0 1 2 3 4 další příběhy
v destinaci

© René Volfík

Králický Sněžník

Rozhled ze střechy Evropy

Rozhled ze střechy Evropy

Chcete-li se vydat na střechu Evropy, nemusíte kvůli tomu balit mačky a cepíny nutné ke zdolání některého z alpských nebo kavkazských velikánů. Toto označení se totiž trochu paradoxně vžilo pro horu, která se svou nadmořskou výškou řadí k průměrným i na české poměry.

Králický vrchol Klepáč (1 145 m n. m.) je ovšem pozoruhodný z jiného důvodu. Představuje totiž rozvodí tří evropských moří: z jihovýchodních svahů stéká voda do řeky Moravy a odtud dále do Dunaje a Černého moře, z jihozápadních do Labe a Severního moře a ze severozápadu do Odry a Baltského moře. Klepáč se tak řadí ke světovým geografickým unikátům. Poláci hoře trefně říkají Trójmorski Wierch, zatímco český název odkazuje k jiné zdejší zvláštnosti – rozsáhlým balvanovým polím a kamenným mořím. Ta vznikají rozpadem rulových skal, jež doprovází praskání a tření kamenů o sebe. Podivný zvuk, slyšitelný nejčastěji na přelomu zimy a jara, inspiroval německý název Klepperstein, tedy „Klapající kámen“, od kterého už k českému Klepáč nebylo daleko.

Pozoruhodné je, že ještě donedávna nevedla na tento důležitý bod z české strany žádná turistická trasa. To se ale změnilo s polským plánem vystavět na vrcholu dřevěnou vyhlídkovou a protipožární věž a dnes se sem dostanete snadno výstupem z Horní Moravy. Z vrcholu pětadvacetimetrové konstrukce se otevírá nezapomenutelný pohled na hřebeny české i polské části Sněžníku, jenž z Klepáče učinil vyhledávaný turistický cíl.

Z dřevěné rozhledny na vrchu, který Poláci trefně nazývají Trójmorski Wierch, se otevírají nezapomenutelné výhledy na střechu Evropy, odkud voda odtéká do tří moří. | © René Volfík

Z dřevěné rozhledny na vrchu, který Poláci trefně nazývají Trójmorski Wierch, se otevírají nezapomenutelné výhledy na střechu Evropy, odkud voda odtéká do tří moří. | © René Volfík

Za výhledy do kraje se můžete vydat i na další místa. Proslulá je jimi chata Slaměnka nebo rozhledny Suchý vrch a Val. Svou rozhlednu by měl brzy znovu získat i Králický Sněžník, kde až do 70. let minulého století stála kamenná věž z roku 1899. Polští sousedé nedávno ohlásili záměr vybudovat na vrcholu novou dominantu ze skla a oceli, a napravit tak škody minulého režimu, jenž nechal původní stavbu zchátrat.

Zobrazit detail

Zavřít

Interakce s mapou Zavřít mapu

Integrovaný operační program Evropský fond pro regionální rozvoj Ministerstvo pro místní rozvoj ČR

Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Rozumím