0 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 další příběhy
v destinaci

© Markéta Marečková

Jeseníky – západ

Léčivá síla zimní přírody

Léčivá síla zimní přírody

Zakladatel proslulých jesenických lázní Vincenz Priessnitz prý několikrát prohlásil, že jeho léčebné úspěchy nelze přičítat pouze jeho metodám, ale celému kraji. Léčivé prameny, čistý vzduch a úchvatná horská krajina – to vše i dnes léčí choroby těla i ducha. Již neuvěřitelných 169 lázeňských sezón se o pravdivosti jeho slov přesvědčuje řada spokojených lázeňských hostů a v posledních letech i sportovních nadšenců, kteří stále častěji přijíždí do lázní v zimě. V zimních měsících se totiž zdejší kouzlo násobí. Přesvědčte se sami.

Vincenz Priessnitz nebyl vědec, neměl žádné speciální školy. Příběh prostého člověka, který dokázal využít léčivou sílu přírody, dlouho ležel v žaludku lékařům i ranhojičům. Za své přesvědčení seděl Priessnitz dokonce ve vězení, ale ze své cesty neuhnul a postupně vystavěl lázně, kam jezdily významné osobnosti z celé Evropy i ze zámoří. Přitom nejde o žádnou velkou vědu – Priessnitzovo tajemství spočívá v pramenité horské vodě, která se v lázních používá k pití i omývání těla.

Jednou z mnoha původních procedur, kterou v Jeseníku můžete vyzkoušet i dnes je původní tzv. Priessnitzova pololázeň dvoufázová, která kombinuje vodoléčbu se zábaly, poléváním a kartáčováním. Po krátkém předehřátí teplou vodou lazebník ovine celé vaše tělo studeným prostěradlem a nechá vás pod dekou v klidu ležet až se prohřejete. Poté následuje koupel ve 35°C teplé vodě spojená s kartáčováním a poléváním zad a končetin chladnou vodou. Budete-li kúru několikrát opakovat, povzbudíte svůj krevní oběh, funkci vnitřních orgánů a zvýšíte tak svou odolnost vůči stresu a nemocem. © Petr Polák | archiv Czech Tourism

Jednou z mnoha původních procedur, kterou v Jeseníku můžete vyzkoušet i dnes je původní tzv. Priessnitzova pololázeň dvoufázová, která kombinuje vodoléčbu se zábaly, poléváním a kartáčováním. Po krátkém předehřátí teplou vodou lazebník ovine celé vaše tělo studeným prostěradlem a nechá vás pod dekou v klidu ležet až se prohřejete. Poté následuje koupel ve 35°C teplé vodě spojená s kartáčováním a poléváním zad a končetin chladnou vodou. Budete-li kúru několikrát opakovat, povzbudíte svůj krevní oběh, funkci vnitřních orgánů a zvýšíte tak svou odolnost vůči stresu a nemocem.

Vodu si užijete i v dalších podobách. Třeba v saunovém světě, kde na vás čeká několik druhů saun, ochlazovací bazének, Priessnitzův chodníček, whirlpool pro 6 osob i nezbytná relaxační zóna. Pro rekreační a rehabilitační plavání je k dispozici lázeňský bazén, jehož specialitou je vodopád a protiproud. Jeho tvar je navíc obzvlášť vhodný i pro plavání s malými dětmi. A až vás plavání unaví, odpočinete si třeba v samostatné vířivce.

K relaxaci lákají různé druhy saun, které najdete v jesenickém saunovém světě. © Petr Polák | archiv Czech Tourism

K relaxaci lákají různé druhy saun, které najdete v jesenickém saunovém světě.

V jesenických lázních odjakživa kladli důraz nejen na vodoléčbu, ale zdůrazňovali i léčivé účinky okolní přírody a zdejšího ovzduší. Nadýchat se léčivého vzduchu přijížděli lázeňští hosté do Gräfenberku s oblibou i v zimě. Sám Priessnitz říkával, že chladný jesenický vzduch proniká hlouběji do vody a doslova vyšťourá každou nemoc. Unikátní klima skutečně působí blahodárně na onemocnění dýchacích cest, štítné žlázy a pomáhá i při léčbě psychických poruch.

Samozřejmou součástí procedur byla odjakživa také fyzická aktivita – lázeňští hosté sekali nebo řezali dříví a společně odhazovali sníh v okolí sanatoria. Podle dochovaných zpráv se také s oblibou oddávali sáňkařským radovánkám. Ty si dnes můžete užít v nedalekém skiresortu Dolní Morava. © archiv Czech Tourism

Samozřejmou součástí procedur byla odjakživa také fyzická aktivita – lázeňští hosté sekali nebo řezali dříví a společně odhazovali sníh v okolí sanatoria. Podle dochovaných zpráv se také s oblibou oddávali sáňkařským radovánkám. Ty si dnes můžete užít v nedalekém skiresortu Dolní Morava.

Ideální podmínky k fyzické aktivitě nabízí Jeseníky lyžařům a běžkařům. Vyžití pro obě skupiny nabízí třeba jeden z nejpopulárnějších cílů v Rychlebských horách – vrchol Paprsek na hlavní hřebenové trase z Králického Sněžníku na Ramzovou a do Lipové. V zimě v okolí najdete sedmdesát kilometrů upravených běžeckých okruhů se jmény jako Pralinka, Pohádka nebo Medvědí bouda. Kochat se můžete nádhernými výhledy na Šerák, Králický Sněžník nebo na polskou stranu Rychlebských hor. Své vyžití tu najdou i vyznavači sjezdového a freestyle lyžování a snowboardingu – třeba v největším snowparku v České republice. A všichni svorně si pak na své přijdou v útulné restauraci nad talířem vyhlášených borůvkových knedlíků.

A kdybyste neměli dost, další vleky najdete i v Ramzové, Petříkově a Ostružné nebo v Dolní Moravě – zde na vás navíc čeká jedinečná procházka v oblacích nebo sáňkařské a bobové dráhy. 
A jeden tip na závěr. Chcete-li ze svého zimního pobytu v Jeseníkách získat maximum a ještě ušetřit, pořiďte si zážitkovou kartu Jeseníky Pass, která vám umožní využít celou řadu slev, bonusů, věrnostních služeb či zážitkových balíčků. Vítek Ludvík | © archiv Czech Tourism

A kdybyste neměli dost, další vleky najdete i v Ramzové, Petříkově a Ostružné nebo v Dolní Moravě – zde na vás navíc čeká jedinečná procházka v oblacích nebo sáňkařské a bobové dráhy. A jeden tip na závěr. Chcete-li ze svého zimního pobytu v Jeseníkách získat maximum a ještě ušetřit, pořiďte si zážitkovou kartu Jeseníky Pass, která vám umožní využít celou řadu slev, bonusů, věrnostních služeb či zážitkových balíčků.

Ke svému lázeňskému pobytu se inspirujte na webových stránkách Svazu léčebných lázní ČR nebo Sdružení lázeňských míst ČR.

Zobrazit detail

Zavřít

Interakce s mapou Zavřít mapu

Integrovaný operační program Evropský fond pro regionální rozvoj Ministerstvo pro místní rozvoj ČR

Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Rozumím