0 1 2 3 4 5 6 7 další příběhy
v destinaci

© Petr Polák | archiv Czech Tourism

Jeseníky – východ

Za zimní omlazující kúrou do Karlovy Studánky

Za zimní omlazující kúrou do Karlovy Studánky

Když napadne sníh a bílé čepice pokryjí roubené lázeňské budovy, vypadá to tu jako v disneyovské pohádce Ledové království. I díky tomu v roce 2013 prestižní světový deník The New York Times zařadil Karlovu Studánku mezi turisticky nejzajímavější místa světa.

Pobyt v nejvýše položených českých lázních označili američtí novináři za drsný, ale vynikající lázeňský zážitek. „Pamatujete si na film Zámotek (Cocoon)?“ ptají se s odkazem na sci-fi snímek, v němž je skupina seniorů díky zázračným silám ze zámotků mimozemšťanů ponořených v bazénu sanatoria obdařena darem věčného mládí. „O Karlově Studánce se tvrdí něco podobného, dokážou vás prý během týdne omladit o celých pět let,“ dodává deník.

A když už jsme u těch filmových srovnání. Bude-li vám Slezský dům něčím povědomý, je to tím, že si zahrál v populární zimní komedii S tebou mě baví svět.

O lázních Karlova Studánka se povídá, že vás dokážou za týden omladit o celých pět let. © Petr Polák | archiv Czech Tourism

O lázních Karlova Studánka se povídá, že vás dokážou za týden omladit o celých pět let.

Ozdravné účinky lázní, pojmenovaných po nejslavnějším habsburském vojevůdci a vítězi nad Napoleonem Karlu Ludvíkovi, si návštěvníci užívají již od 18. století. Hlavní léčebnou kúrou ve zdejších lázních jsou koupele v pramenité vodě s vysokým obsahem kyseliny uhličité a metakřemičité a pestrá paleta procedur, která zahrnuje masáže, zábaly, elektroléčbu i rehabilitace. Na výběr máte i z několika netradičních procedur jako Vacu-well, vibrosauna, masáž lávovými kameny nebo rašelinový zábal.

Kromě léčivých pramenů je místní specialitou také vzduch. Karlova Studánka bývá označována za klimatické lázně, a podle měření je zde dokonce nejčistší vzduch ve střední Evropě. Proto sem míří především lidé s onemocněním dýchacích cest, ale třeba i vrcholoví sportovci jako cyklista Leopold König, který tu nabírá síly po náročné Tour de France.

Jedním z nejlepších způsobů, jak můžete provětrat své plíce, je vyrazit z lázní na běžkách po některé z udržovaných tras. Karlova Studánka představuje pro běžkování výhodný výchozí bod, protože se tu křižují trasy do Vrbna pod Pradědem, na Suchou Rudnou i do Malé Morávky. © Dreamstime

Jedním z nejlepších způsobů, jak můžete provětrat své plíce, je vyrazit z lázní na běžkách po některé z udržovaných tras. Karlova Studánka představuje pro běžkování výhodný výchozí bod, protože se tu křižují trasy do Vrbna pod Pradědem, na Suchou Rudnou i do Malé Morávky.

Vyznavači sjezdového lyžování si přijdou na své ve zdejším skiareálu, který pravidelně nabízí i noční lyžování, nebo se mohou vydat na další nedaleké sjezdovky třeba do Karlova pod Pradědem. Na jeden skipas je vám v lyžařském středisku k dispozici jedenáct kilometrů propojených sjezdovek různých obtížností a největší areál pro večerní lyžování na Moravě.

Ke svému lázeňskému pobytu se inspirujte na webových stránkách Svazu léčebných lázní ČR nebo Sdružení lázeňských míst ČR.

Zobrazit detail

Zavřít

Interakce s mapou Zavřít mapu

Integrovaný operační program Evropský fond pro regionální rozvoj Ministerstvo pro místní rozvoj ČR

Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Rozumím