© Ladislav Renner, archiv CzechTourism

Město českých královen

Hradec Králové

Délka 1 km Časová náročnost 1 den

Hradec Králové je od Prahy vzdálen cca sto kilometrů a cesta zabere zhruba hodinu a půl. Kromě auta můžete využít přímého autobusového i vlakového spojení. Trasu po městě pro pěší lze případně kombinovat s městskou hromadnou dopravou anebo s přesuny autem.

Hradec Králové patřil ve 14. století mezi nejvýznamnější města království. Není proto divu, že Karel IV. usiloval o přímý vliv na toto sídlo ještě v době, kdy byl pouze moravským markrabětem. To se mu podařilo mimo jiné díky podílu na vzniku chrámu sv. Ducha. Pro jeho manželku Elišku Pomořanskou se navíc Hradec Králové stal věnným městem, když jí ho Karel IV. daroval.

V Hradci Králové nejprve zamíříme k Bílé věži, stojící na místě původního hřbitova náležejícího ke gotickému chrámu sv. Ducha. Prohlédnout si můžete mimo jiné třetí největší zvon v Česku, zasvěcený sv. Augustinovi.

Dalším naším cílem je jedna z nejstarších církevních památek ve městě, od Bílé věže pár kroků vzdálená kaple sv. Klimenta, která sloužila věřícím ještě před dostavbou chrámu sv. Ducha. Kaple přímo sousedí právě s tímto monumentálním gotickým chrámem, jehož kořeny sahají až na počátek 14. století, a historie chrámu je bohatá a plná dějinných zvratů. O jeho stavbu se zasloužili Karel IV. a Eliška Pomořanská. Sídlilo zde husitské hnutí, nějaký čas byl v jeho zdech údajně pochován i neporazitelný husitský vojevůdce Jan Žižka z Trocnova. Prohlédněte si unikátní exteriér i interiér ukrývající původní nástěnné malby či gotický oltář.

Zamyslet se nad pomíjivostí lidského života následně můžete u morového sloupu z dílny Jana Křtitele Bulla. Stojí na Velkém náměstí. To nás zaujme zejména architekturou domů, které ho obklopují, s typickým loubím a mnoha původními domovními znaky, erby či nápisy.

Zajděte si ale nyní na jídlo a po obědě si k čaji dejte sladký pumprnikl, voňavý perník s mandlemi, zázvorem a aromatickým kořením. Ochutnat můžete také sýr Niva, jehož výroba probíhá od roku 1950 v nedalekém Dolním Přímu. Tento sýr s plísní uvnitř navazuje na místní tradici výroby sýrů, jejíž počátky sahají až do roku 1879.

Z Velkého náměstí se nyní vydáme do ulice Tomkovy. Zde byl v jednom z domů nalezen v 90. letech 20. století doslova královský poklad. Další naše kroky povedou k místům, jež si za své sídlo zvolily samotné královny, tedy tam, kde stával v minulosti královský hrad. Poté tzv. myší dírou projdeme na Svatojánské náměstí a odtud dolů ulicí V Kopečku, kde stávala až do konce 19. století Pražská brána, jeden ze dvou hlavních vstupů do starého města. Dojdeme k řece, k Muzeu východních Čech, postavenému podle návrhu Jana Kotěry. Tato stavba patří k architektonickým skvostům 20. století, uchovává ovšem mnoho zajímavostí z dávno minulých dob, včetně modelu starého opevněného Hradce Králové. Pro návštěvu muzea počítejte minimálně s hodinou.

Pokud se rozhodnete užít si na závěr putování Hradcem trochu zábavy, doporučujeme projížďku po Labi populárními kolesovými parníčky, z nichž jeden je pojmenován Královna Eliška. Hodinová plavba nabídne romantický výhled na dominanty hradecké architektury, mimo jiné překrásnou Sanderovu hydroelektrárnu, kamenný most Na Pláckách a další zajímavosti.

Hradec Králové I © Libor Sváček, archiv CzechTourism

Hradec Králové I © Libor Sváček, archiv CzechTourism

Hradec Králové, Chrám sv. Ducha I © Zdeněk Thoma

Hradec Králové, Chrám sv. Ducha I © Zdeněk Thoma

Zobrazit detail

Zavřít

Interakce s mapou Zavřít mapu

Integrovaný operační program Evropský fond pro regionální rozvoj Ministerstvo pro místní rozvoj ČR

Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Rozumím