0 1 2 3 4 5 6 7 8 další příběhy
v destinaci

© archiv Czech Tourism

Krkonoše a Podkrkonoší

Zázračná síla rašeliny

Zázračná síla rašeliny

Ani ne hodinu cesty od životem pulzujících lyžařských středisek Krkonoš najdete ve zvlněné krajině kolem Lázní Bělohrad skvělé podmínky pro načerpání nových sil. Léčivé účinky zdejší rašeliny už přes sto třicet let vracejí radost z pohybu a dopustit na ně nedali třeba spisovatelka Eliška Krásnohorská nebo zdejší rodák a autor Zapadlých vlastenců Karel Václav Rais.

Ještě na začátku 80. let 19. století používala bělohradská vrchnost rašelinu jako topivo v tkalcovně Goldschmidt a nebýt zásahu majora Schuberta, možná by k jejímu využívání k léčbě vůbec nedošlo. Revmatik Schubert poznal blahodárnou sílu rašeliny v západočeských lázních. Když pak v bělohradské bažantnici narazil na její mocné ložisko, neváhal a zmínil se o jeho potenciálu majitelce panství, pruské hraběnce Anně z Asseburgu.

Léčivá síla rašeliny s v Lázních Bělohrad používá už od roku 1885. © archiv Czech Tourism

Léčivá síla rašeliny s v Lázních Bělohrad používá už od roku 1885.

V roce 1885 přijaly zatím jen spartánsky zařízené lázně prvního pacienta. O tři roky později byly léčivé účinky rašeliny úředně potvrzeny a ospalé městečko probudil nový lázeňský ruch. Anenské lázně, jak se jim podle jejich zakladatelky začalo říkat, dbaly od samého počátku na vysokou kvalitu nabízených služeb – a to platí dodnes. Lázně Bělohrad jsou například jako první v Evropě držitelem prestižního certifikátu EUROPESPA, ocenění kvality, které uděluje Evropský svaz lázní.

Lázně uspokojí všechna vaše přání, ať už se sem jedete léčit, nebo si prostě jen užít volný den. Nabídka jeho procedur zahrnuje vše od slatinných zábalů přes balneoterapii až po exotické spa s římským laconiem nebo s kouzelnou orientální lázní rasul. Koho exotika neláká, může si vybrat z několika různých druhů saun nebo si vychutnat medovou masáž.

Užijte si Lázně Bělohrad jako relax po lyžování. Ze Špindlerova Mlýna je to sem asi hodina cesty. © archiv Czech Tourism

Užijte si Lázně Bělohrad jako relax po lyžování. Ze Špindlerova Mlýna je to sem asi hodina cesty.

Malebné okolí lázeňského areálu vybízí i v zimě alespoň ke krátké procházce. Vydejte se třeba lesoparkem Bažantnice k Annamariánskému prameni vyhloubenému roku 1901. Jen pár set metrů od něj se na návrší Byšičky nachází kostel sv. Petra a Pavla se hřbitovem, který inspiroval Karla Jaromíra Erbena k jeho Svatební košili. Od jeho vchodu se otevírá jeden z nejkrásnějších výhledů na hřeben Krkonoš.

Ke svému lázeňskému pobytu se inspirujte na webových stránkách Svazu léčebných lázní ČR nebo Sdružení lázeňských míst ČR.

Zobrazit detail

Zavřít

Interakce s mapou Zavřít mapu

Integrovaný operační program Evropský fond pro regionální rozvoj Ministerstvo pro místní rozvoj ČR

Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Rozumím