0 1 2 3 4 5 6 další příběhy
v destinaci

© Eva Kořínková

Opavské Slezsko

Procházka po opavských NEJ

Procházka po opavských NEJ

Centrum Opavy si zachovalo mnoho ze své původní atmosféry starého německého města. I přesto, že bylo zásadně poničeno při bojích na konci války a mnohé budovy ustoupily při budování moderního města, stále je co obdivovat. Opava je jedním z nejzajímavějších míst Moravskoslezského kraje a celé České republiky, skrývá mnohá NEJ, za kterými rozhodně stojí za to se vypravit.

Tím prvním NEJ je určitě monumentální budova obchodního domu. Když obchod Breda v centru Opavy otevřel v roce 1928 své prodejní plochy, byl to největší obchodní dům v Československu. Moderní a dodnes mezi architekty uznávanou budovu vyprojektoval významný architekt Leopold Bauer, rodák z Krnova. Po druhé světové válce byla Breda přejmenována na obchodní dům Průkopník a později Prior. Až po roce 1989 se jí vrátil původní název. V roce 2004 objekt vyhořel a dnes je bohužel mimo provoz. V jeho sousedství vznikla nová obchodní galerie v bývalém pivovaru, která se jmenuje Breda & Weinstein.

Další významnou památkou, za kterou stojí za to se vypravit do Opavy, je Slezské zemské muzeum. Zní to asi neuvěřitelně, ale je skutečně nejstarším muzeem v Česku. I Národní muzeum na Václavském náměstí v Praze vzniklo o čtyři roky později! Slezské muzeum se zrodilo na místním gymnáziu už v roce 1814. U jeho zrodu stáli místní profesoři a osvícenecký primátor Jan Josef Schössler, muž, který je podepsán pod mnoha vzletnými nápady města. Dnes muzeum shromažďuje na dva a půl milionů exemplářů a dokumentů. Je třetím nejrozsáhlejším muzeem v zemi, obsahuje fakta o fauně a flóře, stejně jako doklady o osídlení člověka a sbírky mineralogické a numismatické.

Slezské zemské muzum bylo založeno už v roce 1814. | © Eva Kořínková

Slezské zemské muzum bylo založeno už v roce 1814. | © Eva Kořínková

Za procházku stojí nejen samotné jádro města, ale i přilehlé ulice a dvorky, které vytvořily mezi bloky domů příjemné parky a odpočinkové zóny. Opava je městem s naším nejstarším a tedy nejpříjemnějším souborem parků, které vytvořily zelený prstenec kolem středu města. Dají se projít pěšky, na kole nebo na kolečkových bruslích.

S historií Opavy se můžete seznámit i prostřednictvím netradiční komentované prohlídky místního hřbitova, která se nazývá „Putování za osobnostmi“. Průvodci z řad odborných lektorů provázejí zájemce po místě posledního odpočinku mnoha významných osobností města. Komentovaná prohlídka je jedním z mnoha okruhů, kterými lektoři Opavské kulturní organizace seznamují zájemce s nejzajímavějšími místy města. Poznat takto s výkladem lze například také kostel svatého Václava nebo Švédskou kapli.

A pro milovníky sportu máme ještě jeden tip, který vás seznámí i s překrásným okolím slezského města. Okolím Opavy totiž vede jeden z nejkrásnějších závodů horských kol. Trať začíná na náměstí, projede se kolem zámku Raduň a ty nejhezčí pasáže vedou drsnými sjezdy a stoupáními v údolí řeky Moravice. Závodníci zdolají i stoupání na vrch Kalvárie u Hradce nad Moravicí a zámeckým parkem se pak vracejí do cíle. Závod má několik variant, ta nejnáročnější měří 90 kilometrů. Akci provází báječná atmosféra, kdy lidé povzbuzují nejen českou cyklistickou špičku, ale všechny, kdo se na trať tohoto náročného závodu vydali. Trasu si ale můžete projet i mimo konání závodu. Je skvěle značena na stromech a na silnici, poznáte ji podle bílé šipky nad červeným kolečkem. Jen je třeba počítat s tím, že trať vede mimo „civilizaci“, takže servis v podobě jídla a pití si na rozdíl od závodu je třeba brát s sebou.

Zobrazit detail

Zavřít

Interakce s mapou Zavřít mapu

Integrovaný operační program Evropský fond pro regionální rozvoj Ministerstvo pro místní rozvoj ČR

Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Rozumím