0 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 další příběhy
v destinaci

© Dreamstime

Praha

Ve světle plynových lamp

Ve světle plynových lamp

Vydaří-li se zimní sezóna a napadne sníh, přioděje se Praha do nostalgického hávu, který jsme si zvykli v poslední době obdivovat spíše prostřednictvím maleb Jakuba Schickanedera. Sněhová přikrývka navodí v tomto starobylém městě klidnou až pohádkovou náladu, která láká k návštěvám tichých kaváren a zapadlých hospůdek.

V době adventní můžete při svých procházkách na Královské cestě z Celetné ulice přes Staroměstské náměstí a Karlův most až na Pražský hrad potkat vysokou postavu v černém plášti s cylindrem na hlavě a dlouhou bambusovou tyčí. Je to jeden z mistrů lampářů, kteří v předvánočním čase vyrážejí do ulic, aby umocnili atmosféru tohoto ročního období. Plynem se v Praze svítilo sto třicet osm let a v době největší slávy tohoto typu osvětlení v roce 1940 zářilo v ulicích přes devět tisíc lamp. Poslední z nich se naposledy rozsvítily v roce 1985. O sedmnáct let později se tento starosvětský zdroj světla do centra města slavnostně vrátil – svítiplyn tentokrát nahradil zemní plyn a repliky původního osvětlení se postupně ze Starého města rozšířily až na Malou Stranu. Karlův most je tak dnes údajně jediným plynem osvětleným mostem na světě.

Po dlouhé odmlce se do centra Prahy vrátily tradiční plynové lampy, které v období adventu chodí rozsvěcet mistři lampáři. | © Dreamstime

Po dlouhé odmlce se do centra Prahy vrátily tradiční plynové lampy, které v období adventu chodí rozsvěcet mistři lampáři. | © Dreamstime

Adventní trhy na Staroměstském náměstí patří k nejkrásnějším v Evropě. | © Martin Mařák, archiv CzechTourism

Adventní trhy na Staroměstském náměstí patří k nejkrásnějším v Evropě. | © Martin Mařák, archiv CzechTourism

Poklidnou zimní náladu nejlépe vychutnáte před vánočními svátky, neboť závěr roku je v Praze stejně jako ve všech velkých městech na světě ve znamení bouřlivých oslav. Během nich se Praha rozsvítí velkolepým ohňostrojem nad Pražským hradem a Karlovým mostem, který je tradičním vyvrcholením příchodu nového roku. Budete-li zde ale o Vánocích, nezapomeňte navštívit pražské vánoční trhy, které jsou pravidelně řazeny mezi deset nejkrásnějších v Evropě.

Ideálním místem pro zakončení vaší romantické procházky zasněženou Prahou je Kampa. Schovanou nad slepým ramenem Čertovky za starým mlýnským kolem tu najdete Mlýnskou kavárnu. Bývá tu plno, ale o to déle je otevřeno. Skvělý podnik pro každého, kdo se chce vmísit mezi pražskou intelektuální elitu a první ligu kavárenských povalečů. Dalším příjemným zastavením je Bistro Bruncvík, které najdete jen pár kroků od oblouku Karlova mostu, rovněž na břehu Čertovky. Jde spíše o okénko než skutečné bistro, kde nabízejí nápoje studené i teplé, z ovocného džusu a lihoviny, které potěší obzvlášť v zimě. A vynechat byste neměli také jednu z nejstarších hospod v Praze, opředenou mnoha bájemi a legendami. U krále brabantského popíjeli rudolfínští alchymisté, kat Mydlář, Mozart i Jaroslav Hašek. Opíjeli se zde však i lumpové a podvodníci, zkrátka vytříbená pražská společnost.

Zobrazit detail

Zavřít

Interakce s mapou Zavřít mapu

Integrovaný operační program Evropský fond pro regionální rozvoj Ministerstvo pro místní rozvoj ČR

Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Rozumím