Osobnosti

Za šiframi mistra Santiniho

Délka
5 km
Časová náročnost
1 den
Žďár nad Sázavou

Za šiframi mistra Santiniho

Vydejte se do srdce Vysočiny za dílem největšího z barokních architektů, geniálního Jana Blažeje Santiniho-Aichela, jehož stavby dodnes fascinují svou dokonalou kompozicí, čistotou provedení a množstvím symbolických odkazů. Podívejte se, jak důmyslně Santini využil symboliku čísla 5 v areálu poutního kostela na Zelené hoře, seznamte se s jeho dobou v interaktivním muzeu v přilehlém žďárském klášteře a objevte zajímavosti historického centra Žďáru.

Doporučujeme

  • zámek Žďár nad Sázavou s unikátní multimediální expozicí o Santinim i historii kraje
  • kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře zařazený na seznam památek UNESCO
Start

Jak se dostat do výchozího bodu

Ve Ždáru nad Sázavou staví část rychlíků na trati Praha–Brno, dobře dostupný je také autobusy. Od vlakového a autobusového nádraží využijte autobusy městské hromadné dopravy na zastávku Žďár nad Sázavou, zámek (jezdí sem hned několik linek).

Zámek Žďár nad SázavouMuzeum Nové generace, archiv Vysočina Tourism

1. Zámek Žďár nad Sázavou

Výpravu v Santiniho stopách doporučujeme zahájit prohlídkou areálu někdejšího cisterciáckého kláštera. Právě tady Santiniho působení na Žďársku začalo. Geniálního architekta do svých služeb povolal ambiciózní opat Václav Vejmluva a na jeho pokyn se Santini podílel na úpravách kláštera, baziliky Nanebevzetí Panny Marie a sv. Mikuláše. Z jeho rukopisu se toho bohužel moc nezachovalo. Po mohutném požáru roku 1784 byl klášter zrušen a později jej hrabě Josef Vratislav z Mitrovic nechal přestavět na zámek.

Určitě si nenechte ujít jedinečnou multimediální expozici v Muzeu nové generace, která vás dokonale vtáhne do časů založení kláštera i slavné Santiniho éry a pomůže vám pochopit zdejšího genia loci. Čekejte vše, jen ne fádní vitríny se spoustou textových panelů.

Otevírací doba

 1. červenec–31. srpen: Po–Ne 9:00 – 18:00
 2. září–31. říjen: Út–Ne 9:00 – 18:00
 3. listopad–30. duben: Út–Ne 9:00–17:00
 4. květen–30. červen: Út–Ne 9:00–18:00

Video: https://www.youtube.com/watch?…

Více informací http://www.zamekzdar.cz/

Dolní hřbitov Archiv Vysočina Tourism

300 m

2. Dolní hřbitov

Stavbu barokního hřbitova si opat Vejmluva objednal u Santiniho jako jedno z opatření proti morovým epidemiím. Ty ale nakonec Žďársko nepostihly nijak zvlášť ničivě, a tak se hřbitov používal k běžným pohřbům. Původně měl jen tři kaple uspořádané do trojúhelníku, čímž Santini odkazoval ke svaté Trojici. Do dnešní podoby byl rozšířen v polovině 18. století.

Pokud máte čas a chcete si více vychutnat magické kouzlo zdejší přírody, vydejte se na procházku po naučné stezce Okolo Zelené hory. Asi 4,5 kilometru dlouhý, nenáročný okruh kolem Konventského a Bránského rybníka vás zavede ke všem důležitým pamětihodnostem v okolí (Dolní hřbitov, zámek, barokní most) a dá vám na chviličku zapomenout na okolní ruch.

500 m

3. Barokní most

Ještě, než se od zámku vydáte k poutnímu kostelu na Zelené hoře, nezapomeňte si prohlédnout barokní most spojující Konventský a Bránský rybník. Jeho sochařská výzdoba vám možná připomene slavnější sochy lemující pražský Karlův most.

Barokní mostArchiv Vysočina Tourism

Zelená hora Jaroslav Mareš

Otevírací doba

Duben: So–Ne 9:00–17:00
Květen–září: Po–Ne 9:00–17:00
Říjen: So–Ne 9:00–17:00
Listopad–březen: zavřeno, prohlídky po domluvě

600 m

4. Zelená hora

Do poutního kostela zasvěceného svatému Janu Nepomuckému vložil Santini své celoživotní zkušenosti a rozehrál v něm hru symbolů, jež dodnes nepřestává fascinovat návštěvníky z celého světa. Jeden z největších odborníků na baroko, profesor Mojmír Hrdina, o této památce zařazené od roku 1994 na prestižní seznam UNESCO, kdysi řekl: „Santiniho Zelená Hora je báseň… Zatímco stavby dvacátého století jsou jenom slogany.“

Poutní kostel nechal vystavět opat Václav Vejmluva v návaznosti na nález zachované tkáně v hrobě Jana Nepomuckého ve Svatovítské katedrále, k němuž došlo roku 1719. Vejmluva také přišel s představou, aby jednotícím prvkem stavby byla pěticípá hvězda – právě ta se údajně zjevila na hladině Vltavy v místě, kde byl Nepomucký utopen. Santinimu se tento nápad podařilo převést do magické stavby, v níž se motiv čísla 5 mísí s odkazy na další křesťanské, ale i kabalistické symboly. Kostel byl slavnostně vysvěcen rok před Santiniho smrtí.

Více informací http://www.zelena-hora.cz/

3,5 km

5. Centrum Žďáru nad Sázavou

Většina návštěvníků jím jen projede cestou na Zelenou horu, ale historické centrum Žďáru nad Sázavou s kostelem svatého Prokopa, tvrzí, historickou radnicí a barokním morovým sloupem určitě stojí za zdržení. Vychutnejte si příjemné posezení v některé ze zdejších kaváren, a pokud cestujete s dětmi, nezapomeňte na program zařadit také návštěvu Modelového království v kulturním domě, kde najdete jednu z našich největších modelových železnic inspirovanou krajinou Vysočiny.

Otevírací doba Modelového království

Leden–Červen, září–prosinec: So–Ne 10:00–17:00
Červenec–Srpen: St–Čt 10:00–17:00, Ne 10:00–17:00
 http://www.mkzdar.cz/

Žďár nad Sázavou Ladislav Renner

Dvacetitisícový Žďár je na rozdíl od Jihlavy nebo Humpolce zatím neobjevenou pivařskou destinací Vysočiny. V posledních letech se tu prosadily hned dva originální malé pivovary – tradičněji zaměřený pivovar Revolta a Mazaný lišák, který má ve své nabídce i řadu svrchně kvašených speciálů. Po obou se ptejte v místních hospodách.

Želví kostel v ObyčtověArchiv Vysočina Tourism

11 km
Možnost rozšíření: Za nejpodivnějším Santiniho kostelem

Pokud máte čas a jste ve Žďáru autem, protáhněte si výlet do nedalekých obcí Obyčtova a Ostrova nad Oslavou, kde se můžete seznámit se dvěma jedinečnými, málo známými Santiniho díly.

6. Želví kostel v Obyčtově

Santini během své práce pro žďárské cisterciáky zanechal v okolí řadu staveb. Pokud máte čas a chuť objevovat i méně známé architektonické skvosty, vydejte se do Obyčtova. Zdejší kostel Navštívení Panny Marie byl sice vystavěn až po Santiniho smrti, geniální architekt je ale podepsán pod jeho návrhem. A ten je skutečně unikátní. Půdorys kostela a jeho hlavní loď totiž připomínají želvu. Podle historiků umění mohl Santini k želvě odkazovat proto, že pro křesťany představuje symbol stálosti ve víře, věrnosti a trpělivosti.

2 km

7. Santiniho hostinec v Ostrově nad Oslavou

Skutečnou santiniovskou perličku najdete na návsi v nedalekém Ostrově nad Oslavou. Jde o někdejší klášterní hostinec, který Santini pro cisterciáky vyprojektoval v roce 1720, jednu z mála dochovaných světských barokních staveb u nás. Od 90. let 20. století, kdy byla vzácná kulturní památka vrácena v rámci restitucí předválečným majitelům, probíhá její postupná rekonstrukce. V budoucnu se snad znovu dočká své někdejší slávy.

Ostrov nad OslavouVladimír Kunc, archiv CzT

Chystáte se poznat Žďár nad Sázavou? Objevte příběhy v této lokalitě.

Vyhledání cesty autem


Ubytování

Tip na restauraci

Regionální produkty

 • Štípané holubičky

  Odvezte si z návštěvy Žďáru originální dřevěný suvenýr. Výroba štípaných holubiček patří k nejstarším lidovým řemeslům, které se na Vysočině předává po staletí. Holubičky si lidé věšeli do oken, aby jejich rodině přinesly pohodu.

 • Žďárská piva

  Vysočina platí za kraj výborného piva a Žďár je toho dokladem. Ač jde o nepříliš velké město, sídlí tu hned dva menší pivovary – Revolta a Mazaný lišák. Pivním znalcům jednoznačně doporučujeme.

  Web: http://www.revolta.beer/, http://mazanylisak.cz/

Zobrazit detail

Zavřít

Interakce s mapou Zavřít mapu

Integrovaný operační program Evropský fond pro regionální rozvoj Ministerstvo pro místní rozvoj ČR

Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Rozumím