0 1 2 3 4 5 6 7 8 9 další příběhy
v destinaci

Svatý Jan pod Skalou | © Dreamstime

Střední Čechy – západ

Trasou prvních turistů

Trasou prvních turistů

Národního buditele Vojtěcha Náprstka si většina lidí spojuje s průzkumnou expedicí ke kmeni amerických indiánů Dakotů nebo se založením etnografického muzea, které nese jeho jméno. Méně lidí tuší, že byl také velkým zastáncem emancipace žen, pro něž založil Americký klub dam. A jen málokdo by odhadl, že stál i u zrodu organizace, jež dodnes vede kroky tisíců výletníků za krásami Česka a spravuje jednu z nejdokonalejších sítí turistických tras na světě – Klubu českých turistů.

Spíš než nadšeným zdolavatelem kilometrů byl ale Náprstek známou osobností, která novému klubu, založenému 1. června 1888, přinášela společenskou prestiž a stovky příznivců. Už po půl roce tiše opustil předsednickou pozici a klubovou práci přenechal jiným. Klub od počátku intenzivně pracoval na značení atraktivních výletních tras po českých zemích. První, vytyčenou podél Svatojánských proudů na Vltavě, pohltila ve 40. letech 20. století Štěchovická přehrada. Druhou, vyznačenou červenou barvou z Berouna přes Svatého Jana pod Skalou na Karlštejn, si můžete projít dodnes. Na připomínku zakladatele organizovaného turismu se jí říká Cesta Vojty Náprstka, i když sám činorodý obrozenec tudy patrně nikdy nešel.

Z malebného náměstí v Berouně vede trasa přes kopec Herinky do divokého údolí Svatého Jana pod Skalou. Proti skalní stěně jasně září budova někdejšího benediktinského kláštera. Podle pověsti na místě kláštera pobýval v 9. století první český poustevník svatý Ivan, který prý udržoval čilé styky s knížetem Bořivojem I. sídlícím na nedalekém ostrohu Tetín nad Berounkou. Za horkých letních dní jistě uvítáte malé ochlazení v jeskynní kapli pod klášterem, kde svatý Ivan údajně žil. Poblíž je také léčivý Ivanův pramen, stáčený kdysi dokonce jako minerální voda s poetickým názvem Ivanka. Dalším milníkem na cestě jsou vápencové schody Bubovických vodopádů, obvykle příjemně zurčících ve stínu stromů, po deštích však překvapujících svou mohutností. A pak už se z údolí vyloupne rafinovaně skrytý, majestátní Karlštejn s úchvatnou kaplí svatého Kříže. Pokud jste také ve škole slyšeli, že hrad nechal zbudovat Karel IV. jako úložiště říšských korunovačních klenotů, doporučujeme vydat se na prohlídku. Možná budete překvapeni, jak to bylo doopravdy.

Červená turistická trasa z Berouna na Karlštejn je nejen nejstarší, ale také jednou z nejkrásnějších v Česku. Pokud se vám krajina v okolí Karlštejna zalíbí, doporučujeme ještě procházku po žluté turistické trase kolem zatopených lomů Malá a Velká Amerika. | z archivu CzechTourism

Červená turistická trasa z Berouna na Karlštejn je nejen nejstarší, ale také jednou z nejkrásnějších v Česku. Pokud se vám krajina v okolí Karlštejna zalíbí, doporučujeme ještě procházku po žluté turistické trase kolem zatopených lomů Malá a Velká Amerika. | z archivu CzechTourism

Zobrazit detail

Zavřít

Interakce s mapou Zavřít mapu

Integrovaný operační program Evropský fond pro regionální rozvoj Ministerstvo pro místní rozvoj ČR

Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Rozumím