© Libor Sváček, archiv CzechTourism

Na největším českém náměstí

Praha

Délka 4 km Časová náročnost 1 den

Projděte si tu část historického centra Prahy, která za svůj vznik vděčí právě moudrému panovníkovi.

První zastávkou na putování v Karlových pražských stopách bude Vyšehrad a hradby původně obklopující celé Nové Město, které se na tomto místě zachovaly ve velmi dobrém stavu, byť v pozdější barokní podobě. Mimochodem pouze na rohu ulice Na Slupi a okraje Nuselského údolí jsou dochovány i gotické hradby pocházející ze 14. století, které jsou označeny pamětní deskou. Na Vyšehradě se s komentovanou prohlídkou můžete vydat do historie a poznáte legendy, které se k tomuto místu pojí. Nepřehlédnutelnou atrakcí je mimo jiné amfiteátr ležící uprostřed hradeb, který se nachází v nejsevernější části opevnění a v letní sezóně ožívá mnoha uměleckými představeními.

Z Vyšehradu sejdeme rovnou dolů na vltavské nábřeží a naší druhou zastávkou se stane další významné místo Nového Města, klášter Na Slovanech, známý jako Emauzy. Pro něj Karel IV. získal souhlas papeže k založení kláštera benediktinů staroslověnského ritu. Naše další kroky povedou na Karlovo náměstí, které patří mezi největší náměstí v Evropě. Než bylo pojmenováno po tomto významném panovníkovi, neslo mnoho označení, z nichž nejznámější je určitě „Dobytčí trh“. Tento název se používal od 15. století díky velkým trhům s hovězím dobytkem. Stálo zde několik, dnes již bohužel nedochovaných, budov, mezi nimi i kaple Božího těla, v níž byly jednou ročně vystavovány korunovační klenoty a ostatky světců.

Z Karlova náměstí se přesuneme na náměstí mnohem menší, které nese název Jungmannovo. Navštívíme zde chrám Panny Marie Sněžné. Jeho klenba je dokonce i po snížení presbyteria kostela o metr vyšší než klenba svatovítské katedrály a je tak nejvyšší v Praze. Z Jungmannova náměstí je to jenom pár kroků na jedno z nejdůležitějších míst novodobé české historie. Václavské náměstí se původně jmenovalo Koňský trh a bylo středobodem obchodu a řemesel. Svůj dnešní název získalo až v 19. století. Druhému největšímu náměstí v Česku vévodí pomník sv. Václava, jehož součástí je impozantní jezdecká socha hlavního patrona českých zemí. Autorem pomníku je nejvýznamnější český sochař přelomu 19. a 20. století Josef Václav Myslbek.

Z místa tak důležitého pro český národ se přesuneme ke Karlově koleji neboli Karolinu. Kolej je národní kulturní památkou a po celá staletí je symbolem Univerzity Karlovy, která byla založena roku 1348 a patří tak k nejstarším v Evropě. Z tohoto místa ještě doporučujeme dojít krátkou procházkou na Staroměstské náměstí, kde můžete vystoupat na Staroměstskou radniční věž, odkud je nádherný výhled na celé historické centrum. Stojí zde také dům U Kamenného zvonu, pozůstatek paláce, kde se právě Karel IV. možná narodil.

Klášter Na Slovanech - Emauzy I © ThinkstockPhoto

Klášter Na Slovanech - Emauzy I © ThinkstockPhoto

Zobrazit detail

Zavřít

Interakce s mapou Zavřít mapu

Královské mysterium 3

Integrovaný operační program Evropský fond pro regionální rozvoj Ministerstvo pro místní rozvoj ČR

Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Rozumím