0 1 2 3 4 5 6 7 další příběhy
v destinaci

zámek Bruntál | © Tom Plesnik, Dreamstime.com

Jeseníky – východ

Údolí radosti pod vyhaslou sopkou

Údolí radosti pod vyhaslou sopkou

Německé názvy českých měst někdy přinášejí zajímavá poznání. Je tomu tak i v případě malebného Bruntálu, sevřeného mezi vrchy Hrubého a Nízkého Jeseníku. Těžko už dnes říct, co vedlo naše předky k tomu, že usedlosti kdysi dali jméno Freudenthal – tedy „Údolí radosti“. Snad za to mohly nálezy kovů, které už ve 13. století přinesly zdejšímu kraji nevídanou prosperitu.

Slavnou éru připomíná zámek v centru města, jenž patří mezi nejhezčí ve Slezsku. Sídlo pánů z Vrbna zažilo zejména po třicetileté válce těžké časy, uvažovalo se dokonce o jeho demolici. Nakonec však prošlo nákladnou barokní rekonstrukcí, díky níž se dochovala cenná sbírka původního vnitřního vybavení. Část z ní můžete vidět v rámci prohlídky bruntálského muzea, které tady dnes sídlí.

Máte-li čas, vydejte se z centra směrem na jih na nedaleký Uhlířský vrch. Kopec, na jehož vrcholu září kostel Panny Marie Pomocné, je ve skutečnosti jednou z nejmladších českých sopek. Naposledy se z ní láva řinula asi před 1,7 miliony let a zanechala po sobě zvláštní horniny zvané tufity, jež se později těžily a využívaly jako stavební materiál – mimo jiné právě na bruntálském zámku. Pozůstatky tufového lomu jsou na Uhlířském vrchu jasně patrné, ostatně v 60. letech minulého století hrozilo, že kostelík na vrcholu bude kvůli postupující těžbě stržen. Díky aktivitám gymnaziálního profesora Jaromíra Dienera se tomu však podařilo zabránit a kdysi oblíbené poutní místo dál tvoří dominantu místní krajiny.

Nedaleko Bruntálu, na nejmladším českém vrchu sopečného původu, shlíží do kraje kostelík Panny Marie Pomocné, ke kterému vás dovede prastará lipová alej a také velice zajímavá křížová cesta.

Nedaleko Bruntálu, na nejmladším českém vrchu sopečného původu, shlíží do kraje kostelík Panny Marie Pomocné, ke kterému vás dovede prastará lipová alej a také velice zajímavá křížová cesta.

Podle legendy zabloudil na Uhlířský vrch během lovu rytíř Augustin Oswald Lichtenstein a před jistou smrtí jej zachránil chudý uhlíř, jenž bydlel nedaleko. Z vděku nechal rytíř roku 1654 vystavět dřevěnou kapli, pro kterou pořídil kopii slavného obrazu pasovské Madony s dítětem namalovaného Lucasem Cranachem starším. Rostoucí zájem poutníků vedl v polovině 18. století k rozhodnutí nahradit kapli dnešním barokním kostelem. Později tu vyrostla také lipová alej, která dnes patří mezi kulturní památky. Původní křížovou cestu nahradila roku 2001 nová, jejíž podstavce jsou z různých druhů jesenických hornin a sochy z různých druhů dřeva. Na jejím konci se vám otevře výhled na město i jeho okolí, při kterém pochopíte, že německý název Bruntálu má stále mnoho do sebe.

Zobrazit detail

Zavřít

Interakce s mapou Zavřít mapu

Integrovaný operační program Evropský fond pro regionální rozvoj Ministerstvo pro místní rozvoj ČR

Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Rozumím