To nejlepší z baroka

Baroko na zámku i v podzámčí

Délka
33 km
Časová náročnost
1 - 2 dny
Český Krumlov

Baroko na zámku i v podzámčí

Město, jemuž vévodí mohutný hrad a zámek, dodnes střeží mnohá dávná tajemství a na každém kroku tu najdete němé svědky starých příběhů. Jako jedno z mála měst si do dnešních dní zachovalo středověký a renesanční ráz na mnoha místech doplněný, nebo částečně překrytý i barokními vrstvami. Třicetiletá válka se totiž Krumlovu jako zázrakem vyhnula a tak dnes můžeme obdivovat mnoho barokních památek a jeden světový unikát, který by sám stačil za přidání města do cestovních plánů každého návštěvníka České republiky.

Doporučujeme

    • Zámek v Českém Krumlově patří mezi nejvýznamnější památky ČR a je zapsán na seznam kulturního a přírodního dědictví UNESCO
    • Barokní zámecké divadlo je nejlépe zachovanou památkou svého druhu na světě
    • Soubor unikátně dochované lidové architektury v Holašovicích si vydobyl místo na seznamu UNESCO
Start

Jak se dostat do výchozího bodu

Do Českého Krumlova se nejlépe dostanete z hlavního města autem, autobusem nebo vlakem (v případě vlakového spojení s přestupem v Českých Budějovicích).

1. Zámek Český Krumlov

Českokrumlovský zámek je první a povinnou zastávkou každého návštěvníka ať do jihočeského města přijel za památkami jakéhokoli historického období. Celý areál je zapsán na seznam památek světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO a patří opravdu k tomu nejlepšímu, co je v Čechách k vidění.

S životem na zámku v době baroka vás seznámí první prohlídková trasa, která ve své druhé části vede interiéry schwarzenberského barokního apartmá z 18. století s původním zařízením. Prohlídka končí v nádherném rokokovém Maškarním sále.

2. Barokní divadlo

Jedno z nejlépe zachovaných barokních divadel na světě s původní divadelní budovou, orchestřištěm, jevištěm a mašinérií, stovkami divadelních kostýmů a kostýmních doplňků, dekorací a scénických doplňků, osvětlovacích těles, libret atp. S krumlovským divadlem snese srovnání jen královské divadlo v Drottningholmu u Stockholmu z roku 1766.

Otevírací doba – zámek

Aktuální otevírací doba viz http://www.zamekceskykrumlov.eu/navstevni-doba/
1. prohlídkový okruh
délka 55 minut
max. 45 osob
Návštěvní doba divadla
délka prohlídky: 45 minut
max. 20 osob
Od 1.5. do 31. 10.

KrumlovAleš Motejl

Barokní divadlo Libor Sváček

Festival barokního umění každoročně představuje zapomenuté umění barokních muzikantů, tanečníků a zpěváků. Jeho cílem je zprostředkovat publiku co nejautentičtější zážitek – vystupující umělci se věnují interpretaci staré hudby do všech detailů. Hrají barokní technikou na staré nástroje naladěné podle původních systémů ladění. Aranže koncertů a představení jsou koncipována dle dobové interpretace staré hudby.

Kláštery Český KrumlovMartin Hrdlička archiv Rytířského řádu Křižovníků s červenou hvězdou

Kostel Božího Těla a Panny MarieMartin Hrdlička archiv Rytířského řádu Křižovníků s červenou hvězdou

Kaple sv. WolfgangaMartin Hrdlička archiv Rytířského řádu Křižovníků s červenou hvězdou

560 m

3. Kláštery Český Krumlov

Klášterní komplex minoritů a klarisek je po zámku druhým nejrozsáhlejším stavebním souborem ve městě. Jedinečné trojkláštěří zabírá takřka pětinu historického centra města na mírném svahu severního meandru řeky. Klášter založený již ve 14. století se dnes chlubí barokní podobou, kterou získal při přestavbě v 17. a 18. století a která byla nedávno kompletně rekonstruována. Během revitalizace vzniklo v bývalých klášterních objektech moderní kulturně vzdělávací centrum, které dnes přibližuje klášterní život, kulturu, historii a umění daného období.

Více info viz http://klasteryck.cz/…ie-klasteru/

 

4. Kostel Božího Těla a Panny Marie

Raně barokní průčelí kostela po rekonstrukci září novými barvami. Za ojediněle řešenou iluzivně mramorovanou fasádou najdete uvnitř v kostelní lodi jedinečnou ukázku barokních uměleckých děl. Kromě bohatě zdobeného hlavního a několika bočních oltářů můžete obdivovat barokní kazatelnu s výjevy ze života sv. Františka a Zvěstováním Panně Marii.

 

5. Kaple sv. Wolfganga

Původně středověká kaple sloužila jako kapitulní síň kláštera minoritů a od 16. století také jako kaple krumlovského cechu hrnčířů. Fragmenty pozdně gotických nástěnných maleb ze života sv. Kryštofa a sv. Františka doplňují barokní výjevy ze života patrona kaple od Jana Václava Tschöppera.

Otevírací doba a program akcí: http://klasteryck.cz/oteviraci-doba/

800 m

6. Náměstí Svornosti

Morový sloup

Postavený v letech 1714–1716 na místě starší kamenné kašny jako poděkování za ukončení epidemie moru, která zachvátila město. Tomu odpovídá i sochařská výzdoba, kterou tvoří sochy protimorových patronů a ochránců města.

Kašna a náměstí Libor Sváček

Zahradní ateliér Egona SchielehoLibor Sváček

518 m

7. Zahradní ateliér Egona Schieleho

V nenápadném domku na terasovitém svahu z 2. pol. 17. stol. kdysi pobýval jeden z českokkrumlov­ských významných hostů. Díky svým přátelům tu nějaký čas mohl bydlet a tvořit malíř Egon Schiele. Vznikly zde skici k některým jeho slavným obrazům – Město na modré řece, Mrtvé město nebo Noční Krumlov.

2 km

8. Zámecká zahrada

Do Zámeckých zahrad se dostanete po krátké procházce po vltavském nábřeží, při kterém v letních měsících můžete obdivovat schopnosti vodáků, zdolávajících jez pod Horním hradem.

Barokní zahrada založená v 2. polovině 17. století je nejrozsáhlejší částí zámeckého areálu a tvoří ji čtyři části: terasy tzv. Štěpnice, terasy tzv. Letní jízdárny se vzrostlými lípami, terasy tzv. Dolního parteru a terasy tzv. Horní zahrady s volnou zahradní úpravou, hudebním pavilonem, rokokovým letohrádkem Bellarie a čtvercovým zámeckým rybníkem. Dojdete-li až k němu, můžete si užít odpočinek ve stínu na lavičkách a pozorovat život vodních ptáků.

Zámecká zahradaAleš Motejl

Jdi na 2. den

Chystáte se poznat Český Krumlov? Objevte příběhy v této lokalitě.

Start

Nedaleko Českého Krumlova najdete velkou řadu významných památek a přírodních lákadel, kvůli kterým rozhodně stojí za to si o jeden den váš pobyt v Českém Krumlově prodloužit. Náš tip je určen pro ty, kteří do Krumlova přijeli vlastním vozem, nebo si ho půjčí přímo ve městě.

Dáváte-li přednost jízdě na kole, pak je pro vás připravena z Českého Krumlova do Holašovic značená cyklostezka UNESCO, která vás odmění neopakovatelnými výhledy do kraje a množstvím drobných památek po cestě.

http://www.unesco-czech.cz/…ety-na-kole/

Zlatá Koruna

9,5 km

9. Zlatá Koruna

Jeden z nejcennějších dochovaných komplexů gotické architektury ve střední Evropě se ukrývá na odlehlém místě v údolí na levém břehu Vltavy pod hřbetem hory Kleť. Chcete-li si na chvíli odpočinout od ruchu okolního světa, bývalý cisterciácký klášter Zlatá Koruna je místo, které stojí za menší odbočku na vaší další cestě.

S historií kláštera a každodenním životem mnichů v 18. století vás seznámí jedna ze tří prohlídkových tras. Obdivovat můžete gotickou patrovou kapli Andělů strážných, mohutný kostel Nanebevzetí Panny Marie, nebo nově i vzácný gotický obraz Zlatokorunské madony – patronky a ochranitelky zlatokorunského cisterciáckého kláštera.

https://www.klaster-zlatakoruna.eu

19 km

10. Holašovice

Jestli máte rádi romantiku, v Holašovicích si přijdete na své. V této malé vesničce s ojediněle zachovaným souborem vesnických staveb z 19. století, chráněným UNESCO, jakoby se zastavil čas. Ve vesnici trvale žije kolem 140 obyvatel, nejde tedy o žádný skanzen. Chcete-li se seznámit s tím, jak vypadal život na českém venkově v druhé polovině 19. století, zde se k jeho historické podobě dostanete nejblíže. Na místě najdete nejen výstavné statky se špýchary, stodolami, maštalemi a výměnky, ale také kovárnu, hostinec a kapličku.

S příklady tzv. selského baroka se setkáte i všude v okolí. Jestli budete mít čas a chuť, vyrazte do okolních vesnických památkových rezervací – o překvapení tu nebudete mít nouzi. Naším tipem jsou vesnice Dobčice, Záboří, Malé Chrášťany, Plástovice a Vodice. Dáváte-li přednost spíše přírodě – zastavte se cestou v CHKO Blanský les na krátkou procházku, nebo vyjížďku na kole.

Holašovice

Chystáte se poznat Český Krumlov? Objevte příběhy v této lokalitě.

Vyhledání cesty autem


Akce

Ubytování

Tip na restauraci

Regionální produkty

Zobrazit detail

Zavřít

Interakce s mapou Zavřít mapu

Integrovaný operační program Evropský fond pro regionální rozvoj Ministerstvo pro místní rozvoj ČR

Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Rozumím