0 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 další příběhy
v destinaci

© Tomáš Kelar

Jeseníky – západ

Mechové království na Rejvízu

Mechové království na Rejvízu

Rejvíz je znalci označován za nejkouzelnější místo celých Jeseníků. V souboji s ostatními turistickými taháky z širokého okolí totiž spoléhá hned na tři zbraně velmi silného kalibru – vesnickou památkovou rezervaci s dochovanými ukázkami dřevěné lidové architektury z 19. století, chatu Rejvíz s originálním interiérem a jedinečnou přírodní rezervaci rašelinného ekosystému. Hlavně posledně jmenovaná atrakce – Velké mechové jezírko – přitahuje na náhorní planinu do nejvýše položené moravskoslezské obce každoročně tisíce návštěvníků.

Samotná osada, rozkládající se podél někdejší velmi frekventované obchodní stezky, je proto i dnes velmi rušným místem. Okolí je ideální pro cykloturistiku, turistiku, běžky, procházky nebo houbaření. Rejvíz je výchozím bodem výletů do ostatních středisek Jeseníků – na Červenohorské sedlo nebo do Ramzové. Začíná zde nejrozsáhlejší lesní porost v Jeseníkách a lesem odtud dojdete, nebo dojedete až na Praděd nebo na Švýcárnu. Milovníci klidu a samoty mají velkou šanci, že zde za celý den nepotkají živou duši.

Každý, kdo má svou židli, má místo v chatě Rejvíz doživotně rezervované. | © Tomáš Kelar

Každý, kdo má svou židli, má místo v chatě Rejvíz doživotně rezervované. | © Tomáš Kelar

Při návštěvě Rejvízu se nezapomeňte zastavit alespoň na jedno v roubené chatě, před válkou nazývané U Jezerního pastýře, která je kromě původní architektury zajímavá i svým mobiliářem. Interiér chaty byl začátkem dvacátého století zdobený řezbářskými pracemi tehdejších majitelů. Ti začali vyřezávat do opěradel židlí karikaturní podoby svých štamgastů. Každý, kdo chtěl svou židli, musel zaplatit, ale kdykoli pak přišel do restaurace, měl právo si na svou židli sednout. Najdete zde židle s podobiznami písaře, lesního, bláznivě zpívající Bety i kostelníka, kominíka a řezníka. Na původní tradici navazují i současní majitelé, takže chcete-li svou židli, stačí se domluvit, zaplatit a doživotně tu máte své místo rezervované.

Zobrazit detail

Zavřít

Interakce s mapou Zavřít mapu

Integrovaný operační program Evropský fond pro regionální rozvoj Ministerstvo pro místní rozvoj ČR

Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Rozumím