladatelem hradu Karlštejna.

Otevírací doba

leden–prosinec: denně 09:00–18:00
http://www.waxmuseumprague.cz/

6,3 km

Lom Velká Amerika

Nejznámější český zatopený lom je od hradu vzdálen cca 4 km a lze k němu dojít pěšky cca za hodinu.

Lom Velká Amerika

Dům hodin na Karlštejně

8,8 km

Dům hodin na Karlštejně

Jedinečná procházka časem, zachycující vývoj hodinářského umění od 16. století až do novověku, od renesance po secesi. Muzeum se pyšní největší výstavou hodin v České republice. Z některých přístrojů kukají kukačky, na jiných se nad ciferníkem procházejí loutky. K vidění jsou časoměrné stroje všech typů a velikostí, od kapesních či náramkových chronometrů, přes budíky, stolní a nástěnné hodiny po tzv. podlahové hodiny, skleněné zvonkohry i malinkaté dětské hodinky, které sloužily jako ozdoba pokojů pro panenky či věžní stroje.

Otevírací doba

Vstup pouze na telefonickou objednávku předem. Telefon 608910010.
 http://www.muzeumhodin.eu/cs/

3,9 km

Golf resort Karlštejn

Milovníci golfu si mohou návštěvu místa osladit hrou na hřišti Golf resortu Karlštejn. Během hry se můžete kochat nejenom překrásným výhledem na hrad, ale i na okolní, hustými lesy porostlé kopce. V resortu je možné si zapůjčit také veškeré golfové vybavení. Informace o cenách a provozní době naleznete zde.

Golf resort Karlštejn

Chystáte se poznat Karlštejn? Objevte příběhy v této lokalitě.

Vyhledání cesty autem


Akce

Ubytování

Tip na restauraci

Regionální produkty

Zobrazit detail

Zavřít

Interakce s mapou Zavřít mapu

Integrovaný operační program Evropský fond pro regionální rozvoj Ministerstvo pro místní rozvoj ČR

Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Rozumím