Gastronomie a tradice

Vánoce v Olomouci

Délka
4 km
Časová náročnost
1 - 2 dny
Olomouc

Vánoce v Olomouci

Olomouc je stále populárnějším turistickým cílem nejen v letních měsících, ale obliba města roste i během zimní sezóny. Velkým lákadlem jsou v posledních letech zejména vánoční trhy na Horním a Dolním náměstí. Vydejte se do tohoto odvěkého duchovního centra Moravy v času adventním a zažijete neopakovatelnou atmosféru historického centra proslulého neobvyklým množstvím církevních památek.

Doporučujeme

    • Sloup Nejsvětější Trojice, památka zapsaná na seznamu světového dědictví UNESCO
    • jedny z nejlepších Vánočních trhů v České republice
    • Sv. Kopeček – jedno z nejznámějších poutních míst s barokní bazilikou Navštívení Panny Marie
Start

Jak se dostat do výchozího bodu

Do Olomouce se dostanete snadno po silnici i vlakem. Při cestě autem z Prahy se připravte na necelých 300 km po dálnici, pojedete-li vlakem, nejrychlejší spoje Supercity vás na trase Praha – Olomouc přepraví za pouhé zhruba dvě hodiny, ostatní spoje za dvě a půl hodiny.

Z Brna budete potřebovat něco málo přes hodinu na cestu dálkovým autobusem. Nejrychlejší vlakové spojení zvládne stejnou vzdálenost za hodinu a půl. Z Vídně se sem nejsnáze dostanete po dálnici přes Břeclav a Brno, nebo přímým vlakem. Pohodlně se do Olomouce dostanete autem i z Polska či Slovenska

Arcidiecézní muzeum Archiv Olomouckého kraje

1. Arcidiecézní muzeum

První muzeum duchovní kultury v České republice seznamuje své návštěvníky zejména s památkami z českých církevních dějin. V jeho sbírkách naleznete bible, církevní mince, obrazy olomouckých arcibiskupů a nejrůznější duchovní předměty. Klenotem sbírek je zlatem zdobený kočár biskupa Troyera z 18. století.

Muzeum je ale zajímavé také z architektonického hlediska. Celý komplex je pestrou směsicí stavebních stylů od doby románské, přes gotickou a renesanční, pozdně barokní a rokokovou až po současnost a dobře dokumentuje stavební a umělecký vývoj v průběhu celého tisíciletí. Arcidiecézní muzeum Olomouc získalo jako první v ČR prestižní označení „Evropské dědictví“ (European Heritage Label), jehož cílem je ochrana pamětihodností a zdůraznění jejich celoevropského rozměru.

Otevírací doba

Otevřeno denně mimo pondělí od 10.00 do 18.00 hodin
(poslední vstup 17.30 hodin)
Každou neděli vstup volný.
Každou první středu v měsíci vstup volný a otevřeno do 20.00 hodin.
http://www.olmuart.cz/…navstevniky/

Arcibiskupský palácArchiv Olomouckého kraje

1 km

2. Arcibiskupský palác

Sídelní rezidence olomouckých biskupů a arcibiskupů hostila mnoho významných návštěv a stala se dějištěm několika historických událostí. Palác je přístupný veřejnosti, takže můžete sami nahlédnout třeba do Trůnního sálu, kde se 2. prosince 1848 rakouský císař František Josef I. ujal svého úřadu, Přijímacího sálu, kde svůj postup před bitvou u Slavkova domlouvali ruský car Alexandr I. s rakouským císařem Františkem, nebo Zeleného pokoje, kde byly v roce 1850 podepsány mezi Pruskem, Rakouskem a Ruskem tzv. Olomoucké punktace, kterými měl být ukončen konflikt mezi Pruskem a Rakouskem.

340 m

3. Kašna Tritonů

Jedno z nejkvalitnějších děl z cenného olomouckém souboru barokních kašen dnes najdete na Náměstí Republiky. Sochařskou výzdobu tvoří dvojice vodních mužů a párek delfínů, nesoucích mušli s chlapcem, který drží na řetězech vodní psy. Umělecké řešení nezapře inspiraci italskými vzory, konkrétně římskou kašnou Fontana del Tritone na Piazza Barberini.

Kašna TritonůArchiv Olomouckého kraje

Pevnost poznáníArchiv Olomouckého kraje

Pevnost poznání

1,2 km

5. Pevnost poznání – 4. barokní prachárna

Někdejší dělostřelecký sklad v architektonicky unikátní stavbě se nedávno proměnil v interaktivní muzeum vědy pro celou rodinu, kde na vás čekají originální exponáty z dílny olomoucké přírodovědecké fakulty a průvodci připravení vzít vás na cestu historií dobývání Olomouce nebo do hlubin vesmíru.

Součástí areálu je i objekt unikátně dochované barokní prachárny – jedné ze čtyřech umístěných uvnitř Olomoucké pevnosti. Během válečných konfliktů sloužila stavba k uskladnění střelného prachu a patřila k nejstřeženějším objektům ve městě. Dnes slouží jako expozice místní vojenské historie.

330 m

6. Kostel sv. Michala

Původně gotický chrám vděčí za svou současnou barokní podobu dvěma italským architektům. Prvním z nich je Giovanni Pietro Tencalla, jehož dílem je i bazilika na Svatém Kopečku. Práce po něm převzal a přestavbu dokončil Domenico Martinelli. Kostel má tři kopule, které ilustrují myšlenku vztahů mezi sv. Trojicí. Jde v místním prostředí o originální řešení a kostel je považován za první kopulovitou stavbu severoitalského typu na Moravě.

Kostel sv. Michala Libor Sváček

Dolní náměstí Libor Sváček

250 m

7. Dolní náměstí

Dolní náměstí je místem, kde potkáte další dvě z olomouckých kašen. Shodou okolností se zde sešly ta nejstarší z nich (Neptunova), dokončena v roce 1683 s nejmladší, Jupiterovou, z roku 1735.

Uprostřed stojící morový sloup není sice tak velkolepý jako na Horním náměstí, i tak stojí za vaši pozornost. Vytvořil ho kameník Václav Render a inspirací mu byl pražský a vídeňský morový sloup.

200 m

8. Horní náměstí

Sloup Nejsvětější Trojice

Morový sloup, zapsaný od roku 2000 na seznamu světového dědictví UNESCO, je významným dílem barokního sochařství. Vystavěn v letech 1716 až 1754 a slavnostně vysvěcen roku 1754 biskupem Ferdinandem Juliem Troyerem za účasti císařovny Marie Terezie. Se svou výškou přes 32 metrů je největším sousoším v České republice a největším seskupením barokních soch v celé střední Evropě.

Vánoční trhy na náměstí

Akce s neopakovatelnou atmosférou uprostřed historické Olomouce získává každý rok na větší popularitě. Od konce listopadu se zde setkáte s bohatým programem – hudbou všech žánrů, divadlem, ukázkou adventních zvyků, dobovými atrakcemi, vyřezávaným betlémem a tradičními výrobky spojenými s Vánoci a zimou. U několika desítek stánků ochutnáte různé druhy punčů, svařeného vína a dalších horkých nápojů. Místní specialitou, kterou byste měli určitě vyzkoušet je svařené norimberské víno.

Barokní kašny

Největší počet z celého souboru olomouckých kašen najdete právě zde. Vedle druhé nejstarší, Herkulovy kašny, a umělecky hodnotné Merkurovy, také největší kašnu Caesarovu, která je považována zároveň za umělecky nejhodnotnější.

Horní náměstí Libor Sváček

Arionova kašnaArchiv Olomouckého kraje

Jdi na 2. den

Chystáte se poznat Olomouc? Objevte příběhy v této lokalitě.

Start

9. Sv. Kopeček u Olomouce

Jak se dostat tam

Autobusová linka č. 11 z Olomouce zastavuje ve špičce ve všedních dnech na Sv. Kopečku každých 15 minut. Cesta trvá necelou půlhodinu. Na místo se dostanete také rychlospojem č. 111. Oba autobusy odjíždějí od hlavního nádraží.

http://jizdnirady.idnes.cz/…ouc/spojeni/

10. Bazilika Navštívení Panny Marie

Barokní bazilika Navštívení Panny Marie na Svatém Kopečku, jedno z nejznámějších poutních míst České republiky, stojí pět kilometrů severovýchodně od Olomouce. Brzy po vysvěcení v roce 1679 sem každoročně putovalo více než 50 000 poutníků za Pannou Marií ze Svatého Kopečku, aby Královně Moravy vzdali svou úctu. Kolem roku 1700 to již bylo 120–130 000 lidí ročně. A zájem poutníků i obdivovatelů barokního umění trvá dodnes. Důležitost tohoto posvátného místa potvrzují i významné návštěvy, které si sem našly cestu. V roce 1990 se zde zastavila Matka Tereza a v květnu 1995 byl poutní chrám povýšen na baziliku minor za účasti papeže Jana Pavla II.

Sv. Kopeček u Olomouce Milan Kořínek

ZOO Olomouc

11. ZOO Olomouc

Zoologická zahrada na Sv. Kopečku patří k vyhledávaným atrakcím rodin s dětmi nejen z Olomouce a okolí, ale i všech turistů, kteří do svého programu při cestě na hanou hledají kromě cestování za památkami také zábavu pro celou rodinu. Ale na své si zde přijdou nejen děti, ale i dospělí. V pavilonech, klecích a akváriích můžete obdivovat zástupce více než 300 druhů zvířat. Novinkou je také postupná přeměna části ZOO na safari.

Zoologická zahrada se neukládá k zimnímu spánku, takže i o Vánocích nabízí mnoho zajímavého. Za chladného počasí je dokonce řada zvířat aktivnějších, než za horkých letních dní a vy si zdejší atrakce můžete vychutnat včetně vánoční výzdoby a teplého punče.

Otevírací doba

Leden – Únor
pondělí – neděle 09:00 – 16:00
Březen
pondělí – neděle 09:00 – 17:00
Duben – Srpen
pondělí – neděle 09:00 – 18:00
Září
pondělí – neděle 09:00 – 17:00
Říjen – Prosinec
pondělí – neděle 09:00 – 16:00

Tip

Zdejší ZOO se chlubí nejvyšší vyhlídkovou věží ze všech zahrad v republice. A protože je na kopci, přidejte ještě pár metrů a máte jako na dlani nejen baziliku pod sebou, ale celý širý kraj okolo. Krásné výhledy jsou jak do hanácké nížiny, tak na druhou stranu na Oderské vrchy a Jeseníky. Za příhodného počasí dohlédnete dokonce až na Praděd.

http://www.zoo-olomouc.cz

Chystáte se poznat Olomouc? Objevte příběhy v této lokalitě.

Vyhledání cesty autem


Ubytování

Tip na restauraci

Regionální produkty

Zobrazit detail

Zavřít

Interakce s mapou Zavřít mapu

Integrovaný operační program Evropský fond pro regionální rozvoj Ministerstvo pro místní rozvoj ČR

Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Rozumím