Zahrady

Procházka mezi zahradami

Délka
5 km
Časová náročnost
1 den
Kroměříž

Procházka mezi zahradami

Malebné město plné zahrad označované někdy také jako Hanácké Atény je od 17. století kulturním centrem Hané a celé střední Moravy. Olomoučtí biskupové zde vybudovali reprezentativní letní rezidenci a přemístili sem část správy diecéze a velkou část svého bohatství. Arcibiskupský zámek je také společně s oběma zahradami – Květná zahrada, Podzámecká zahrada – zapsán na Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Výlet do Kroměříže doporučujeme zejména těm, kdo svůj zážitek z mimořádných uměleckých památek rádi nechají doznít při procházce přírodou, nebo při pikniku mezi rozkvetlými květinovými záhony.

Doporučujeme

    • Arcibiskupské zahrady jsou společně se zámkem zapsány na Seznam světového přírodního a kulturního dědictví UNESCO
    • Ve zdejší obrazárně se nachází slavné Tizianovo dílo Apollo a Marsyas
    • Miloš Forman na zámku točil oscarový film Amadeus
Start

1. Podzámecká zahrada

První zastávka na cestě od autobusového i vlakového nádraží. Můžete zde po cestě načerpat síly před dalším pokračováním za uměleckými památkami. Rozsáhlá zahrada rozkládající se na ploše šedesáti čtyř hektarů nabízí mnoho různých příležitostí k zábavě a relaxaci. Několikrát byla zásadně přestavěna a na jednotlivá období zde najdete různé památky – Pompejskou kolonádu, Čínský pavilon, umělou zříceninu.

Podzámecká zahradaAlejš Motejl

Arcibiskupský zámekwww.mesto-kromeriz.cz

Arcibiskupský zámekwww.mesto-kromeriz.cz

150 m

2. Arcibiskupský zámek

Kdysi letní sídlo olomouckých arcibiskupů s obrazárnou a rozsáhlou knihovnou a úchvatným Sněmovním sálem, považovaným za jeden z nejkrásnějších rokokových interiérů v České republice.

Současná podoba budovy pochází z let 1664 – 95, kdy byl zámek za biskupa Karla Lichtenštejna – Kastelkorna po třicetileté válce znovu vystavěn podle návrhů architekta Filiberta Luchese a Pietra Giovanniho Tencally.

Obrazová sbírka Olomouckého arcibiskupství patří k nejvýznamnějším v Evropě a nacházejí se v ní díla od gotiky až po pozdní baroko. Její významnější část najdete právě v Kroměříži v historických sálech a v galerii, druhá část je vystavena v Arcidiecézním muzeu v Olomouci. Kromě jiného vystavuje jeden z nejcennějších pokladů světového umění na českém území – Tizianův obraz Apollon a Marsyas.

Otevírací doba všech objektů v areálu

https://www.zamek-kromeriz.cz/…vstevni-doba

250 m

3. Biskupská mincovna

Od Arcibiskupského zámku si můžete odskočit k jedné z památek na dobu výsadního postavení olomouckých biskupů v českém království. Císař Rudolf II. obnovil zvláštní historické právo ražby biskupských mincí, které se razily od roku 1665 právě v kroměřížské mincovně. Dnes je poslední dochovanou mincovnou, kde můžete obdivovat vybrané exponáty z bohatých sbírek nebo si vlastnoručně vyrazit kopii patnáctikrejcarové mince biskupa Lichtensteina.

Otevírací doba:

květen – září: denně mimo pondělí od 10 do 17 hodin

Biskupská mincovnaMěÚ Kroměříž biskupska mincovna

Mariánský sloupwww.vyletnicek.cz

400 m

4. Velké náměstí – Mariánský sloup

Dominantou Velkého náměstí je barokní Mariánský sloup, postavený z vděčnosti za skončení morové epidemie v roce 1680. Sloup je zdobený sochami Sv. Václava, Sv. Floriána, Sv. Rocha a Sv. Mořice a na vrcholu sloupu stojí pozlacená socha Panny Marie s dítětem.

320 m

5. Kostel Nanebevzetí Panny Marie

Původní kostel zasvěcený Panně Marii pochází z raného středověku, současnou raně barokní podobu získal v první polovině 18. století. Velmi cenný je převážně barokní interiér, a to zejména bohatě vyřezávaný oltář Čtrnácti svatých pomocníků.

Kostel Nanebevzetí Panny Mariewww.mesto-kromeriz.cz

Riegrovo náměstíwww.turistika.cz

200 m

6. Riegrovo náměstí

Nejstarší kroměřížšské náměstí nese dnes jméno českého politika a učence Františka Ladislava Riegra, který ve městě bydlel v době zasedání říšského sněmu v letech 1848 – 1849. Najdete zde několik dochovaných architektonických památek – např. kostel Nanebevzetí Blahoslavené Panny Marie, budovu děkanství a za pozornost stojí také barokní kašna zejména sloup Nejsvětější Trojice z roku 1725.

250 m

7. Kostel sv. Jana Křtitele

Původní raně středověký špitální kostel johanitů věnoval koncem 17. století olomoucký biskup Lichtenstein řádu piaristů, který do Kroměříže uvedl v roce 1687. Kostel je dominantou církevní architektury města a patří k nejkrásnějším barokním chrámům na celé Moravě. Jeho umělecky hodnotný interiér je prací předních umělců Moravy a Rakouska.

Kostel sv. Jana Křtitelearchiv Centrály cestovního ruchu Východní Moravy

Schrattenbachova sýpkaarchiv Centrály cestovního ruchu Východní Moravy

600 m

8. Schrattenbachova sýpka

Cestou k vyhlášené Květné zahradě se zastavte alespoň pohledem na bývalé vrchnostenské sýpce, která již z dálky zaujme svou velikostí a barokním štítem. Stavbu dokončil v roce 1711 kardinál Schrattenbach podle plánů slavného stavitele G. P. Tencally.

200 m

9. Květná zahrada

Kroměřížská Květná zahrada patří mezi nejvýznamnější zahradní díla nejen v České republice, ale i v celosvětovém měřítku. Přitom původně vznikla na nehostinném bažinatém místě za hradbami města a to zásluhou biskupa Karla II. hraběte z Lichtenstein-Castelcornu. Její rozměry jsou monumentální a celek zaujme do detailů promyšleným spojením zahradní architektury se sochařstvím, malířstvím a uměleckým řemeslem do jednoho celku.

Kolonáda

Celkem 244 metrů dlouhá arkádová galerie z roku 1671 dostavěná podle projektu italského Giovanniho Pietra Tencally je vyzdobená 44 sochami s antickými motivy.

Ptáčnice

Zděná voliéra na ostrůvku uprostřed rozměrného bazénu, který býval rájem vodních ptáků, dnes opět obnovená i s opeřenci ve voliéře.

Rotunda

Centrální osmibokou stavbu najdete uprostřed zahrady v průsečíku hvězdicově vedených cest. Je bohatě zdobena štukem, sochami a freskami s tematikou vodního živlu. V jejím středu upoutá vaši pozornost Foucaultovo kyvadlo zavěšené na 22,35 metrů dlouhé struně. Kyvadlo, instalované profesorem kroměřížského gymnázia Františkem Nábělkem v roce 1908, je kopií podobného kyvadla z kopule pařížského Pantheonu od Leona J. B. Foucalta a jde o první a jde o první zařízení tohoto druhu na území českých zemí.

Králičí kopec

Uměle navršený kopeček protkaný králičími norami se sochou bohyně Diany na vrcholu stál v těchto místech již v 17. a 18. století. Po nedávné rekonstrukci jej můžete obdivovat v obnovené podobě včetně jeho králičích obyvatel.

Květná zahradaLibor Sváček

Květná zahradaarchiv Centrály cestovního ruchu Východní Moravy

V blízkosti vstupu do historických zahrad je vybudována jedna novější, tzv. Edukační zahrada a místní srdečně zvou všechny nejen k její návštěvě, ale vyzývají je, aby s sebou vzali deky a piknikové koše a užili si chvíli odpočinku na trávě přímo mezi rozkvetlými květinovými záhony. Informace pro návštěvníky

https://www.zamek-kromeriz.cz/…etna-zahrada

Chystáte se poznat Kroměříž? Objevte příběhy v této lokalitě.

Vyhledání cesty autem


Ubytování

Tip na restauraci

Regionální produkty

Zobrazit detail

Zavřít

Interakce s mapou Zavřít mapu

Integrovaný operační program Evropský fond pro regionální rozvoj Ministerstvo pro místní rozvoj ČR

Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Rozumím