© Libor Sváček, archiv CzechTourism

Chlouba gotiky

Praha

Délka 4 km Časová náročnost 1 den

Pražské putování za odkazem Karla IV. by nebylo v žádném případě úplné bez prohlídky Pražského hradu. Ten patří mezi nejvýznamnější architektonické památky ve střední Evropě a podle Guinnessovy knihy rekordů se jedná o největší souvislý hradní komplex na světě. Pražský hrad je již od 9. století sídlem českých knížat a králů, od roku 1918 zde mají sídlo prezidenti republiky. Hrad není jen úžasnou ukázkou umění dávných stavitelů a řemeslníků, je i symbolem české státnosti.

Naší první zastávkou se stane monumentální katedrála sv. Víta, Václava a Vojtěcha. Jedná se o nejvýznamnější český katolický chrám, který byl již od 10. století sídlem biskupa pražské diecéze, povýšené roku 1344 – tři roky před Karlovou korunovací na českého krále – na arcidiecézi. Právě při této příležitosti byla zahájena stavba trojlodní gotické katedrály se třemi věžemi. Stavbu později přerušily husitské náboženské války a definitivně dokončena byla až v roce 1929 jako součást tisícího výročí úmrtí zakladatele původního kostela, patrona Země české, sv. Václava. Ten je ostatně v katedrále pohřben, stejně jako sám Karel IV.

Během prohlídky katedrály vystoupejte na impozantní, téměř sto metrů vysokou jižní věž. Při výstupu musíte zdolat takřka tři stovky schodů, ale výhled stojí za to. Se stavbou začal legendární Petr Parléř ve druhé polovině 14. století. Zdobí ji hodiny, jejichž vznik v dílně Hanse Bechlera se datuje rokem 1587, kdy zemi vládl Rudolf Habsburský. Unikátní jsou dvěma ciferníky, z nichž ten vrchní ukazuje hodiny a spodní čtvrthodiny. Vyhlídkový renesanční ochoz ve výšce 56 metrů nabízí úchvatný pohled na Pražský hrad i na celou Prahu.

Pokračujte do Kolegiátní kapituly Všech svatých, založené roku 1339 tehdejším markrabětem moravským Karlem. Její další vývoj byl významně ovlivněn rozhodnutím Karla IV. z roku 1366, podle kterého byly posty duchovních kapituly nadále obsazovány profesory pražské, dnes Karlovy, univerzity. Mezi kněžími tím pádem nalezneme napříč staletími nejvýznamnější osobnosti a vzdělance své doby. Prohlédnout si za normálních okolností můžete exteriér, interiér je přístupný pouze během pravidelných bohoslužeb.

Dále se přesuneme do autentických prostor gotického podlaží Starého královského paláce. Od roku 2004 je zde výjimečná expozice mapující tisíciletou historii tohoto místa. Její součástí jsou především originální památky ze sbírek Pražského hradu. Po intenzivním zážitku z prohlídky vzácné památky přijde chvilka na procházku šesticí překrásných zahrad obklopujících Pražský hrad, které jsou skvělou ukázkou zahradní architektury. K vidění jsou zde také historické budovy Míčovny a Královského letohrádku nebo Lvího dvora, vlastně první pražské zoo, založené Rudolfem II., která fungovala do roku 1740 a dnes je z ní romantická restaurace.

Pokud nebudete mít procházek zahradami dost, vyrazte následně z Hradu na nedaleký vrch Petřín a prohlédněte si také Hladovou zeď. Legenda praví, že tato stavba nemá praktický význam, osvícený Karel IV. chtěl prý pouze dát práci nezaměstnaným. Ve skutečnosti se ale jedná o důmyslný systém ochrany Malé Strany a Hradčan. Do současnosti se bohužel celá zeď nedochovala, i stojící fragmenty si ale zaslouží vaši pozornost. Lanovka z Petřína vás pak sveze rovnou zpět do samého centra Prahy na Malou Stranu.

Katedrála sv. Víta, Václava a Vojtěcha I © Martin Mařák, archiv CzechTourism

Katedrála sv. Víta, Václava a Vojtěcha I © Martin Mařák, archiv CzechTourism

Katedrála sv. Víta, kaple sv. Václava I © Libor Sváček, archiv CzechTourism

Katedrála sv. Víta, kaple sv. Václava I © Libor Sváček, archiv CzechTourism

Zobrazit detail

Zavřít

Interakce s mapou Zavřít mapu

Královské mysterium

Integrovaný operační program Evropský fond pro regionální rozvoj Ministerstvo pro místní rozvoj ČR

Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Rozumím