0 1 2 3 4 5 6 7 8 další příběhy
v destinaci

Českomoravské pomezí

Galerie pro maminku

Galerie pro maminku

Ukrytá před okolním ruchem na louce v meandru říčky Desné u Litomyšle působí bílá subtilní stavba galerie v Osíku na každého návštěvníka jako opravdové zjevení. Domek, který připomíná spíše altánek stvořený k relaxaci, je dokonale fungující malou galerií, která rozhodně stojí za návštěvu.

Minimalistickou budovu odkazující ke klasikům funkcionalismu nechal její majitel Martin Janda postavit, aby ochránil umělecké dědictví po své mamince Ludmile. Pro nenápadnou malířku a grafičku, z jejíchž děl vyzařuje magická síla okamžiku a pohnuté emocionální prožitky, se rodný Osík a jeho okolí staly nevyčerpatelným zdrojem inspirace a námětů.

Podobně jako její velký vzor Bohuslav Reynek usilovala o duchovní přesah své tvorby a podobně jako jemu i jí se podařilo propojit jedinečnost místních podmínek s tradicí evropského malířství. Ve světě se Ludmila Jandová nejvíce proslavila svými díly s církevní tematikou, za která si dokonce od papeže Jana Pavla II. vysloužila vyznamenání pro ecclesia et pontifice.

spustit video
Lovci zážitků

S nápadem postavit depozitář a galerii pro maminčiny práce přišel Martin Janda na počátku století. Kvůli technické náročnosti stavby se projekční práce a přípravy protáhly na několik let a jejího otevření v roce 2010 se Ludmila Jandová už bohužel nedočkala.

„Můj vztah k výtvarnému umění byl naprosto přirozený. Byl důsledkem prostředí, v jakém jsem vyrůstal.“

(Martin Janda, zakladatel galerie v Osíku)

Architektonicky čistá stavba Jiřího Krejčíka, inspirovaná prací autora brněnské vily Tugendhat Ludwiga Miese van der Rohe, vzbudila mezi odborníky velký ohlas a dnes ji vedle milovníků umění hojně navštěvují také studenti architektury. Za bílými zdmi jsou kromě odkazu Ludmily Jandové uloženy i další poklady. V místní sbírce, která čítá na čtrnáct set uměleckých děl, nechybějí kresby a obrazy od významných českých umělců a pravidelně zde také probíhají výstavy toho nejlepšího, co může české výtvarné umění nabídnout.

Nejen samotná galerie, ale i zahrada kolem ní je rájem umění a malebným místem k relaxaci. | z archivu seriálu Lovci zážitků

Nejen samotná galerie, ale i zahrada kolem ní je rájem umění a malebným místem k relaxaci. | z archivu seriálu Lovci zážitků

Zobrazit detail

Zavřít

Interakce s mapou Zavřít mapu

Integrovaný operační program Evropský fond pro regionální rozvoj Ministerstvo pro místní rozvoj ČR

Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Rozumím