0 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 další příběhy
v destinaci

© Zbynek Burival, Dreamstime

Střední Morava

Proč si vzduchoplavci oblíbili Bouzov?

Proč si vzduchoplavci oblíbili Bouzov?

Ten pohled stojí za to. Pravidelně v srpnu stoupají kolem romantického hradu Bouzov k nebi desítky pestrobarevných balónů, které se po setmění proměňují v obří lampióny zářící krajem. Když se půjdete vzduchoplavců před startem zeptat, proč si jako místo svého shromáždění vybrali právě tento moravský hrad, asi vám většinou řeknou, že se jim tu prostě líbí. Málokdo z nich však tuší, že Bouzov má k historii balónového létání docela blízko.

Za tímto příběhem se musíme vrátit na konec 19. století. Bouzov tehdy vlastní starobylý křesťanský Řád německých rytířů, opředený řadou mýtů a legend z časů křižáckých válek i pozdějších kontaktů s ještě tajemnějšími templáři. Novým velmistrem řádu se roku 1894 stává vzdálený příbuzný vládnoucího rakouského císaře Evžen Habsburský, který se rozhodne zvelebit jedno ze řádových sídel – Bouzov. Právě v letech 1895–1910 získává hrad dnešní podobu, do značné míry ovlivněnou německou architekturou, přičemž sám velmistr na stavbu osobně dohlíží.

Na stavbu hradu dohlížel sám velmistr starobylého Řádu německých rytířů Evžen Habsburský. | © Dreamstime

Na stavbu hradu dohlížel sám velmistr starobylého Řádu německých rytířů Evžen Habsburský. | © Dreamstime

Pro naše vyprávění je ale mnohem důležitější Evženova starší sestra Marie Kristina Habsburská. Sličná dívka se ve svých jednadvaceti letech vdává za španělského krále Alfonse XII. Po jeho smrti dokonce několik let středomořské monarchii vládne, protože její syn ještě není plnoletý. A mimo jiné projevuje mimořádný zájem o balónové létání. Když 27. června 1889 královští inženýři zkoušejí poblíž Madridu nové vojenské balóny, vyslovuje Marie Kristina přání se proletět. Odvážné rozhodnutí si vyslouží bouřlivý potlesk přítomných vojáků a důstojníků, a když se vzdušný koráb s královnou snese za zhruba 350 metrů zpět na zem, nikdo už mu neřekne jinak než Maria Christina von Habsburg.

Pravda, španělskou královnu na Bouzově připomíná jen nábytek, jenž darovala do ložnice svého bratra, i tak je ale vzrušující pohrávat si s představou, že moderní vzduchoplavci mimoděk navazují na její odkaz. Bouzov vás svými pitoreskními zákoutími a pohnutou historií podnítí i k řadě dalších představ. A za pozornost určitě stojí i přilehlý kostelík sv. Gotharda s unikátním obrazem korunování Panny Marie, vytesaným z jednoho kusu kamene.

Zobrazit detail

Zavřít

Interakce s mapou Zavřít mapu

Integrovaný operační program Evropský fond pro regionální rozvoj Ministerstvo pro místní rozvoj ČR

Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Rozumím