Ostravsko
Za příběhem Rothschildů
Rozvoj Ostravy je neodmyslitelně spojený s dynastií Rothschildů. Rodina, kolem které je dodnes mnoho nezodpovězených otázek a tajemství, podnikala na Ostravsku od první třetiny 19. století, kdy si Salomon Rothschild pronajal Rudolfovu huť, která dodávala železo na stavbu jím budované Severní dráhy Ferdinandovy. V roce 1843 pak huť i s několika doly koupil, a začal tak psát jeden z nejvelkolepějších průmyslových příběhů historie.
Vítkovice byly jedním z hlavních motorů průmyslové revoluce. Z tohoto balkonu ředitelé Vítkovických železáren sledovali dalekohledem plynoměr v továrně, a měli tak dokonalý přehled o výkonu své fabriky. Nad balkonem je dodnes rodinné heslo Rothschildů Concordia, Integritas, Industria, tedy svornost, bezúhonnost, přičinlivost. I díky němu bývá tato rodina stále některými příznivci konspiračních teorií spojována s iluminátským hnutím a Rothschildovská dynastie označována jako jedna ze třinácti rodin, které vládnou světu. | z archivu seriálu Lovci zážitků
Cestu za historií rodiny nemůžeme začít jinde než v ostravském „centralhausu“, neboli Vítkovickém zámečku. Sice se sem tak úplně nesmí, protože je tu ředitelství železáren, ale vydejte se někdy třeba na koncert pro veřejnost a ocitnete se mezi stejnými zdmi, mezi kterými se rozhodovalo o strategii průmyslu jak rakousko-uherské monarchie, tak pozdějšího Československa. Majitelé železáren na zámku moc času netrávili, vždyť stavba sloužila jako reprezentativní sídlo ředitelů Vítkovických železáren, na němž hostili důležité návštěvy. Střídaly se zde významné osobnosti obchodu s politiky, zámkem se prošel císař František Josef i první československý prezident T. G. Masaryk.
Po Salomonově smrti převzal správu majetku jeho syn Anselm. Jeho zájmy, na rozdíl od otce, se však nesoustřeďovaly pouze na rozmnožování kapitálu. Byl významným donátorem různých institucí a podporoval zejména umělce. Sám byl vášnivým sběratelem umění, jeho sbírka měla v roce 1872 více než šest set světově významných děl. Vybudoval pro ně ve Vídni na Renngasse svou vlastní galerii. Postupem času ztrácel na Ostravsku své původní nasazení a některé části svého průmyslového impéria začal pronajímat, například bratřím Guttmannům či mariánskohorskému těžaři Vondráčkovi.
Toto není průmyslová Anglie, ale typická stavba ve Vítkovicích. | z archivu seriálu Lovci zážitků
Podobných kolonií je ve Vítkovicích více a každá má svou vlastní nezaměnitelnou atmosféru. | z archivu seriálu Lovci zážitků
Zajímavou dochovanou památkou na život zaměstnanců v Rothschildových podnicích je jedna z několika hornických kolonií v místní části Ostrava-Vítkovice. Tvoří ji souvislá řada dvojdomků v Lidické ulici a části ulic Nerudovy a Tržní. Domy jsou postaveny z neomítnutých červených režných cihel a u každého domku je malá zahrádka, kde mohli nájemníci pěstovat zeleninu a chovat zvířata, na rozdíl od zaměstnanců Baťových továren ve Zlíně. Ten dovoloval svým dělníkům pěstovat pouze květiny, stromy a okrasné keře, neboť domy, které pro ně postavil, měly sloužit odpočinku.
Nečekaná dobrodružství na nejzajímavějších místech Ostravy nabízí napínavá interaktivní hra Kód Salomon. Pátrání po magickém talismanu barona Rothschilda může být pro někoho příležitostí poznat moravskoslezskou metropoli, pro jiného závod s přáteli, pro dalšího možnost prověřit, jak mu to myslí. Můžete si vybrat z několika scénářů a obtížností. Časová náročnost hry také závisí na tempu hráčů, rychlosti jejich přesunů a na tom, jak důkladně si chcete navštívená místa prohlédnout. Vydejte se do centra Ostravy, nainstalujte si mobilní aplikaci Kód Salomon a všechno ostatní přijde samo.