Mystické baroko

Za Turínským plátnem a dalšími tajemstvími Broumovska

Délka
30 km
Časová náročnost
1 den
Klášter Broumov

Za Turínským plátnem a dalšími tajemstvími Broumovska

Objevte kouzlo půvabného kraje v okolí Broumova, jehož monumentální barokní klášter stále ještě nevydal všechna svá tajemství. Nechte si vyprávět, jak v klášterním kostele našli vzácnou kopii Turínského plátna, nebo jak za husitských válek benediktinští mniši ukrývali slavnou Ďáblovu bibli. Pronikněte do tajů dokonalé architektonické kompozice kláštera i celé okolní krajiny, jejíž ráz svým unikátním souborem venkovských kostelů ovlivnili geniální stavitelé Kryštof a Kilián Ignác Dientzenhoferové. A v olivětínském pivovaru odhalte tajemství jedinečné chuti zdejšího piva, které se v Broumově vaří už od 14. století.

Doporučujeme

    • Klášter Broumov
    • Kostel sv. Václava, Broumov
    • Otovice
Start

Jak se dostat do výchozího bodu

Za svůj půvab vděčí Broumovsko částečně i určité odlehlosti od zbytku Česka. Cesta sem je proto nejpohodlnější autem, nicméně dostupný je i autobusy (dobré spojení z Hradce Králové) a vlaky (přes den sem jezdí vlaky z Prahy cca každé dvě hodiny, s přestupem ve Starkoči).

Výchozí bod výletu v Broumově najdete snadno. Klášter tvoří nepřehlédnutelnou dominantu města a na jeho nádvoří se dostanete krátkou ulicí přímo z hlavního náměstí.

 

Kde si půjčit kola

Půjčovnu kol najdete přímo v areálu broumovského kláštera.

Více informací http://www.klasterbroumov.cz/…jcovna-kol-1

 

Benediktinské oplatky

Ochutnejte originální Benediktinské oplatky s příchutí lískového oříšku nebo vanilky. V klášterní kavárně Café Dientzenhofer se podávají i teplé.

Klášter Broumov UPVISION

1. Klášter Broumov

Impozantní barokní komplex skrýval ve svých zdech historicky mnohá tajemství. To zatím poslední vydal roku 1999, kdy byla v kostele sv. Vojtěcha v nenápadné schránce objevena unikátní kopie Turínského plátna. Napodobenin textilie, do níž měl být po ukřižování zabalen Ježíš Kristus, existují desítky, broumovské plátno však patří podle odborníků k nejzdařilejším. Dnes je můžete spatřit během prohlídky kláštera v někdejším refektáři.

Kdysi honosné centrum benediktinů bylo během druhé poloviny 20. století značně poničené a zpustošené. Tehdy klášter sloužil jako internační tábor pro řeholníky a řeholnice z jiných českých klášterů. V posledních letech se však postupně vrací ke své někdejší kráse, k níž ho pozvedl především opat Otmar Daniel Zinke. Byl to právě on, kdo na Broumovsko přivedl stavitele Kryštofa a Kiliána Ignáce Dientzenhoferovy, kteří se výrazně zapsali nejen do podoby kláštera, ale i celého kraje.

Udělejte si čas na procházku rozlehlou klášterní zahradou na severní straně kláštera. Původně barokní zahrada byla založena na konci 17. století na pozemcích, které musela obec postoupit klášteru jako daň za rebelii v roce 1618. Z její původní podoby se dnes mnoho nezachovalo, nedávno ale prošla celkovou rekonstrukcí a nabízí mnoho malebných zákoutí. Otevírá se z ní také pěkný pohled na klášter i do okolní krajiny.

Otevírací doba

Listopad–březen: denně 10:00–15:00
Duben–říjen: denně 9:00–16:00
 http://www.klasterbroumov.cz/

V klášterní kavárně si vychutnejte skvělou kávovou směs Dientzenhofer. Pokud patříte mezi milovníky vína, domluvte si na večerní hodiny návštěvu místních benediktinských sklepů, kde svou produkci skladují vinaři z různých koutů republiky.

Kostel sv. Václava v Broumově Jan Záliš

800 m

2. Kostel sv. Václava v Broumově

Cyklistické putování za unikátním souborem menších kostelů, které nesou rukopis stavitelské dílny Dientzenhoferů, začněte už v Broumově. U bývalé dolní brány stojí nejmenší kostel tzv. broumovské skupiny, zasvěcený svatému Václavovi, jehož rozměry činí jen 7 × 11 metrů. Na jeho místě původně stával protestantský kostel, který však vyhořel během třicetileté války.

500 m

3. Dřevěný kostel Panny Marie

I když mnohem starší než baroko, stojí kostelík na broumovském hřbitově jednoznačně za návštěvu. Jde totiž o jeden z nejstarších dřevěných kostelů ve střední Evropě s unikátní vnitřní výmalbou. Pochází pravděpodobně z roku 1450.

Otevírací doba

Červen, září: Út–Ne 9:00–12:00, 13:00–17:00
Červenec, srpen: Po–Ne 9:00–12.00, 13:00–17:00

Dřevěný kostel Panny Marie Jan Záliš

OtoviceJan Záliš

6 km

4. Kostel sv. Barbory v Otovicích

Údolí říčky Stěnavy s Božími muky a dalšími drobnými prvky dává tušit, jak asi v době baroka vypadala zdejší krajina. Nově vybudovaná cyklostezka, která nabízí krásné výhledy na kopce Javořích hor, vás po několika kilometrech přivede do Otovic. Tady stojí další dientzenhoferovský kostel, který je zasvěcený svaté Barboře. Jeho půdorys i konstrukční řešení jsou skvělou ukázkou toho, jak kreativní dokázali Dientzenhoferové i u takto malých staveb být. Pozoruhodná je zejména falešná dřevěná klenba zavěšená na důmyslné konstrukci.

4 km

5. Kostel sv. Markéty v Šonově

Jeden z nejpůsobivějších kostelů celé broumovské skupiny se tyčí na návrší u obce Šonov a jeho silueta dokládá schopnost barokních architektů (v tomto případě Kiliána Ignáce Dientzenhofera) zasadit svá díla do okolní krajiny. Stejně jako další kostely broumovské skupiny je i ten šonovský orientovaný směrem k broumovskému klášteru, na který je od něj nádherný výhled.

Šonov Michal Vitásek

Kostel Všech svatých v HeřmánkovicíchJan Záliš

13,5 km

6. Kostel Všech svatých v Heřmánkovicích

Cesta poblíž polských hranic vás dovede k další architektonické perle Kiliána Ignáce Dientzenhofera. Kostel v Heřmánkovicích, obklopený malým hřbitovem, tvoří přirozenou krajinnou dominantu. V interiéru nejvíce zaujme nástropní malba, která imituje pohled do nebes a reprezentuje pro baroko typickou snahu být co nejblíže Bohu. V blízkosti kostela najdete také původní barokní faru.

4 km

7. Pivovar Olivětín

S benediktinským klášterem byla již od středověku spojena tradice vaření piva. První doklady o ní pocházejí už z poloviny 14. století, kvůli častým požárům se ale mniši časem rozhodli výrobu přesunout mimo klášterní areál. Základy současného pivovaru v Olivětíně byly položeny roku 1712. V areálu se dnes nachází muzeum pivovarnictví a vedle jeho návštěvy máte také možnost nahlédnout do samotné výroby a ochutnat některé z místních speciálů.

Pivovar OlivětínJan Záliš

Chystáte se poznat Klášter Broumov? Objevte příběhy v této lokalitě.

Vyhledání cesty autem


Ubytování

Tip na restauraci

Regionální produkty

Zobrazit detail

Zavřít

Interakce s mapou Zavřít mapu

Integrovaný operační program Evropský fond pro regionální rozvoj Ministerstvo pro místní rozvoj ČR

Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Rozumím