0 1 2 3 4 5 6 7 8 další příběhy
v destinaci

Český les

Lyžování pod prastarým hradem

Lyžování pod prastarým hradem

Že zříceniny hradů nejsou tak lákavé jako honosné zámky plné dobových artefaktů? Opak je pravdou. Zříceniny bývají otevřené i v zimě a některé, jako Přimda, dokonce nabízejí v tomto období milovníkům historie i netradiční možnost sportovního vyžití na přilehlých svazích.

Dnes je Přimda ruinou, ale ve své době to byl významný královský hrad s několika důležitými úlohami: střežil obchodní stezku z Prahy a Plzně do Horní Falce a dlouhá léta sloužil i jako vězení. Žalářován zde byl například kníže Soběslav II. nebo v roce 1249 pozdější král Přemysl Otakar II. Vězeňská cela s kamenným lůžkem a středověkým záchodem (prevétem) je dodnes dobře zachovalá. V průběhu 15. a 16. století byl hrad často zastavován, což jeho stavu příliš nesvědčilo. Nejvíce chátral v době, kdy patřil bratrům ze Švamberka. Není proto divu, že už na počátku 17. století z něj zbyly pouhé trosky.

Přimda stojí na severní části nejvýraznějším vrchu Českého lesa, což z něj dělá nejvýše postavený královský hrad u nás. | © Dreamstime

Přimda stojí na severní části nejvýraznějším vrchu Českého lesa, což z něj dělá nejvýše postavený královský hrad u nás. | © Dreamstime

Podmínky jsou tu jako stvořené pro zimní sporty a nejlepší zázemí poskytuje okolí Přimdy. Nevelký lyžařský areál disponuje dvěma vleky i dvěma sjezdovkami pro pokročilé lyžaře a začátečníky, děti nevyjímaje. Začátečníci a děti se bez obav mohou učit na 330 metrů dlouhé modré sjezdovce, pro úplné začátečníky je k dispozici cvičná louka. Pokročilejší se pak mohou prohánět po 490 metrů dlouhé červené sjezdovce, a to i ve večerních hodinách, kdy je dráha osvětlena. Na své si tu přijdou i milovníci slalomu a samozřejmě také běžkaři.

Malí i velcí se mohou vyřádit při snowtubingu – sešup na speciálně upravených duších po uměle vytvořeném sněhovém tobogánu je velký zážitek. Pro vyznavače tradičnějších způsobů sjíždění svahů je zvláště vyhrazena dráha pro sáňkování a bobování. Sáňky, boby, lyže a samozřejmě i další vybavení si je možné zapůjčit. Nad bezpečím návštěvníků tu 24 hodin denně bdí záchranná služba.

Zobrazit detail

Zavřít

Interakce s mapou Zavřít mapu

Integrovaný operační program Evropský fond pro regionální rozvoj Ministerstvo pro místní rozvoj ČR

Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Rozumím