0 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 další příběhy
v destinaci

© Daniel Prudek, Dreamstime

Český ráj

Osudové skály

Osudové skály

Rebel od narození, prvotřídní sportovec, pro někoho neotesanec, rváč, ale také hrdina, jakých se v naší zemi rodí jen málo. Tím vším stihl ve svém krátkém životě být Joska Smítka. Jeho neobyčejný životní příběh pevně vrostlý do Hruboskalského skalního města se po zásluze chystá i na stříbrné plátno. Film na motivy Smítkova života připravuje slavný režisér Lordan Zafranović.

Hruboskalské skalní město učarovalo mnohým dobrodruhům a mnoha z nich se kamenný labyrint, tvořený více jak čtyřmi sty věžemi, z nichž ty největší jsou 55 metrů vysoké, stal osudným. Tím nejznámějším je bezpochyby česká horolezecká legenda Joska Smítka. Otec z něj chtěl mít svého zástupce na poště, ale mladého Pepíka to táhlo mnohem výš a měl jiné plány.

Pilotní průkaz získal již v sedmnácti letech v akci 1000 pilotů republice, pak ale objevil krásu lezení na pískovci a zcela mu propadl. Mezi skalními věžemi trávil celé dny. Občas ho doprovázela jeho maminka, nosila mu jídlo a někdy ho i jistila, nebyl-li na blízku zrovna nikdo jiný. Na písku v Českém ráji zaznamenal Joska postupně několik desítek prvovýstupů vyšší klasifikace a zhruba padesátku nových sám objevil. K oceňovaným patří zejména výstupy na Daliborku tzv. Kouřovou cestou, přímou spárou na Rakev v Příhrazích nebo na Dominstein. I když se sám nezištně staral o zpevnění stávajících kruhů, jako vášnivý zastánce čistého lezení některé skoby nebo kruhy na lezeckých cestách odstraňoval. Upřednostňoval jištění lanovými smyčkami a uzly. Byl přesvědčen o tom, že cesta je o to cennější, čím méně je na ní zajišťovacích pomůcek, tedy kruhů. Rád používal větu: „Šetři železem!“

Jeden z nejlepších horolezců-pískařů Joska Smítka zmapoval pro horolezce celý Český ráj. Vydání svého díla se však nikdy nedočkal. Přesto že se rval s osudem a před nacisty se skrýval ve skalách, nakonec ho zajali a popravili jen pár dnů před koncem druhé světové války.

Jeden z nejlepších horolezců-pískařů Joska Smítka zmapoval pro horolezce celý Český ráj. Vydání svého díla se však nikdy nedočkal. Přesto že se rval s osudem a před nacisty se skrýval ve skalách, nakonec ho zajali a popravili jen pár dnů před koncem druhé světové války.

Již před válkou přišly první vážné problémy. Joska a jeho přátelé se nikdy příliš netajili svými levicovými názory, a šlo-li o nacisty nebo Hitlerjugend, nešli pro ránu daleko. Provokovali a v Turnově byli mezi mládeží respektovanými autoritami. Během vojny v roce 1938 se pak pokusil přeletět s letadlem za hranice, byl ale zadržen a dostal se do vězení. Když přišel příkaz k nástupu na nucené nasazení, prohlásil rezolutně, že pro Němce pracovat nebude, a týden po odjezdu do Německa byl zpět. Za nějaký čas ho gestapo dopadlo, odvezlo do Prahy, kde měl jít za trest do pracovního tábora, ale opět utekl. Jako zkušený lezec totiž rutinně komínovým způsobem slezl ze záchodů ve třetím patře světlíkem, zatímco gestapák hlídal přede dveřmi. Na přáteli sehnaném kole pak přes noc dojel do skal, kde střídal skrýše.

Kamarádi mu tajně nosili jídlo, a dokonce za ním chodili mladí horolezci, které učil lézt. V přestrojení za dívku lezl tajně ve skalách i v zimě. Jeho bezstarostnost a přesvědčení, že v jeho skalách ho nikdy nedostanou, se mu nakonec staly osudnými. Prvnímu zatčení se ještě ubránil smělým skokem do šestimetrové průrvy, ale nakonec jej chytli u něj doma. Měl zdravotní problémy, tak se vydal za otcem. Nevěděl, že jeho dům již delší dobu sledují. Odvezli ho nejprve do Kartouz u Jičína, pak do Malé pevnosti v Terezíně. Tam ho také společně s bratry Chlumskými a německým antifašistou Erichem Schwarzbachem za podezření z přípravy sabotáže bez soudu popravili. Do konce války zbývalo jen pět týdnů.

„Měl rád život, nebyl sabotér, ale bojovník čistého ducha, který uměl zápasit tvrdě, ale nebyl zákeřný a nesnášel nad sebou karabáč. Skalák nebyl pro něho cvičným terénem, nepoznal hory, a proto všechny jeho nesplněné ideály se nesly jen do prostoru oblasti Hruboskalska.“

(Antonín 'Harry' Zima, kronika HO Turnov)

Výstřely popravčí čety ukončily Joskův mladý život, ale jeho legenda žije dál. Pravověrní Skaláčníci samozřejmě na Josku vzpomínají dodnes. V roce 2015, k 70. výročí jeho úmrtí, například uspořádali netradiční poznávací soutěž pro všechny odvážné lezce „O Smítkův poklad“. Cílem je přelézt co nejvíce Joskových cest z celkového počtu sto osmi. Organizátoři upozorňují zájemce, že se leze čestně v duchu tradic a platných pískovcových pravidel, a prosí zároveň všechny, aby zápisy do vrcholových knížek prováděli úhledně a ohleduplně malým krasopisným písmem po Joskově vzoru. Netroufáte-li si na podobnou výzvu, vydejte se do osudového skalního labyrintu někdy alespoň pěšky. Joskovy následovníky můžete při svých cestách sledovat z bezpečí pod skálou. Po nejzajímavějších místech Českého ráje vás provede Zlatá stezka a v červnu nezapomeňte na tradiční Festival horolezeckých filmů Český ráj na Hrubé skále.

Chcete slyšet
bonusový příběh?

Jak byste se zachovali, kdybyste při výletu do skal potkali hledaného zločince? Pan Drahomír Macháň s přáteli se nerozmýšleli ani na chvíli – rozdělili se s ním o jídlo a pak ho pravidelně navštěvovali a učili se od něj lezecké technice. Tím zločincem byla totiž legenda Českého ráje a jeden z našich nejtalentovanějších horolezců Joska Smítka.

Stáhněte si aplikaci Česko země příběhů

Google Play App Store

Zobrazit detail

Zavřít

Interakce s mapou Zavřít mapu

Integrovaný operační program Evropský fond pro regionální rozvoj Ministerstvo pro místní rozvoj ČR

Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Rozumím