0 1 2 3 4 5 6 7 další příběhy
v destinaci

© Jan Miklín, z archivu CzechTourism

Pálava a Lednicko-valtický areál

Proč překročila X. římská legie Dunaj?

Proč překročila X. římská legie Dunaj?

Kraj pod Pálavou vždy skrýval a dosud skrývá mnohá tajemství dávné minulosti. Zemědělci při obdělávání polí často nalézali drobné památky na působení prvních obyvatel zdejší krajiny. Velkým objevem se v roce 1925 pochlubili archeologové, když u Dolních Věstonic našli malou keramickou sošku ženy, která se záhy stala světovou senzací. Tím ale zdejší zajímavé objevy zdaleka nekončí.

Další tajemství, která ještě čekají na objevení, najdeme o kus dál v místě obce Mušov. Zde se již od dvacátých let 20. století postupně odkrývá příběh X. římské legie Gemina Pia Fidelis, jež kolem vrchu Hradisko, tehdy hluboko v barbarském území, zřídila své opevněné sídlo. Dnes ještě přesně nevíme, proč právě zde, ale podle jedné z teorií může zdejší tábor souviset s touhou Marca Aurelia vytvořit na sever od Dunaje novou provincii. Lokalita u Mušova mohla být výchozím bodem pro římské vojenské výpravy na sousední barbarská území a možná tu dokonce měla sídlit římská okupační správa. Nasvědčují tomu nálezy vojenského tábora, ale i luxusně vybavených obytných budov s podlahovým vytápěním, které zřejmě sloužily k ubytování významných osobností, i několik dílen a ukázek řemeslné činnosti.

V létě se můžete vypravit na vrch Hradisko. Jsou odtud krásné výhledy do okolní krajiny, a můžete třeba zkusit se vžít do pocitů římského velitele, chystajícího se společně se svou armádou usadit v době nepokojů v oblasti hustě osídlené germánským obyvatelstvem. V zimních měsících doporučujeme spíše výlet na mikulovský zámek za památkami, které po sobě Římané zanechali. Expozice Římané a Germáni v kraji pod Pálavou v prostorách veřejnosti dlouho nepřístupných vás prostřednictvím archeologických nálezů seznámí se životem na Moravě v prvních staletích našeho letopočtu. Její první část představuje kulturu Římanů a výrobky provinciálních dílen z římských dob. Nechybí ani ukázky předmětů, které jsou spojeny s pobytem římských legií na našem území – na příklad cihly s kolky X. legie Gemini, zbraně a velkolepě zdobené pancíře, které snad kdysi patřily někomu z vysokých důstojníků X. legie na Hradisku. Zajímavostí je rekonstrukce podpodlažního vytápění – hypokausty. Ve druhé části výstavy jsou představeny nálezy upomínající na život místního obyvatelstva v době římské – germánského kmene Svébů.

Zobrazit detail

Zavřít

Interakce s mapou Zavřít mapu

Integrovaný operační program Evropský fond pro regionální rozvoj Ministerstvo pro místní rozvoj ČR

Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Rozumím