© Libor Sváček, archiv CzechTourism

Na pivo a do podzemí

Hrad Radyně - Plzeň

Délka 15 km Časová náročnost 1 den

Plzeň je od Prahy vzdálena devadesát kilometrů a cesta autem zabere zhruba hodinu. Do Plzně se pohodlně dostanete i autobusem nebo vlakem z pražského hlavního nádraží. Město si projděte pěšky, případně využijte městskou hromadnou dopravu či auto. Itinerář ovšem předpokládá začátek návštěvy na hradě Radyně u Starého Plzence, který je vzdálen asi čtyři kilometry, tedy patnáct minut jízdy autem od centra Plzně. Z Plzně můžete jet také vlakem nebo autobusem do Starého Plzence, odkud vede ke hradu turistické značení.

V západočeské metropoli Plzni a v kraji rozprostírajícím se kolem ní najdou návštěvníci množství míst historicky spojených s odkazem Karla IV.

Než se podíváme do centra Plzně, zastavíme se na nedaleké zřícenině hradu Radyně. Jedná se o typickou ukázku vrcholně středověkého hradu, který Karel IV. založil roku 1356 k střežení významné obchodní stezky vedoucí z Prahy do Norimberku. Dnes stojí obvodové zdi paláce a obě věže, z nichž jedna je upravena na rozhlednu. Zřícenina má silnou atmosféru, kterou umocňuje pověst o bludném rytíři.

Naše další kroky povedou do Plzně. První zastávkou bude katedrála sv. Bartoloměje, trojlodní gotický chrám, jehož téměř 103 metrů vysoká věž, viditelná již z velké dálky, je nejvyšší kostelní věží v České republice. Výstavba původního kostela byla zahájena v roce 1342, za vlády Karlova otce Jana Lucemburského. V katedrále stojí za pozornost zejména soška Plzeňské madony, která se po dlouhých šedesáti letech v roce 2014 vrátila do Plzně z Norska, monumentální sousoší Kalvárie, které je mimořádným dílem gotického řezbářství, a Šternberská kaple z první poloviny 16. století.

Po prohlídce monumentální sakrální stavby sestoupíme do historického plzeňského podzemí. Počátky tohoto několikapatrového labyrintu chodeb, sklepů a studní můžeme najít za vlády Karla IV. Návštěva nám nabídne autentické dobrodružství i poučení, zavede nás do temných zákoutí a míst významných archeologických nálezů, ukáže nám historii města i život středověkých obyvatel Plzně. Po návratu na povrch navštivte Pivovarské muzeum, jehož vchod se nachází jenom pár metrů od vstupu do podzemí. V rámci prohlídky se dozvíte všechno o zlatavém moku, který inspiroval svou recepturou až dvě třetiny všech světových piv.

Nyní je čas na oběd. Jste v Plzni, ochutnejte proto třeba plzeňskou pivní polévku a dejte si samozřejmě orosenou sklenici piva. Po ukojení hladu a žízně navštivte nejzachovalejší a největší historickou zbrojnici v České republice, která je součástí expozice Západočeského muzea. Zdejší sbírka byla založena za vlády Karla IV. a obsahuje nejstarší soubor palných zbraní v Evropě od konce 14. do počátku 16. století.

test

Radyně I © Libor Sváček, archiv CzechTourism

Radyně I © Libor Sváček, archiv CzechTourism

Plzeň, Katedrála sv. Bartoloměje © Václav Jirásek, archiv CzechTourism

Plzeň, Katedrála sv. Bartoloměje © Václav Jirásek, archiv CzechTourism

Plzeň, Katedrála sv. Bartoloměje © Ladislav Renner, archiv CzechTourism

Plzeň, Katedrála sv. Bartoloměje © Ladislav Renner, archiv CzechTourism

Zobrazit detail

Zavřít

Interakce s mapou Zavřít mapu

Integrovaný operační program Evropský fond pro regionální rozvoj Ministerstvo pro místní rozvoj ČR

Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Rozumím