0 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 další příběhy
v destinaci

Pražský hrad © Libor Sváček, archiv CzechTourism

Praha

Sídlo českých králů

Sídlo českých králů

Pražský hrad je více než tisíc let symbolem české státnosti, jehož nepřehlédnutelnou dominantu představuje od časů císaře Karla IV. monumentální katedrála sv. Víta. Vítejte v jednom z nejrozsáhlejších hradních a palácových komplexů na světě, který je spojen s tajemnými legendami i historickými událostmi světodějného charakteru.

Areál Pražského hradu tvoří skvosty románské, gotické, renesanční i barokní architektury, Nalezneme zde též doklady z doby moderní, kdy se Pražský hrad stal sídlem československých, resp. českých prezidentů. V meziválečné době architekturu hradu elegantně doplnily úpravy architekta Jože Plečnika.

Rozeta Stvoření světa v Katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha © Michal Fic

Rozeta Stvoření světa v Katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha © Michal Fic

Už Jan Lucemburský, otec Karla IV., začal před bezmála sedmi sty lety s rekonstrukcí Pražského hradu podle vzoru francouzských paláců. Společně pak otec a syn položili roku 1344 základní kámen ke gotické stavbě chrámu sv. Víta, který je dosud spirituálním centrem českého křesťanství a obecně české státnosti. Zde je hrob sv. Václava, hlavního českého patrona, i dalších světců a českých králů. Právě na Pražském hradě přijímal český král a římský císař Karel IV. diplomatická poselstva ze všech koutů Evropy a světa, dodnes je zde volen prezident republiky, který tu má svou hlavní rezidenci.

Pražský hrad © Michal Vitásek, archiv CzechTourism

Pražský hrad © Michal Vitásek, archiv CzechTourism

Putujte zářivými královskými síněmi a komnatami, v nichž žil a roku 1378 i zemřel velký císař, který nalezl svůj poslední odpočinek v chrámu sv. Víta. Objevte Zlatou uličku, která prý byla centrem alchymistů, čemuž věřil i Franz Kafka, zaposlouchejte se do legend o věži Daliborce či Jelením příkopu. Vydejte se monumentální Matyášovou bránou do uliček čtvrti Hradčany, odpočiňte si v zahradách hradního opevnění a odtud se obdivujte nejen Pražskému hradu, ale i celému městu, které každého návštěvníka vždy okouzlí svou magickou krásou a hrdostí.

Zobrazit detail

Zavřít

Interakce s mapou Zavřít mapu

Integrovaný operační program Evropský fond pro regionální rozvoj Ministerstvo pro místní rozvoj ČR

Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Rozumím