© Libor Sváček, archiv CzechTourism

Hrad Zvíkov

Kdysi na vysokém kopci, dnes na hladině. Ale stále monumentální.

Dnes působí jako malebná vodní tvrz, kterou obeplujete lodí. Tento výjev je ale mladý, zná jej až 20. století. Stavba Orlické přehrady změnila kraj k nepoznání, ale dříve stával hrad nad soutokem Vltavy a Otavy vysoko na skále.

Od 13. století tu stojí jako opěrný bod královské moci. Velkoryse se k němu choval i Karel IV., který sem na čas uložil české korunovační klenoty.

Do vyšších sfér vás dostane hradní kaple. Před vstupem se ukloňte a projděte pod tympanonem nad portálem. Uprostřed něj trůní Madona, kterou korunují dva andělé, u paty trůnu klečí a modlí se menší postavičky. Nejspíš zobrazují Karlovy královské předky, držitele koruny i hradu. Karel tak měl při každé návštěvě před očima, že mu v žilách po matce koluje i jejich krev.

A nakonec do sfér tajemna vás uvede věž Markomanka s podivnými jakoby runovými nápisy. Pozor na ni – prý v ní dle pověsti bydlí rarášek, který se o půlnoci vypravuje strašit do Korunní síně. Příběh o něm vznikl okolo roku 1597, kdy se na věži prováděly stavební práce a dělníci byli doslova vyhnáni zlým duchem. Se Zvíkovským raráškem se dozajista setkáte každé léto, kdy se o něm na nádvoří hraje divadelní hra z pera významného českého dramatika 19. století Ladislava Stroupežnického.

Hrad Zvíkov © ThinkstockPhotos

Hrad Zvíkov © ThinkstockPhotos

Kontakt

hrad Zvíkov
Hrad Zvíkov, Zvíkovské Podhradí 1, 397 01 Zvíkovské Podhradí

Web: http://www.hrad-zvikov.eu
Tel: +420 382 285 676
GPS: 49.4387144, 14.1923042

Vyhledání vlakového spojení

Zobrazit detail

Zavřít

Interakce s mapou Zavřít mapu

Integrovaný operační program Evropský fond pro regionální rozvoj Ministerstvo pro místní rozvoj ČR

Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Rozumím