0 1 2 3 4 další příběhy
v destinaci

z archivu MSK

Těšínské Slezsko

Jak neúspěšný vrt zrodil úspěšné lázně

Jak neúspěšný vrt zrodil úspěšné lázně

Když dělníci barona Jiří Beese z Chrastiny narazili při průzkumných vrtech na panství svého chlebodárce u Karviné na pramen kalné a slané vody, neskrýval baron své zklamání. Doufal totiž, že na pozemcích nalezne podobně jako zdejší magnát, hrabě Larisch-Mönnich, uhelnou sloj. Ještě totiž netušil, že voda, jež podle dobových svědectví tryskala zpočátku až do třicetimetrové výšky, má unikátní léčebné účinky, za nimiž dnes míří lidé z celého světa.

Historky o „zázračných“ účincích vody v kraji se mezi místními předávaly po generace – první zkazky o léčivých studánkách, kde se starci zbaví svých bolestí a neduživé děti naberou životní síly, pocházejí už ze 14. století. Baron Bees naštěstí bral tato vyprávění vážně, a nechal proto nový pramen řádně prozkoumat. Výsledná expertíza mu jistě výrazně zlepšila náladu – vzácnou, silně mineralizovanou vodu odborníci shledali jako skvělý lék pro léčbu pohybového aparátu.

A tak v roce 1866 vznikly nejstarší české jodobromové lázně pod názvem Lázeňské místo Ráj, jež dnes známe jako Lázně Darkov. Už po pár letech se zprávy o nich rozšířily po celém Rakousku-Uhersku a na léčebné pobyty sem zajížděly třeba dámy vídeňského císařského dvora nebo důstojníci těšínské vojenské posádky. Skvělá pověst provází lázně dodnes, ostatně i podle průzkumů a statistik patří v léčbě k nejúspěšnějším u nás.

Již od roku 1866 se v Lázních Darkov léčí pacienti s vadami pohybového aparátu a podle statistik se jedná o nejúspěšnější léčebné lázně v Česku. | z archivu MSK

Již od roku 1866 se v Lázních Darkov léčí pacienti s vadami pohybového aparátu a podle statistik se jedná o nejúspěšnější léčebné lázně v Česku. | z archivu MSK

Chcete-li si vyzkoušet lázeňský bazén nebo další provozy, směřujte svou návštěvu na víkend, kdy se lázně více otevírají širší veřejnosti. Areál však stojí za návštěvu, i pokud se žádnou lázeňskou proceduru absolvovat nechystáte. K vycházce vybízí nádherný, klidný park, jenž na přelomu 19. a 20. století založil lékař Vilém Degré. Jeho vybudování vzbudilo jistou senzaci. Degré totiž nechtěl čekat, až v parku vyrostou košaté stromy, proto nechal po železnici z Beskyd dopravit dvě stovky už vzrostlých kusů, jež pak jednoduše přesadil. Mezi lidmi z přilehlých vesnic se pak tradovalo, že stromy vyrostly za jediný týden díky zázračné lázeňské vodě.

Máte-li čas, vydejte se z lázní k nedalekému zámku Fryštát. Neobvyklé empírové sídlo v minulosti hostilo řadu významných osobností včetně bulharského cara či arcivévody Ferdinanda d’Este. Dnes v něm najdete především unikátní soubor ručně vázaných francouzských koberců a jednu z nejvýznamnějších zámeckých knihoven u nás.

Zobrazit detail

Zavřít

Interakce s mapou Zavřít mapu

Integrovaný operační program Evropský fond pro regionální rozvoj Ministerstvo pro místní rozvoj ČR

Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Rozumím