© Libor Sváček, archiv CzechTourism

Českým rájem v Karlových stopách

Turnov - Trosky - Jičín

Délka 29 km Časová náročnost 1 den

Cesta do Turnova z Prahy trvá autem zhruba hodinu. Přesun na Trosky zabere přibližně dvacet minut, odtud cesta do Jičína jen dalších dvacet minut. Itinerář počítá s přesuny osobním automobilem.

Výlet do Českého ráje v Karlových stopách začneme návštěvou města Turnov. Turnovu se říká také město drahokamů. Karel IV. totiž podporoval těžbu drahých kamenů v okolí města, alespoň pokud lze věřit zprávě Václava Hájka z Libočan, podle které Karel „kázal hledat jaspisy pod krkonošskými horami do svých kaplí“. Později se zde také zpracovávaly české granáty. Nemůžeme proto vynechat prohlídku brusíren drahých kamenů a také Galerii Granát Turnov, největšího producenta originálních šperků s českými granáty u nás, ležící přímo na náměstí.

Hned u náměstí se nachází i další dvě zastávky naší cesty. Tou první je kostel sv. Mikuláše. První zmínka o této původně gotické stavbě pochází z období vlády Karla IV., ovšem vystavěn mohl být již krátce po založení města, což z něj dělá nejstarší kostel v historickém jádru Turnova. V průběhu staletí byl několikrát přestavěn, zažil ničivý požár v první polovině 16. století a v roce 1994 prošel jeho bohatě zdobený interiér nákladnou rekonstrukcí. Při pohledu zvenku zaujme 25 metrů vysoká čtyřhranná věž se silným zdivem, která byla svého času součástí opevnění města.

Dále se podívejme do chrámu Narození Panny Marie. Ten patří mezi největší novogotické chrámové stavby ve střední Evropě. Zajímavostí je nedostavěná věž, která se v této podobě stala originální dominantou Turnova.

Než definitivně opustíme Turnov, odpočineme si na chvíli u jídla. Doporučujeme ochutnat některou z lokálních specialit, jako například ovocnou polévku nebo vynikající zapečené brambory.

Z Turnova se vypravíme ke zřícenině hradu Trosky, jehož stavba započala na konci vlády Karla IV. a unikátní je především dokonalým využitím přírodních podmínek pro obranu. Hrad byl totiž vybudován na čedičové hoře se dvěma výraznými vrcholy: nižší Babou a vyšší Pannou. Trosky jsou výraznou dominantou Českého ráje, chráněné krajinné oblasti s mnoha dalšími přírodními zajímavostmi a historickými památkami.

Poslední zastávkou bude město Jičín, o němž existují první dochované zmínky z konce 13. století. Svou stopu zde samozřejmě zanechali i Lucemburkové, především otec Karla IV. Jan Lucemburský, který město vlastnil, ale prodal ho v roce 1337 rodu Vartenberků.

V Jičíně si nejprve prohlédněme pozůstatky městského opevnění z poloviny 16. století. Hradby jsou postaveny z velkých pravidelných pískovcových kvádrů a k vidění jsou na několika místech města, na východní, severozápadní a jižní straně. Uvidíte i zbytky barokních hradeb pocházejících z poloviny 17. století.

Dále se vydejme ke gotickému kostelu sv. Ignáce z Loyoly. Ten byl postaven ještě během vlády Jana a Karla Lucemburských a původně byl zasvěcen sv. Jakubovi. Roku 1622 byl ale odevzdán jezuitům, přejmenován a prošel později několika úpravami a stavebními rozšířeními.

Od kostela zamiřme na Valdštejnovo náměstí. Jeho nejvýraznější dominantou je jičínský zámek, vystavěný na počátku 17. století. Zámek se honosí třemi nádvořími, která spolu s několika dalšími budovami patří do městské památkové rezervace. V jedné z částí zámku dnes sídlí regionální muzeum a galerie, které se mohou pochlubit více než 120 tisíci sbírkových předmětů. Součástí muzea je tzv. Konferenční sál protinapoleonské aliance, která zde jednala roku 1813.

Návštěvu Jičína zakončíme vyhlídkou na město a jeho širé okolí z vrcholu Valdické brány. Tato 52 metrů vysoká renesanční stavba je součástí městského opevnění. Pokud vystoupáte zdejších 156 schodů, uvidíte z ochozu umístěného ve výšce 32 metrů krásy města a při dobré viditelnosti i okolní kraj nebo vrcholky nedalekých Krkonoš.

Turnov, Chrám Narození Panny Marie I © Thinkstock Photos

Turnov, Chrám Narození Panny Marie I © Thinkstock Photos

Trosky I © Libor Sváček, archiv CzechTourism

Trosky I © Libor Sváček, archiv CzechTourism

Jičín, Valdštejnovo náměstí I © Ladislav Renner, archiv CzechTourism

Jičín, Valdštejnovo náměstí I © Ladislav Renner, archiv CzechTourism

Zobrazit detail

Zavřít

Interakce s mapou Zavřít mapu

Integrovaný operační program Evropský fond pro regionální rozvoj Ministerstvo pro místní rozvoj ČR

Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Rozumím