Jižní Čechy
Osudové město umělců
Snad každý, kdo někdy navštívil Český Krumlov, vám potvrdí, že v místních úzkých uličkách občas zažijete pocit, jako byste se ocitli v jiném století. Je málo měst, které si do dnešních dní zachovaly středověký a renesanční ráz a těžko popsatelnou poklidnou atmosféru. Atmosféra starobylého města, jemuž vévodí mohutný hrad a zámek, si také fatálně podmanila mnoho umělců, kteří zde nejprve čerpali podněty pro svou tvorbu a dnes každý po svém přispívají k zdejšímu geniu loci.
Každý asi ví, že krumlovské kouzlo na čas uhranulo i jednoho z nejvýznamnějších představitelů výtvarného umění 20. století Egona Schieleho. Znechucen Vídní se v roce 1910 přestěhoval do malého domku u Vltavy, do města, kde se narodila jeho matka a které znal z krátkých pobytů během studií. Jak sám píše v dopisech z té doby, chtěl být sám a vidět nové věci – tmavou vodu, praskající stromy, úctyhodné kostely, radovat se z vlhkých zelenomodrých údolí a tvořit nové věci. Český Krumlov se stal na čas jeho azylem a jeho tvorba se zde obohatila o nová témata. Své náměty hledal v ulicích starého města, maloval ho z neobvyklých pohledů z okolních kopců nebo zámecké věže. Díky jeho obrazům se tak dodnes můžeme dívat na „město na modré řece“, jak mu říkal, jeho očima. O umělcův odkaz se od roku 1992 stará Egon Schiele Art Centrum, které přímo v historickém centru nabízí velkorysý prostor pro výstavy současného umění a každoročně zve do Českého Krumlova mladé umělce k rezidenčním programům.
Kolem roku 1911 zažíval Egon Schiele v Českém Krumlově období plné štěstí a bouřlivé inspirace, než ho pohoršení měšťané z města vyhostili. V současnosti si můžete jeho pobyt ve městě připomenout v domku na břehu Vltavy, kde pobýval.
Egon Schiele Art Centrum nabízí na ploše více jak 4 000 metrů čtverečních klasické umění 20. století i současné umění české a mezinárodní. | archiv Egon Schiele Art Centrum
Takřka sto let po Egonu Schielem se v Českém Krumlově osudově protly i životní dráhy členů česko-italské umělecké dvojice, která si říká Áčka. Umělci se zapsali do místního povědomí výtvarnými akcemi přímo v ulicích a jejich nejviditelnějším dílem byla velká kresba na fasádě Schieleho centra. Umělci se dodnes hlásí k odkazu slavného předchůdce. Krumlov si uchoval svou moc inspirovat mladé umělce a i díky nim dnes současné umění proměňuje a oživuje město a překvapuje jeho návštěvníky na různých místech.
Třetí příklad originálního prolnutí osudu umělce a města najdete stranou hlavních tras. Stačí jeden krok a velice netradiční ateliér vás přenese do doby, kdy se pořízení fotografického snímku rovnalo malému dobrodružství. Mistr fotograf jako by ateliér opustil teprve před chvílí, zvětšováky i historická technika zůstaly na svých původních místech. Zdejší archiv ukrývá na 140 000 skleněných desek, na kterých ožívá Český Krumlov počátku 20. století.
Stranou hlavních tras narazíte i na klidná místa, připomínající doby teprve nedávno minulé. Jedním z nich je docela netradiční fotoateliér. | z archivu Musea Fotoateliéru Seidel