Jičínskem mezi Valdštejnem a Šlikem
30 km
1 den
Jičínskem mezi Valdštejnem a Šlikem
Jičín a krajina okolo něj nese dodnes stopy působení dvou mocných aristokratů – Albrechta z Valdštejna a Františka Josefa Šlika. První z nich z Jičína udělal centrum svého panství a společně s přizvanými italskými architekty vtiskl okolní krajině vlastní důmyslný krajinný plán, propojující stavby a krajinné prvky v jeden velký geometrický obraz. Hrabě Schlik také přizval ke spolupráci významné světové architekty, avšak společně s nimi usiloval spíše o důmyslnou neokázalou krajinnou kompozici se silným duchovním rozměrem. Dnes výsledek jejich snažení není tolik viditelný, ale při pobytu v krajině jej lze stále velmi silně cítit a jak se určitě sami přesvědčíte, má prokazatelně uklidňující účinky.
Jak se dostat do výchozího bodu
K výchozímu bodu ve Valdicích se nejlépe dostanete vlakem do zastávky Jičín-zastávka. Z Prahy se sem lze dostat s přestupem v Turnově, Nymburce nebo Hradci Králové. K Valdicím je to od vlaku cca 500 metrů.
1. Kartuziánský klášter Valdice
V areálu výstavního kláštera zřízeného Albrechtem z Valdštejna je dnes jedna z nejpřísnějších českých věznic, i tak ale stojí za to nahlédnout přes zeď alespoň na impozantní klášterní kostel Nanebevzetí Panny Marie od Valdštejnova dvorního architekta Andrea Spezzy. Vnitřek kostela byl bohužel v roce 1953 zničený necitlivou přestavbou ve výrobní halu.

Kartuziánský klášter ValdiceArchiv města Jičína

Valdštejnská lodžie v ValdicíchJiří Částka, archiv Sdružení Český ráj

Valdštejnova lipová alejProkeš
2. Valdštejnská lodžie v Valdicích
Pod vrchem Zebín nechal Valdštejn zřídit příměstskou oázu klidu. Čestný dvůr s monumentální lodžií měl sloužit k odpočinku, radovánkám a jako místo čilého uměleckého života. Vedle bohaté umělecké výzdoby se ve spodní části zahrady počítalo s vodotrysky, fontánami a bazény. Ambiciózní projekt však nikdy nebyl dokončen. V posledních letech prostor lodžie díky úsilí místních nadšenců zvolna ožívá. Pravidelně se tu konají výstavy a další kulturní akce.
Otevírací doba
Listopad–březen: Pá 15:00–20:00, So–Ne 13:00–18:00
Duben, květen, září, říjen: Čt 13:00–18:00, Pá 13:00–20:00, So–Ne 10:00–18:00
Červen: Út–Čt 13:00–18:00, Pá 13:00–20:00, So–Ne 10:00–18:00
Červenec a srpen: Po–Čt, So-Ne 9:00–18:00, Pá 9:00–20:00
http://valdstejnskalodzie.cz/
3. Valdštejnova lipová alej
Valdštejnovu lodžii spojovala s centrem Jičína téměř dva kilometry dlouhá čtyřřadá lipová alej, která svým měřítkem patří k evropským unikátům. Původně ji tvořilo 1 152 lip vysázených v pravidelném odstupu šesti metrů. Dnešní stromy již nejsou původní a také jich je o něco méně (986), to však stromořadí nijak neubírá na působivosti. Podle jedné pověsti byla alej zasázena v jediném okamžiku na výstřel z děla – u každé jámy prý stál se stromkem jeden voják.
4. Valdštejnský zámek Jičín
Když Albrecht z Valdštejna získal po bitvě na Bílé hoře díky konfiskacím majetku nekatolické šlechty Jičín a okolní panství, nacházel se jičínský zámek následkem ničivého požáru v rozvalinách. Valdštejn nechal sídlo barokně přestavět a rozšířit o konírny, jízdárnu, míčovnu a zbrojnici. Dnes se v zámku nachází Regionální muzeum a galerie, kde najdete pozoruhodnou sbírku obrazů barokních mistrů i expozici připomínající Valdštejnovu éru.
Otevírací doba
Září–prosinec: Út–Ne 9:00–17:00
Leden–únor: Út–Ne 10:00–16:00
Březen: Út–Ne 10:00–17:00
Duben–červen: Út–Ne 9:00–17:00
Červenec–srpen: denně 9:00–18:00

Valdštejnský zámekJiří Morávek, archiv Sdružení Český ráj

Kostel sv. Jakuba VětšíhoJan Mertlík, archiv Sdružení Český ráj
5. Kostel sv. Jakuba Většího v Jičíně
Kostel v rohu jičínského náměstí na první pohled zaujme tím, že nemá žádné věže. Albrecht z Valdštejna zamýšlel v centru Jičína vystavět velkolepou biskupskou katedrálu – k realizaci tohoto plánu ale nikdy nedošlo. Úpravy fasády dnešního kostela pocházejí z druhé poloviny 19. století.
6. Kostel Povýšení sv. Kříže v Ostružně
Nádherný, již z dálky viditelný kostel je nejvýznamnější stavbou z období pozdního baroka v okolí. Před kostelem najdete sochy sv. Mikuláše a sv. Anthelma, které sem byly přeneseny z Valdického kláštera.

Kostel Povýšení sv. Kříže v OstružněPavel Buchart, archiv Sdružení Český ráj
7. Kaple Nejsvětější Trojice v Ohařicích
Jedna ze čtveřice kapliček, kterou na svém panství nechal postavit hrabě František Šlik roku 1720 jako součást tzv. Mariánské zahrady.
8. Loreta
Jako ústřední bod své komponované krajiny nechal hrabě František Šlik poblíž obce Veliš zbudovat kopii slavné Svaté chýše z italského Loreta. Autorem návrhu byl významný barokní architekt Jan Baptista Mathey. V průčelí stavby se můžete prohlédnout erb rodu Šliků, jimž zdejší panství patřilo několik století.

LoretaJan Mertlík, archiv Sdružení Český ráj

Zřícenina hradu VelišJan Špelda
9. Zřícenina hradu Veliš
Kdysi jeden z největších a nejlépe opevněných hradů v Čechách skončil v 19. století v rozvalinách v důsledku těžby čediče. Dnes z něj zůstalo už jen pár obvodových zdí, z vrcholu pískovcového masivu je ale nádherný výhled.
10. Hrobka rodu Šliků ve Veliši
Svou rodinnou hrobku si zdejší šlechtický rod Šliků nechal vystavět až v roce 1925. Nachází se v ní i lebka Jáchyma Šlika, jednoho z 27 českých pánů popravených po bitvě na Bílé hoře na pražském Staroměstském náměstí.

Hrobka rodu Šliků ve VelišiJan Mertlík, archiv Sdružení Český ráj

Kostel sv. Václava
11. Kostel sv. Václava ve Veliši
Po smrti duchovního otce koncepce Mariánské zahrady, hraběte Františka Josefa Šlika, pokračovala v započatém díle jeho manželka Anna Josefa. Ve Veliši nechala vystavět krásný kostel sv. Václava, který je dominantou celkové kompozice hřbitova se čtyřmi márnicemi a venkovským hřbitovem. Zajímavé je také jeho schodiště – pro posílení dojmu ubíhající perspektivy se sochy umístěné podél schodiště směrem ke vchodu do kostela postupně zmenšují.
Tip na rozšíření trasy
Z Veliše se můžete přes Šlikovu ves vrátit zpět do Jičína (5 km). Pokud ale máte čas (a chuť), doporučujeme trasu protáhnout o zhruba 15 km přes malebné okolní obce. V Jičíněvsi najdete barokní zámek, který nechal postavit František Josef Šlik v letech 1715–1717 podle plánů Jeana Baptisty Matheyho. Za pozornost stojí i kostel Nanebevzetí Panny Marie v nedalekých Slatiňanech a sousední dřevěná zvonice z roku 1682. Působení jezuitů v kraji připomíná zámeček v Milíčevsi a kostel sv. Petra a Pavla v sousední Nemyčevsi. Odtud se můžete do Jičína vrátit vlakem, nebo trasu dojet – na jičínské náměstí je to cca 8 km.
Chystáte se poznat Český ráj? Objevte příběhy v této lokalitě.
Ubytování
-
Hotel Jičín
Havlíčkova 21, Jičín 506 01
Tel: +420 493 544 250
Email: ceskyraj@hoteljicin.cz
Web: http://www.hoteljicin.cz -
Hotel U krále
Nerudova 45, Jičín 506 01
Tel: +420 777 137 305
Email: info@ukrale.cz
Web: http://www.ukrale.cz -
Grand Hotel Praha v Jičíně
Husova 310, Jičín 506 01
Tel: +420 493 599 210
Email: info@grandhoteljicin.cz
Web: http://www.grand-hotel-jicin.cz/
Tip na restauraci
-
U Dělové Koule 1866
Havlíčkova 21, Jičín 506 01
Tel: +420 493 544 250
Email: ceskyraj@hoteljicin.cz
Web: http://www.hoteljicin.cz/cz/restaurace-u-delove-koule.php -
Bukvice - Restaurace a penzion Kovárna
Bukvice 33, Jičín 506 01
Tel: +420 725 925 476
Email: restaurace@restaurace-kovarna.cz
Web: http://www.restaurace-kovarna.cz/cs/kontaktni-informace -
Zámecká restaurace v Jičíně
Valdštejnovo náměstí 1, Jičín 506 01
Tel: +420 493 524 694
Web: http://zameckajicin.cz/
Regionální produkty
-
Marmelády z Českého ráje
Vyzkoušejte plnou chuť domácích marmelád vyráběných s láskou v srdci Českého ráje, které se mohou pyšnit oceněním ze světového marmeládového mistrovství.
-
Bio mošty Verich z Českého ráje
Ochutnejte tekuté dobroty z rodinné ovocné farmy nacházející se nedaleko vrchu Kozákova. Bio mošty Verich vás překvapí neobvyklými kombinacemi chutí, které je proslavily po celém Libereckém kraji.