0 1 2 3 4 5 6 7 další příběhy
v destinaci

© Eva Kořínková

Valašsko

Těžké zkoušky valašských pasekářů

Těžké zkoušky valašských pasekářů

Za nezaměnitelný půvab vděčí valašská krajina svým kopcům. Hluboká říční údolí, táhlé hřebeny, mozaiky pastvin a luk i roztroušené samoty formují charakter tohoto Bohem zapomenutého kraje a jeho obyvatel už od 17. století, kdy zde první osadníci vymýtili části lesů a založili své rodinné usedlosti. Pro tyto dobrodruhy se vžilo označení pasekáři a upomínají na ně četné místní názvy – Sucháčkovy paseky, Oškerovy paseky, Vařákovy paseky a další.

Nikdo jiný nepoznal drsnou tvář valašských hor tak jako právě pasekáři. Péče o pastviny jim tak tak stačila na živobytí, k tomu navíc museli snášet rozmary počasí i tíhu naprostého odtržení od civilizace. Žádné útrapy se ovšem nedají srovnat s těmi, jež se na kraj snesly na konci druhé světové války.

Hluboké valašské lesy se tehdy staly útočištěm partyzánů, kteří do oblasti přiletěli z Británie na konci roku 1944 v rámci výsadku Wolfram. Odbojáři sice měli své jasné instrukce, nemohli se však obejít bez pomoci místních. A právě zde sehráli pasekáři naprosto zásadní roli. Pomáhali partyzánům se sháněním potravin i léků, sloužili jako informační spojky, předávali cenné znalosti o možnostech úkrytů a upozorňovali na hrozící nebezpečí. To vše se jim však tvrdě vymstilo, když na konci dubna 1945 vtrhly do hor německé policejní jednotky. Účel operace s krycím názvem Tetřev byl jasný – vymýtit partyzány a tvrdě potrestat všechny, kdo jim pomáhal.

Části odbojářů se podařilo uprchnout, důsledky pro místní obyvatele ale byly fatální. Terčem nacistického řádění se staly hlavně obce Leskovec, Prlov a Ploština a usedlost Vařákovy paseky. Scénář byl ve všech případech velmi podobný – do vesnice vtrhly oddíly SS, které odvedly obyvatele k brutálním výslechům a velkou část z nich nakonec zastřelily. Poslední z obětí byly Vařákovy paseky, které nacisté navíc vypálili a v podstatě vymazali z mapy. Psal se 2. květen 1945. O den později oblast osvobodila Rudá armáda.

Život pasekářů na Valašsku nikdy nebyl lehký. Rozmary horského počasí jim ale vynahrazoval nezaměnitelný půvab hlubokých říčních údolí, táhlých hřebenů a mozaiky pastvin a luk. | © Eva Kořínková

Život pasekářů na Valašsku nikdy nebyl lehký. Rozmary horského počasí jim ale vynahrazoval nezaměnitelný půvab hlubokých říčních údolí, táhlých hřebenů a mozaiky pastvin a luk. | © Eva Kořínková

Po stopách tragického příběhu valašských pasekářů vás povede naučná stezka Vařákovy paseky mezi Horní Lidčí a Lidečkem. Pokud máte čas, určitě doporučujeme zajet také do Ploštiny, v jejímž muzeu najdete podrobně zpracovanou expozici o protifašistickém odboji v oblasti. Za někdejšími (či současnými) pasekářskými usedlostmi se můžete vydat i v sedle terénního kola. Valašsko představuje jednu z nejrozvinutějších bikerských oblastí u nás a desítky kilometrů zdejších trailů umožňují poznávat nejen jeho panenskou přírodu, ale právě i pohnutou historii.

Zobrazit detail

Zavřít

Interakce s mapou Zavřít mapu

Integrovaný operační program Evropský fond pro regionální rozvoj Ministerstvo pro místní rozvoj ČR

Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Rozumím