0 1 2 3 4 5 6 7 8 další příběhy
v destinaci

© Jitka Slavíčková

Slovácko

Slovácký impresionismus

Slovácký impresionismus

O návštěvě věhlasného francouzského sochaře Augusta Rodina v Praze roku 1902 bylo napsáno již hodně. Rodina, který přijel zhlédnout výstavu svých děl v pavilonu pod zahradou Kinských, tehdy vítaly nadšené davy Pražanů. Jeho výlet na Slovácko za Jožou Uprkou, malířem, který originálně propojil francouzský impresionismus s moravským folklórem, ale dodnes neprávem zůstává ve stínu jeho pražského pobytu.

Rodin podnikl dlouhou cestu do Čech i přesto, že cestování neměl vůbec v lásce. O to víc překvapí, že se z Prahy vydal ještě na další únavnou cestu. Impulzem k ní bylo pravděpodobně večerní setkání se studenty ze Slovácka v pražské hospodě U Kupců a zejména s českou femme fatale Zdenkou Braunerovou, kteří mu představili dílo Joži Uprky, malíře který originálně propojil francouzský impresionismus s moravským folklórem. Umělecká výprava, při níž nechyběl ani Alfons Mucha a Rodinova pravá ruka, sochař Josef Mařatka, se nejprve zastavila v Moravském krasu a po prohlídce Macochy zavítala do Hodonína na výstavu moravských a slovenských umělců v Besedním domě. Zde se Rodin setkal s Uprkovými obrazy, které ho nadchly tak, že rád přijal pozvání k Uprkovi do Hroznové Lhoty.

Jeho cesta byla provázena poctami takřka královskými – dvanáct kočárů doprovázeli krojovaní jezdci na barevně vyzdobených koních z Rohatce, ze Strážnice a z Vlčnova – a neunikla ani dobovému tisku. Zlatá Praha tehdy popsala celou událost slovy:

„Cesta z Hodonína do Hroznové Lhoty byla velkolepá. Banderia provázela nás až do Hroznové Lhoty. U obcí, jimiž jsme projeli, čekala představenstva obcí, školní mládež, vyparáděné děvčice a snad i celá dědina. Podáno po starodávnu chleba a soli a pohár vína. V Hroznové Lhotě rušno a živo: té slávy tu snad nebylo a nebude. Pero je slabo a v tom radostném rozvíření věru je za těžko dojmy shrnout. Hudci vesele hrají, chlapci cifrují, tančí, zpívají a mezi nimi sedí Rodin a spokojeně naslouchá skvostné melodii starodávné Umrem, umrem, ale neviem kedy.“

Z Rodinova výletu na Moravu se dokonce dochoval snímek. Na něm vidíme v čele kráčet Rodina s Muchou ve světlém obleku, za nimi kráčí Jiránek a Mařatka, až za nimi je vidět Uprku v bekovce. | © Rudolf Bruner-Dvořák

Z Rodinova výletu na Moravu se dokonce dochoval snímek. Na něm vidíme v čele kráčet Rodina s Muchou ve světlém obleku, za nimi kráčí Jiránek a Mařatka, až za nimi je vidět Uprku v bekovce. | © Rudolf Bruner-Dvořák

V Hroznově Lhotě se dostalo francouzskému sochaři náležitého uvítání a Uprka se projevil jako skvělý hostitel. Vzácným hostům byl navíc neustále v patách pan Martin, Uprkův bratr, statný kněždubský sedlák s koštýřem v ruce, vždy plným ohnivého vína. Rodin byl tak okouzlen zdejším krajem a lidmi, že se nebál přirovnat Slovácko k antické půdě nejstarší kultury. „Vidím zde harmonii, jakou sneslo jen oko Řeků,“ dodal údajně při pohledu na barevnou vyšívanou zástěru místního děvčete. Znalci potvrzují, že jej návštěva skutečně zasáhla a vryla se hluboko do jeho vzpomínek.

Moravský malíř a grafik, představitel romantického historismu a secesního dekorativismu Joža Uprka se narodil 26. října 1861 v tomto malém domku v Kněždubu. Nedaleko rodné obce  v Hroznové Lhotě pak v roce 1904 koupil malý domek a nechal jej přestavět podle návrhu architekta Dušana Jurkoviče na patrovou vilu s dřevěnými prvky, inspirovanou lidovou architekturou. Hostil zde řadu osobnosti ze světa kultury jako například bratry Mrštíky, Zdenku Braunerovou, Herberta Masaryka, Leoše Janáčka, Vítězslava Nováka či Augusta Rodina. | © Jitka Slavíčková

Moravský malíř a grafik, představitel romantického historismu a secesního dekorativismu Joža Uprka se narodil 26. října 1861 v tomto malém domku v Kněždubu. Nedaleko rodné obce v Hroznové Lhotě pak v roce 1904 koupil malý domek a nechal jej přestavět podle návrhu architekta Dušana Jurkoviče na patrovou vilu s dřevěnými prvky, inspirovanou lidovou architekturou. Hostil zde řadu osobnosti ze světa kultury jako například bratry Mrštíky, Zdenku Braunerovou, Herberta Masaryka, Leoše Janáčka, Vítězslava Nováka či Augusta Rodina. | © Jitka Slavíčková

Za obrazy moravského impresionisty Joži Uprky se můžete vypravit do Hroznové Lhoty, ale chcete-li se opravdu seznámit s jeho dílem, prodlužte si svůj výlet do Uherského hradiště do galerie, která nese jeho jméno. Ta se nachází v nově rekonstruovaném objektu bývalé jezuitské koleje a základem její stálé expozice je u nás nejrozsáhlejší sbírka Uprkových děl.

Zobrazit detail

Zavřít

Interakce s mapou Zavřít mapu

Integrovaný operační program Evropský fond pro regionální rozvoj Ministerstvo pro místní rozvoj ČR

Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Rozumím