Barokní zámky

Za barokní enfiládou a dalšími zajímavostmi valtického zámku

Délka
33 km
Časová náročnost
1 - 2 dny
Valtice

Za barokní enfiládou a dalšími zajímavostmi valtického zámku

Málokde byste v Česku našli zachovanější barokní zámek než ve Valticích. Hlavní sídlo mocného rodu Lichtenštejnů s přepychově zařízenými komnatami, bohatě zdobenou kaplí a věrnou replikou původního divadla je jedním z nejlepších dokladů toho, jak vypadal život barokní šlechty. Příslušníci Lichtenštějnů ale nepečovali jen o reprezentační sídlo – jejich cílem bylo přiblížit celé panství v pozemský odraz nebeského Ráje. A tak postupně zřizovali v krajině aleje, kapličky, Boží muka i množství dalších staveb zvaných salety. Dnes představuje Lednicko-valtický areál největší uměle vytvořený krajinný celek na světě a na jeho poznávání si určitě nechte alespoň dva dny. Vedle valtického zámku si projděte další památky dokládající mimořádnou prosperitu vinařského města v barokní éře a ochutnejte ta nejlepší vína dozrávající na okolních vinicích. Druhý den nasedněte na kolo a vydejte se malebnými zákoutími k druhému lichtenštejnskému sídlu v Lednici, z jehož barokní přestavby se do dnešních dob zachovala například pozoruhodná umělá jeskyně grotta.

Doporučujeme

    • barokní zámek Valtice s ukázkou života barokní šlechty
    • valtické podzemí, kde pochopíte, proč jsou někdy Valtice považovány za hlavní město vína
    • zámek v Lednici s nádherným anglickým parkem
Start

Jak se dostat do výchozího bodu

Hromadnou dopravou se do Valtic dostanete vlakem z Břeclavi nebo Znojma, případně autobusem z Mikulova (nebo Brna s přestupem).

Od vlakového nádraží Valtice-město je to k zámku cca 800 metrů podél hlavní silnice (po červené turistické značce).

Kde si půjčit kola

Půjčovnu kol najdete přímo ve Valticích jen kousek od zámeckého areálu v ulici Petra Bezruče (naproti kostelu sv. Augustina, http://www.cykloraj.com/), nebo dále od centra města v ulici K lesíku (http://www.huranakolo.cz).

Další možností je půjčovna v Lednici na Břeclavské ulici.

http://www.puj­covnakol.cz/kon­takty.html

Nebo využijte služby společnosti Fun Morava a nechte si dovézt kolo, kam potřebujete. http://www.funmorava.cz/

 

1. Zámek Valtice

Rezidence významného šlechtického rodu Lichtenštejnů je jedním z nejvěrnějších dokladů toho, jak v době baroka vypadal život nejvyšší šlechty. Rozsáhlý barokní areál vznikl postupnou přestavbou gotického hradu – a vedle samotného zámku k němu patří i rozlehlá jízdárna a další hospodářské budovy. Na úpravách, které se táhly přes celé 17. i 18. století, se podílela řada význačných osobností, mimo jiné i hlavní vídeňský císařský architekt Giovanni Battista Carlone. Základní prohlídkový okruh vás provede nádherně zdobenými reprezentačními sály, kde mezi jinými vzácnými hosty pobývali císař František Josef I. či kancléř Klemens Metternich. Při prohlídce budete za hvězdu, pokud si dopředu zjistíte, co je to enfiláda. Jde o oblíbenou otázku průvodců – Valtice jsou totiž jedním z mála zámků, kde se tímto barokním architektonickým prvkem mohou pochlubit.

Otevírací doba

Duben: Út–Ne 9:00–16:00
Květen, červen, září: Út–Ne 9:00–17:00
Červenec–srpen: Po–Ne 9:00–17:00
Říjen: Út–Ne 9:00–15:00
Listopad: So–Ne 10:00–14:00
https://www.zamek-valtice.cz

Zámek Valtice Aleš Motejl

2. Zámecké barokní divadlo

Jedinečné pozdně barokní divadlo vzniklo v roce 1790 u příležitosti valtické návštěvy císaře Leopolda II. a premiérově tu zazněla i jedna ze skladeb Leopoldova oblíbence Wolfganga Amadea Mozarta. Scéna se sofistikovaným dřevěný mechanismem na ovládání kulis a tvorbu zvukových efektů však těžce utrpěla za druhé světové války a definitivní hřebíček do rakve jí v 50. letech minulého století zasadily necitlivé stavební úpravy budovy. Mezi lety 2014–2015 proběhla nákladná rekonstrukce, jejímž výsledkem je věrná kopie původního divadla. Dnes si tak v rámci interaktivní prohlídky můžete sami vyzkoušet, jak složité bylo divadelní mašinerii obsluhovat nebo jak vytvořit déšť a hromy. Prohlídky divadlem jsou otevřeny jen v letní sezóně.

Otevírací doba

Září–červen: zavřeno
Červenec–srpen: Po–Ne 10:00–16:00

Zámecké barokní divadlo Archiv Centrály cestovního ruchu jižní Moravy

 

3. Zámecká kaple

Při návštěvě zámku nezapomeňte nahlédnout také do krásně zdobené barokní kaple – jedné z vůbec nejkrásnějších v Česku. Její interiér je vrcholným dílem slavného italského dekoratéra Antonia Beduzziho, který kapli vyprojektoval, vyzdobil freskami a navrhl i její sochařskou výzdobu.

Chcete-li si na chvíli odpočinout od barokního výtvarného umění, vydejte se do valtické Bylinkové zahrady Tiree Chmelar nacházející se hned vedle valtického zámku a přiučte se něco z umění bylinkářského. Ve Valticích se bylinky pěstovaly od 17. století, kdy zde vyrostla nemocnice řádu Milosrdných bratří. Dnešní zahrada na tuto tradici navazuje. Najdete tu na 300 druhů bylin využívaných k léčení, barvení tkanin nebo jako koření.
 http://bylinkovazahradavaltice.cz/

Kostel Nanebevzetí Panny MarieArchiv Centrály cestovního ruchu jižní Moravy

300 m

4. Kostel Nanebevzetí Panny Marie

Stavba tohoto monumentálního kostela poškodila reputaci jednoho z předních barokních architektů Giovaniho Giacoma Tencalla. Dvorní stavitel rodu Lichtenštejnů se úspěšně podílel na přestavbách zámku v Lednici i Valticích a nový valtický farní kostel měl být jeho vrcholným dílem. Jenže v roce 1638, zhruba rok po dokončení hrubé stavby, se ve svatostánku zřítila klenba středové kopule. Tencalla byl z Lichtenštejnských služeb okamžitě propuštěn a dokončení stavby se pak nečekaně protáhlo (a prodražilo). Vysvěcen byl až ke konci 17. století a dokončovací práce probíhaly ještě další desítky let. Roku 1750 do něj byly umístěny varhany od věhlasného rakouského mistra varhanáře Johanna Henckeho, které daly název i každoročnímu valtickému festivalu vážné hudby.

400 m

5. Kostel sv. Augustina

Vedle zámku a kostela je třetí významnou barokní památkou Valtic konvent řádu Milosrdných bratří, který na jih Moravy přišel na pozvání Lichtenštejnů v roce 1605 a založil ve Valticích první nemocnici na sever od Alp. Součástí konventu byl i kostel sv. Augustina, založený roku 1671.

 

6. Mariánský sloup

Raně barokní sloup postavený mezi lety 1680–1690 na žádost knížete Karla Eusebia z Lichtenštejna připomíná oběti morových ran, jež Valtice několikrát zasáhly v 17. století.

 

7. Vinařská naučná stezka

Valticko je díky slunným svahům a kvalitní půdě místem, kde dozrává nejlepší vinná réva v celé zemi. Nejlepším způsobem, jak se o zdejších odrůdách a vinařské tradici dozvědět, je vycházka po cca 5 kilometrů dlouhém naučném okruhu Vinařská stezka, který vede mezi viničnými tratěmi k nedaleké kolonádě na Reistně.

 

Kostel sv. AugustinaArchiv Centrály cestovního ruchu jižní Moravy

Valticko Ivanka Čištínová

Kolonáda na Reistně Jan Miklín

Kolonáda na Reistně se nachází v místech, kde v druhé polovině 20. století vedla ostře sledovaná hranice železné opony. Činnost českých pohraničníků dnes přibližuje nedaleké Muzeum železné opony.

3 km

8. Kolonáda na Reistně

Od mírného návrší se otevírá nádherný pohled na Valtice i celý Lednicko-valtický areál. Samotnou vyhlídkovou kolonádou vystavěl architekt Joseph Hardmuth (mimo jiné vynálezce obyčejné tužky a zakladatel továrny Koh-i-noor) počátkem 19. století. Lichtenštejnové se nechali inspirovat slavnou Gloriettou u vídeňského Schönbrunnu.

Otevírací doba

(10:00–17:00)
Březen, duben, říjen, listopad: So, Ne, svátky 10:00–17:00
Květen, červen, září: Pá, So, Ne, svátky 10:00–17:00
Červenec, srpen: denně 10:00–17:00

2,8 km

9. Valtické podzemí

Na závěr dne si dopřejte posezení v unikátním labyrintu 13 propojených vinných sklepů a užijte si jedinečnou atmosféru tzv. valtického podzemí, kde se místní vinaři chlubí svou nejlepší úrodou.

Valtické podzemíArchiv Centrály cestovního ruchu jižní Moravy

Jdi na 2. den

Chystáte se poznat Valtice? Objevte příběhy v této lokalitě.

Start

10. Zámek Valtice

Zvlněnou krajinu mezi Valticemi a Lednicí zvelebovali Lichtenštejnové již od barokních dob – například roku 1715 založili dnešní Bezručovu alej spojující oba jejich zámky. Do dnešní podoby areálu se nicméně zapsalo především 19. století, kdy pod vlivem romantismu vyrostla mezi alejemi a rybníky řada drobných staveb. Vzhledem k mírnému terénu je nejlepším prostředkem na jeho poznávání jízdní kolo.

Zámek Valtice

Letohrádek BelvederArchiv Centrály cestovního ruchu jižní Moravy

1,5 km

11. Letohrádek Belveder

Empírový zámeček v areálu někdejší bažantnice byl prý původně zdobený čínskými motivy. Na konci 19. století jej bohužel zasáhl požár a poté dlouhá léta chátral. Zrekonstruovaný interiér bude po letech zpřístupněn veřejnosti od 1. 9. 2017.

4 km

12. Hraniční zámeček

Na fasádě klasicistního letního sídla na břehu Hlohoveckého rybníka dodnes najdete německý nápis „Mezi Rakouskem a Moravou“. Právě jeho středem totiž kdysi procházela hranice mezi Markrabstvím moravským a Dolními Rakousy.

Hraniční zámečekArchiv Centrály cestovního ruchu jižní Moravy

Rybniční zámečekArchiv Centrály cestovního ruchu jižní Moravy

3 km

13. Rybniční zámeček

Původně sídlo hajného, později zázemí využívané panstvem při lovech. Drobný klasicistní zámeček na břehu Prostředního rybníka vyprojektoval vídeňský architekt Josef Kornhäusel, který měl na starost i celkovou přestavbu zámku Lednice.

3,5 km

14. Lednice

Jeden z nejnavštěvo­vanějších českých zámků nechal do dnešní podoby ve stylu anglické gotiky přebudovat kníže Alois II. z Lichtenštejna. Z jeho původní barokní podoby se tak už mnoho nezachovalo a v interiérech můžete při srovnání s Valticemi dobře pozorovat, jak se proměnil standard života šlechty. Zajímavostí z barokních časů je však umělá jeskyně ve sklepení zámku, kam se můžete vypravit v rámci samostatného prohlídkového okruhu seznamujícího také s důmyslným technickým zázemím sídla.

Výlet do Lednice si můžete zpestřit plavbou na lodi po meandrech Staré Dyje, které se vlní zachovalým lužním lesem a poskytují útočiště koloniím volavek, bobrům i želvám nádherným. Lodě vyplouvají od lednického zámku, Minaretu nebo Janova hradu.

Lednice

2,3 km

15. Vyhlídková věž

Pohled na Lednické rybníky a dominantu Minaretu.

1,5 km

16. Apollonův chrám

Empírový zámeček na návrší nad Mlýnským rybníkem je nejkrásnější při západu slunce. Zvenku jej zdobí sochy múz, které sem byly převezeny z někdejšího Chrámu Múz.

Apollonův chrám

Nový dvůr

1,7 km

17. Nový dvůr

Do celkové kompozice lednické krajiny architekti 19. století citlivě zasadili i hospodářské stavby. Příkladem je i empírový Nový Dvůr, který dnes stejně jako kdysi slouží jako stáje pro koně.

1 km

18. Tři grácie

Sousoší tří řeckých bohyň Pallas Athény, Artemidy a Afrodity navzdory názvu nemá s původními mytologickými gráciemi nic společného. Grácie totiž byly dcery boha Dia Aglaia, Eufrosyné a Thálie. Vžitý název už jim ani půlkruhové kolonádě s dalšími alegorickými sochami už ale asi nikdo nevezme.

Tři grácie

 
1,5 km

19. Sv. Hubert

Kaple zasvěcená patronovi lovu je nejmladší stavbou celého Lednicko-valtického areálu. Aby dokonale napodobili gotický styl, opatřili kameníci pískovcové kvádry kaple smyšlenými středověkými kamenickými značkami.

2,8 km

20. Dianin chrám (Rendez-vous)

Lovecký zámeček zasvěcený bohyni lovu Dianě dostal podobu římského vítězného oblouku. Pro Lichtenštejny je projektoval vynálezce obyčejné tužky Joseph Hardmuth.

Dianin chrám (Rendez-vous)

Chystáte se poznat Valtice? Objevte příběhy v této lokalitě.

Vyhledání cesty autem


Ubytování

Tip na restauraci

Regionální produkty

Zobrazit detail

Zavřít

Interakce s mapou Zavřít mapu

Integrovaný operační program Evropský fond pro regionální rozvoj Ministerstvo pro místní rozvoj ČR

Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Rozumím