Západočeské lázně
Golf s královskou licencí
V původně nehostinné, bažinaté krajině západních Čech vyrostlo na počátku 19. století honosné lázeňské město, které si brzy oblíbila řada významných skladatelů, filozofů, spisovatelů či státníků. I dnes nabízí světově známé lázně spoustu vyžití a díky anglickému králi také jedno golfové hřiště, které nemá široko daleko obdoby.
Na svých skladbách zde pracovali Gustav Mahler nebo Richard Wagner, na golfovém hřišti svůj handicap zlepšoval Rudyard Kipling a své neduhy v lázních léčili Alfred Nobel nebo Maxim Gorkij. Sigmund Freud v bahenní koupeli přemítal o nekonečných hlubinách lidské duše a Thomas Alva Edison zase v pohodlí pětihvězdičkového hotelu Esplanade přemýšlel o dalších vynálezech. Mark Twain svůj pobyt v lázních dokonce popsal v lehce satirickém článku Marienbad – A Health Factory. Upomínky na jejich pobyt dnes najdete při procházkách Mariánskými Lázněmi na každém kroku.
Mezi desítkami slavných návštěvníků lázní ale nad ostatní vyniká jméno britského krále Eduarda VII., který si je oblíbil snad jako žádné jiné místo kontinentální Evropy a od roku 1897 sem zavítal celkem devětkrát. V časech jeho srpnových pobytů se město na několik týdnů proměňovalo v centrum světového dění, kde se vedla jednání o zásadních politických otázkách.
Britský panovník při svých pobytech v lázních udával tón společenskému životu. Davy lidí ho sledovaly na každém jeho kroku, jeho oblečení bylo tématem živých debat mezi lázeňskými hosty. S jeho smrtí v roce 1910 a pomalým nástupem první světové války skončila také zlatá éra lázeňského života.
V roce 1905 britský král Eduard VII. slavnostně otevřel v Mariánských Lázních golfové hřiště, které v současnosti jako jediné ve střední Evropě smí užívat titul Royal Golf Club. | archiv Royal Golf Club Mariánské lázně
Pobyt britského panovníka přitom nepřipomínají jen názvy salonků hotelu Nové Lázně, kde se roku 1904 setkal s rakousko-uherským císařem Františkem Josefem I., ale také zdejší golfové hřiště, jež patří k vůbec nejstarším v Evropě. Eduard VII. se výrazně zasloužil o jeho vybudování a nechyběl ani na slavnostním otevření. I díky němu odstartovala úspěšná éra zdejšího golfu, přerušená až druhou světovou válkou.
Ztracený lesk si golfový klub vydobyl až po čtyřiceti letech stagnace a přežívání během komunistické éry. Jeho úspěchy upoutaly i britskou královskou rodinu, která na zakladatelský počin svého předchůdce ani po sto letech nezapomněla. Díky rozhodnutí královny Alžběty II. má klub od roku 2003 jako jediný ve střední Evropě právo užívat titul Royal Golf Club. Není proto vyloučené, že na odpališti narazíte na některou ze známých světových osobností.
Royal Golf Club v Mariánských Lázních neztratil královského ducha ani po více než sto letech. | Infocentrum města Karlovy Vary, © 2 M STUDIO, s. r. o.