0 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 další příběhy
v destinaci

z archivu AHS

Krušné hory a Podkrušnohoří

Mohykán Krušných hor

Mohykán Krušných hor

Klínovec – mohykán, který se tyčí do nadmořské výše 1243,7 metru a je nejvyšším vrcholem Krušných hor, se vypíná nedaleko Božího Daru na česko-německé hranici. Na německé straně mu ostatně zdatně sekunduje vrch Fichtelberg s 1214 metry nad mořem, který je stejně jako Klínovec od podzimu do jara zasvěcen zimním sportům a dalším radovánkám. Klínovec má pro tyto aktivity mimořádně vhodné podmínky: průměrná roční teplota na vrcholu dosahuje 2,6 °C, průměrné roční srážky činí asi 1000 mm a sníh na svazích vydrží ležet průměrně 140 dnů, přičemž nejvíc ho tu bývá v březnu – průměrně metr, ale někdy i přes 2,5 metru.

Se sněhem ostatně souvisí i jedna z prvních zmínek o Klínovci: když jáchymovský farář a mineralog Johannes Mathesius v 16. století informoval o hoře mimo jiné i v souvislosti s nebezpečnými lavinami, které ničily lesy, bořily domy, a dokonce braly životy. První stavba na vrcholu, který dříve nesl německý název Keilberg, vyrostla v roce 1817 v podobě jednoduché rozhledny, která byla o dvacet let později nahrazena vyhlídkovým glorietem. Ten v roce 1868 vyhořel a na novou rozhlednu si vrchol Klínovce musel počkat až do roku 1884.

Klínovec je největším lyžařským střediskem Krušných hor, kde sníh leží v průměru 140 dnů v roce. | z archivu AHS

Klínovec je největším lyžařským střediskem Krušných hor, kde sníh leží v průměru 140 dnů v roce. | z archivu AHS

K osmiboké kamenné věži přibyl o necelých deset let později prostý hostinec, který byl postupně rozšířen na horský hotel. Po roce 1989 obě stavby začaly chátrat, a zatímco rozhledna byla kompletně zrekonstruována a v roce 2013 opět zpřístupněna, bývalý hotel se dál rozpadá a působí na vrcholu Klínovce jako strašidelný zámek.

To by ovšem příznivce zimních sportů určitě nemělo odradit od návštěvy zdejšího moderního lyžařského areálu. Ten na severním, ale nověji i na jižním svahu hory nabízí přes osmnáct kilometrů sjezdovek různé obtížnosti, několik lanovek a vleků, snowpark pro snowboardisty nebo různé příležitosti pro děti, včetně sáňkařské, respektive bobové dráhy. Samozřejmostí je lyžařská škola, půjčovna a další služby. Na jižním svahu směrem k Jáchymovu se rozkládá sjezdovka střední obtížnosti, souběžně pak vede i těžká sjezdovka typu freeride. Na severním svahu je výběr sjezdovek bohatší a na své si přijdou milovníci rychlé jízdy i začátečníci.

Koho by omrzelo sjezdové lyžování, může v bezprostřední blízkosti Klínovce, v Božím Daru a v Loučné pod Klínovcem, vyzkoušet snowkiting, tedy lyžování nebo snowboarding na rozlehlých loukách za pomocí draka poháněného větrem. Pro běžkaře se pak otevírá udržovaný pětikilometrový okruh, další běžecké tratě i Krušnohorská magistrála. Klínovec tedy v zimě nabízí jednu z nejkvalitnějších možností lyžařského vyžití v Krušných horách, které ve spojení s nádherným rozhledem z vrcholu hory přinášejí všem návštěvníkům mimořádné zážitky.

Zobrazit detail

Zavřít

Interakce s mapou Zavřít mapu

Integrovaný operační program Evropský fond pro regionální rozvoj Ministerstvo pro místní rozvoj ČR

Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Rozumím