0 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 další příběhy
v destinaci

© Ladislav Renner, archiv CzechTourism

Střední Čechy – jih

Městečko jako na dlani

Městečko jako na dlani

Tak jako Náchod literárně proslavil Josef Škvorecký a Nymburk by nebyl Nymburkem bez pábitelských postav románů Bohumila Hrabala, našla hornická Příbram svého velkého vypravěče v Janu Drdovi.

Redaktor Lidových novin Jan Drda do Příbrami zasadil už svou prvotinu Městečko na dlani, která v těžkých válečných letech oslovila čtenáře svým laskavým, lidským pohledem na svět a zaznamenala na české literární scéně pozoruhodný úspěch. Městečko, kde se děj odehrával, sice Drda opatřil poetickým názvem Rukapáň, nebylo ale pochyb, že předobrazem mu byla jeho rodná Příbram – taková, jakou si ji pamatoval z dětství a z vyprávění své babičky Josefy.

Má sličná Rukapáni, líbezné městečko, kvočničko načepýřená nad kuřaty, napůl jsem si tě vysnil, napůl vymyslil a napůl o tobě slyšel od lidí, kteří v tobě stejně jako já nikdy nebyli. Poutníče, jenž přijdeš do Rukapáně, pomni, že tento kout stvořil Hospodin v rozmarné chvíli. Položil svou pravici doprostřed hlubokých knížecích lesů a svými božskými prsty naznačil pět údolních ramen, do nichž se rozběhne Rukapáň.

(Jan Drda: Městečko na dlani)

Drda to v životě neměl příliš snadné. Poté, co mu zemřela matka a otec se vytratil kamsi do ciziny, zůstal v péči obětavé babičky. Právě ona v něm objevila spisovatelský talent a prosadila, aby namísto do učení zamířil na příbramské gymnázium. Později nastoupil i na Karlovu univerzitu, studia filologie však nedokončil. Zcela u něj převládlo nadšení pro práci v novinách a záhy i zapálení pro spisovatelské řemeslo.

Svůj první román vydal Drda už v pětadvaceti letech a rodné město v něm zobrazil jako příjemné místo k životu plné svérázných postaviček popíjejících dobré víno a milujících svou práci. Podobně jako v Chevallierových Zvonokosech tu sice ne všechny vedou nejčistší úmysly, nakonec ale zvítězí jejich lepší stránky.

Svůj první román vydal Drda už v pětadvaceti letech a rodné město v něm zobrazil jako příjemné místo k životu plné svérázných postaviček popíjejících dobré víno a milujících svou práci. Podobně jako v Chevallierových Zvonokosech tu sice ne všechny vedou nejčistší úmysly, nakonec ale zvítězí jejich lepší stránky.

Za svůj svébytný kolorit Příbram vděčí především dlouhé historii dolování, nejprve stříbra a od 50. let minulého století také uranu. Nevšední zážitek nabízí hornické muzeum v městské části Březové Hory, kde v rámci prohlídky můžete sfárat pod povrch nebo se projet důlním vláčkem. Pět historických důlních staveb s bohatou expozicí připomínající hornické tradice dělá z tohoto muzea evropský unikát.

Dáváte-li přednost umění, pak byste neměli vynechat Zámeček Ernestinum s muzeem slavného fotografa Františka Drtikola. A hrou světla vás vedle Drtikolových aktů v Příbrami oslní ještě jedno místo – poutní areál Svatá Hora, jenž v 17. století vystavěl jeden z předních barokních architektů Carlo Lurago. Z centra Příbrami se nahoru dostanete neobvyklým krytým schodištěm a vydaná námaha bezpochyby stojí za to. Shora se totiž celé městečko otevírá jako na dlani.

Zobrazit detail

Zavřít

Interakce s mapou Zavřít mapu

Integrovaný operační program Evropský fond pro regionální rozvoj Ministerstvo pro místní rozvoj ČR

Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Rozumím