0 1 2 3 4 5 6 7 8 další příběhy
v destinaci

© David Marvan | archiv Czech Tourism

Krkonoše a Podkrkonoší

Léčivé prameny pod Černou horou

Léčivé prameny pod Černou horou

Málokde můžete skloubit sportovní výkony na svahu se zaslouženým odpočinkem pod ním tak jako v Janských Lázních. Zimní nabídka proslulého lázeňského centra, kde byla roku 1935 jako první v Evropě zavedena léčba následků dětské obrny, je natolik pestrá, že jeden pobyt na její poznání nestačí.

Místní patrioti rádi zdůrazňují, že léčivé prameny pod Černou horou posvětil v 15. století pozdější papež Pius II., spolehlivé důkazy o tom ale chybí. Zprávy o výjimečnosti jánských termálních vod se šířily krajem, jejich největší rozmach ale přišel až v éře první republiky.

Americký profesor Oskar Baudisch roku 1934 prokázal, že zdejší voda má podobné účinky jako ta v americkém Warm Springs, kde se léčil americký prezident Franklin Delano Roosevelt. O rok později už se sem sjížděli pacienti s obrnou z celé Evropy, kterým zdraví zocelily nejen blahodárné prameny využívané k balneoterapii, ale také mimořádně kvalitní krkonošské klima.

První evropské lázně zaměřené na léčbu obrny lákají návštěvníky z celé Evropy. © archiv Czech Tourism

První evropské lázně zaměřené na léčbu obrny lákají návštěvníky z celé Evropy.

Díky své poloze pod majestátní Černou horou a ideálním podmínkám pro zimní sporty se městečko postupně stávalo také oblíbeným lyžařským střediskem. Roku 1925 se na zdejší svahy sjeli borci z celé Evropy, jimž kolem sjezdovek fandilo přes 12 tisíc návštěvníků. O tři roky později stvrdila postavení Janských Lázní jako lyžařského ráje stavba historicky první lanové dráhy v Československu, která se svými více než třemi kilometry dodnes fascinuje technické nadšence svou inženýrskou precizností.

Mezi Černou horou a Pecí se můžete svézt skibusem a užít si pokaždé jiný úhel pohledu na krkonošské hřebeny. © archiv Czech Tourism

Mezi Černou horou a Pecí se můžete svézt skibusem a užít si pokaždé jiný úhel pohledu na krkonošské hřebeny.

Dnes je rozsáhlý SkiResort Černá hora–Pec se 41 kilometry sjezdovek našim vůbec největším lyžařským střediskem s vybaveností, jakou byste jinde v Česku hledali jen obtížně, včetně čtyř dětských parků a 3,5 kilometrů dlouhé sáňkařské dráhy. Díky skibusovému spojení mezi Černou horou a Pecí si můžete každý den užívat pohled na hřebeny Krkonoš z jiného úhlu a na vybraných sjezdovkách si vychutnáte i jedinečnou atmosféru večerního lyžování.

Lázeňské aquacentrum nabízí spoustu možností k relaxaci po náročném dni na svahu. © archiv Czech Tourism

Lázeňské aquacentrum nabízí spoustu možností k relaxaci po náročném dni na svahu.

Až vás sportování na svahu unaví, můžete využít pestré nabídky zdejších wellness služeb zahrnující vše od perličkových koupelí až po sportovní nebo havajské masáže. Pokud se počasí zrovna nevyvede, doporučujeme dát si po parní sauně skleničku na baru v lázeňském Aquacentru. Z jeho termální vody jímané z Janova a Černého pramene se vám do sychravé zimy vůbec nebude chtít. Navíc po předložení skipasu máte do termálního bazénu zvýhodněné vstupné.

Ke svému lázeňskému pobytu se inspirujte na webových stránkách Svazu léčebných lázní ČR nebo Sdružení lázeňských míst ČR.

Zobrazit detail

Zavřít

Interakce s mapou Zavřít mapu

Integrovaný operační program Evropský fond pro regionální rozvoj Ministerstvo pro místní rozvoj ČR

Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Rozumím