© Ladislav Renner, archiv CzechTourism

Po nejstarším mostě

Zvíkov - Písek - Strakonice - Helfenburk - Prachatice

Délka 87 km Časová náročnost 1 den

Hrad Zvíkov je od Prahy vzdálen cca 90 km. Itinerář je určený pro přesuny autem. Po městě je určený pro pěší, případně v kombinaci s městskou hromadnou dopravou.

Jihočeský kraj je místem, kde se snoubí krásy přírodní s bohatou a místy tajemnou až mystickou atmosférou minulosti a duchovna. Vaše první kroky povedou na hrad Zvíkov, který Karel IV. vykoupil z rožmberské zástavy a často na něm pobýval. Jde o jednu z nejvýznamnějších staveb středověké světské architektury na našem území. Ne nadarmo se mu říká také „Král českých hradů“. Tato monumentální gotická stavba tyčící se nad soutokem řek Otavy a Vltavy nabízí návštěvníkům prohlídku Královského paláce se zbrojnicí, teras náležejících ke královským komnatám, rytířského sálu upraveného do původní gotické podoby nebo svatební síně zdobenou freskami z konce 15. století. Ke Zvíkovu se váže i několik pověstí, asi nejznámější je ta o Zvíkovském raráškovi, podle které byla dokonce napsána divadelní hra a opera.

Druhou zastávkou na cestě po Jihočeském kraji bude starobylé město Písek. Nejprve navštivte populární Písecký hrad. Mnoho z jeho původní podoby nezbylo, dnes už stojí pouze západní křídlo, v kterém sídlí Prácheňské muzeum. Karel IV. právě zde potvrdil Písku svobodný obchod s obilím. Hned pod hradem se nachází Kamenný most, jehož vznik se datuje do 13. století a je tak nejstarším dochovaným v Česku. Most si oblíbil také Karel IV., který v roce 1348 vydal výnos o tom, že všechny pokuty vybrané ve městě musí jít na údržbu této stavby. Poslední píseckou zastávkou bude Děkanský kostel Narození Panny Marie z druhé poloviny 13. století. Veřejnosti je přístupná jeho 72 metrů vysoká jižní věž, v které se dochovalo původní trámoví z 15. století. Z ochozu ve výšce 42 metrů se můžete pokochat výhledem na město a celé jeho okolí. Zajímavé jsou i věžní hodiny, na nichž ukazuje hodiny velká a minuty zase malá ručička. Překvapivý důvod vám vysvětlí pan věžný.

Další zastávkou se stane město Strakonice a majestátní Strakonický hrad. Symbolem tohoto hradu je ranně gotická věž Rumpál, v jejímž podzemí se nacházela hladomorna. Na druhém nádvoří si všimněte kamenného stolu, k němuž se váže zajímavá pověst o bílé paní. Ta se zjevovala na hradbách, procházela se po ochozu věží a na tomto kamenném stole údajně připravovala medovou kaši, kterou poté krmila hodné děti. Strakoničtí radní na tuto pověst navázali a kdysi se u tohoto kamenného stolu jednou do roka rozdávala kaše všem chudým.

Po prohlídce historických unikátů člověku vyhládne. V jedné z místních restaurací byste měli ochutnat třeba kynutou slanou bramborovou buchtu bramborku. A dejte si také hnětýnku, malý dortík ze šlehaného těsta, který se tradičně peče právě na Písecku a Strakonicku.

Ze Strakonic zajeďte k hradu Helfenburk. Zakládací listinu hradu, z nějž dnes zbývá zřícenina, potvrdil v roce 1355 právě Karel IV. Podle pověsti se přímo pod velkou věží ukrývá poklad, který se dá najít pouze na Velký pátek.

Od tajemné zříceniny vyražte do města Prachatice. Ty byly kdysi důležitou obchodní křižovatkou, díky jejímuž bohatství dodnes můžeme obdivovat nádherné goticko-renesanční centrum s množstvím rafinovaně zdobených domů. Další významnou památkou Prachatic je pozdně gotický kostel sv. Jakuba Většího. Zasvěcen je patronovi obchodníků, poutníků, nosičů nákladu a sirotků. Z věže kostela je nádherný výhled na unikátní městské centrum.

Kamenný most v Písku I © Ladislav Renner, archiv CzechTourism

Kamenný most v Písku I © Ladislav Renner, archiv CzechTourism

Prachatice © Libor Sváček, archiv CzechTourism

Prachatice © Libor Sváček, archiv CzechTourism

Zobrazit detail

Zavřít

Interakce s mapou Zavřít mapu

Integrovaný operační program Evropský fond pro regionální rozvoj Ministerstvo pro místní rozvoj ČR

Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Rozumím