0 1 2 3 4 5 6 7 8 další příběhy
v destinaci

© Pavel Ouředník, archiv CzechTourism

Šumava

Lesními samotami Karla Klostermanna

Lesními samotami Karla Klostermanna

Nikdo jiný nevystihl drsnou krásu Šumavy a tvrdý život zdejších lidí tak jako Karel Klostermann. Rodák z rakouského Haag am Hausruck zasvětil kraji mlhavých blat, neprostupných lesů a zurčících potůčků celý svůj život a v desítkách povídek, fejetonů a románů zachytil poslední stopy její divokosti, neúprosně vytlačované průmyslovou revolucí.

Tradiční svět zručných sklářů, zimami zocelených lesníků a odloučených samot mizel v té době před očima a nové pořádky nevěstily podle Klostermanna nic dobrého. „Ty stará Šumavo, ty má kolébko! Tvé hvozdy lehly, nikdy již v staré slávě nevstanou,“ posteskl si například nad rozmáhající se těžbou dřeva, která způsobovala čím dál častější polomy. Jindy vypočítával možné důsledky stavby nové silnice podél Otavy nebo líčil úpadek kdysi ceněných řemesel. Trochu paradoxně však sám Karel Klostermann k proměnám Šumavy nemálo přispěl, neboť popularita jeho knih napomohla rozkvětu místního turismu.

„Máš-li srdce citlivé, duši velebnosti přírody otevřenou, vnímavou pro krásu její, staneš v němém úžasu, budeš se klaněti Tvůrci a jeho dílům; vzdáš hold naší staré Šumavě.“

(Karel Klostermann, V ráji šumavském)

Navzdory živelnému rozvoji na přelomu 19. a 20. století si ale pohoří své magické kouzlo udrželo. Nejlepším místem, jak se o tom přesvědčit, je okolí spisovatelovy oblíbené Modravy. Ze srdce šumavských lesů vedou turistické, cyklistické i běžkařské trasy za největšími klenoty národního parku – na Tříjezerní slať, k prameni Vltavy i na Horskou Kvildu. Klostermann odtud rád vyrážel k myslivně na Březníku, kde dnes vedle restaurace najdete i drobnou expozici věnovanou spisovatelovu odkazu. Výlet sem však stojí za to i z jiného důvodu. Z terasy myslivny se totiž otevírá jeden z nejúchvatnějších šumavských výhledů na široké údolí Luzenského potoka s Modravskými slatěmi a kuželem kamenité hory Luzný na bavorské straně hranic.

Jiný způsob, jak se blíže seznámit s osudy největšího šumavského spisovatele, nabízí naučná Klostermannova stezka mezi Rokytou a Srním. Pohodlná vycházka malebnou končinou šumavských chaloupek skvěle navozuje atmosféru zapomenutých časů, kdy tudy spisovatel chodil na návštěvy za svou tetou a strýcem. Mnohé se od těch dob změnilo, Šumava ale i nadále zůstává krajem, před nímž „staneš v němém úžasu a budeš se klaněti Tvůrci a jeho dílům“.

Zobrazit detail

Zavřít

Interakce s mapou Zavřít mapu

Integrovaný operační program Evropský fond pro regionální rozvoj Ministerstvo pro místní rozvoj ČR

Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Rozumím