0 1 2 3 4 5 6 další příběhy
v destinaci

z archivu Moravskoslezského kraje

Opavské Slezsko

Kde plakala Marie Terezie

Kde plakala Marie Terezie

Když rakouská císařovna Marie Terezie prohrála válku s Pruskem, byla to na samém počátku její vlády obrovská rána. Jak stanovil berlínský mír z 28. července 1742, měla říše, kterou první žena na českém trůně zdědila po milovaném otci Karlu VI., přijít o rozsáhlá území Kladska a Slezska. Jinak statečná císařovna prý tuto ztrátu oplakala.

Stalo se tak údajně pod ořešákem v parku barokního zámku v Kravařích, kde Marie společně se svou dcerou Charlottou přenocovala při cestě podél nových hranic. Teprve pohled na nádherný kraj, který měl připadnout králi Friedrichu II., jí naplno odhalil důsledky vojenské prohry a otevřel stavidla emocí. Ostatně s potupným odstoupením Slezska se císařovna nikdy nesmířila a její reformy byly mimo jiné vedeny snahou vybudovat novou a funkční armádu, jež by si dokázala vzít ztracená území od Prusů zpět.

K návštěvě Marie Terezie v Kravařích se váže ještě jiná pověst. Podle ní přespávala císařovna nikoli na zámku, ale v nedaleké hájence. Správce lesa prý na počest této slavné události zasadil malý dub a pojmenoval jej podle císařovniny dcery. Dnes chráněný Charlottin dub je ovšem zřejmě mnohem starší, než uvádí legenda. Pochází patrně už z konce 17. století, kdy byl vysazen jako označení hranice tří států.

Chcete-li blíže poznat, jak se na kravařském zámku žilo v době, kdy zde měla panovnice pobývat, vydejte se na jeho komentovanou prohlídku. Zámek sice v roce 1937 výrazně poškodil mohutný požár, část z něj je však upravena do původní podoby a přibližuje životní styl majitelů panství Eichendorffů. Vedle toho tu najdete expozici o životě na venkově nebo sbírku starých panenek. Milovníci golfu mohou vylepšit svůj handicap na přilehlém golfovém hřišti. S devíti jamkami patří spíše mezi menší, to ale bohatě vynahradí pohádkové okolí zámeckého parku.

Zobrazit detail

Zavřít

Interakce s mapou Zavřít mapu

Integrovaný operační program Evropský fond pro regionální rozvoj Ministerstvo pro místní rozvoj ČR

Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Rozumím