© Ladislav Renner, archiv CzechTourism

Karlovy horké prameny

Karlovy Vary - Bečov nad Teplou - Loket - Cheb

Délka 97 km Časová náročnost 1 den

Karlovy Vary jsou od Prahy vzdáleny necelých sto třicet kilometrů. Autem je nejlepší variantou cesta po silnici R6 na západ. Alternativně je možné použít přímé autobusové spojení. Cesta zabere přibližně hodinu a půl. Itinerář po Karlových Varech je určený pro pěší, přesuny mezi jednotlivými zastávkami na trase jsou ideální autem.

Putování po Karlovarském kraji začněte ve městě, které dalo tomuto kraji jméno. Karel IV. udělil místní osadě městská práva v roce 1370. Podle legendy za to město vděčí jelenovi, jenž si skokem do termálních pramenů zachránil život během královského honu. S legendou souvisí naše první zastávka, vyhlídka Jelení skok. K té se dostanete lanovou dráhou Diana, vyjíždějící od Grandhotelu Pupp. Až se pokocháte okolím, vrátíte se zpět a vydáte se podél říčky Teplá směrem do centra. Brzy narazíte na největší lákadlo Karlových Varů, lázeňské kolonády. Tržní kolonáda v sobě například skrývá pramen Karla IV., doplněný reliéfem zachycujícím legendu o objevení města, a nad Zámeckou kolonádou je zase k vidění původně gotický hrádek Karla IV. Kolem kolonád čeká množství kvalitních restaurací a kaváren, dopřejte si místní vyhlášený bylinný likér a lázeňské oplatky. Známé jsou také karlovarské sklářské výrobky. Pokud byste se nakonec rozhodli zdržet přes noc, neměli byste opustit Karlovy Vary bez zážitku z lázeňské procedury v některém z místních hotelů a lázeňských domů, kde o vás budou pečovat podobně, jako o celou řadu slavných hostů, kteří toto město navštívili. Ve městě a okolí je pro milovníky golfu hned několik vyhlášených hřišť. Další zastávkou putování po stopách Karla IV. bude Bečov nad Teplou. Toto městečko leží 16 km jižně od Karlových Varů a stojí zde překrásný barokní zámek, v jehož zdech byla za dramatických okolností nalezena jedna z nejcennějších památek v Česku, unikátní relikviář sv. Maura, pocházející z 13. století. Ten je druhou nejvýznamnější českou šperkařskou památkou hned po korunovačních klenotech.

Pokračujeme do města Loket, na stejnojmenný gotický hrad, tyčící se nad řekou Ohří. Karla IV. zde v útlém dětství věznil vlastní otec. Později král městu potvrdil zvláštní privilegia, mimo jiné například nemuselo platit daně. Dnes stavba a její okolí působí až pohádkovým dojmem, na své si ale přijdou i milovníci temné stránky historie díky expozici útrpného práva umístěné ve sklepení. Poslední zastávkou karlovarského putování bude město Cheb. Největším lákadlem je místní hrad, vybudovaný za vlády římského císaře Friedricha Barbarossy ve 12. století. Dnes z něj zbývá pouze torzo, přesto vás zasáhne svým geniem loci. Kromě mnoha dalších pamětihodností stojí za návštěvu ještě náměstí krále Jiřího z Poděbrad s legendárním Špalíčkem, skupinou jedenácti středověkých kupeckých domů. Na náměstí ale najdete celkem 51 významných historických budov. Cheb je totiž jedno z nejzachovalejších středověkých měst v České republice. Návštěvu Chebu můžete zakončit výhledem z Bismarckovy věže, která byla postavena na počest německého kancléře Otty von Bismarcka. Stojí na Zelené hoře přibližně čtyři kilometry cesty od města a nabízí úžasné panorama Chebu, Františkových lázní a okolí, Krušných hor, Smrčin a Slavkovského lesa. Za dobré viditelnosti je vidět i Český les a část Šumavy.

Když už jsme v Chebu, musíme zmínit oblíbený projekt tzv. Hradní stezky. Jedná se o prohlídkovou trasu dlouhou 1200 km vedoucí z Německa do Česka, na níž se nachází množství historických architektonických památek. Na českém území jde konkrétně o třináct hradů a zámků a jeden klášter. Česká část začíná právě v Chebu a její součástí jsou i další místa spojená s Karlem IV., jako hrad Loket, Karlštejn, Křivoklát a Pražský hrad.

Karlovy Vary, Mlýnská kolonáda I © Ladislav Renner, archiv CzechTourism

Karlovy Vary, Mlýnská kolonáda I © Ladislav Renner, archiv CzechTourism

Karlovy Vary, Vřídlo a kostel sv Máří Magdaleny I © Ladislav Renner, archiv CzechTourism

Karlovy Vary, Vřídlo a kostel sv Máří Magdaleny I © Ladislav Renner, archiv CzechTourism

Karlovy vary, Mlýnská kolonáda I © Ladislav Renner, archiv CzechTourism

Karlovy vary, Mlýnská kolonáda I © Ladislav Renner, archiv CzechTourism

Zobrazit detail

Zavřít

Interakce s mapou Zavřít mapu

Integrovaný operační program Evropský fond pro regionální rozvoj Ministerstvo pro místní rozvoj ČR

Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Rozumím