Květná zahrada

Kroměřížská Květná zahrada patří mezi nejvýznamnější zahradní díla nejen v České republice, ale i v celosvětovém měřítku.

Přitom původně vznikla na nehostinném bažinatém místě za hradbami města a to zásluhou biskupa Karla II. hraběte z Lichtenstein-Castelcornu. Její rozměry jsou monumentální a celek zaujme do detailů promyšleným spojením zahradní architektury se sochařstvím, malířstvím a uměleckým řemeslem do jednoho celku.

Kolonáda

Celkem 244 metrů dlouhá arkádová galerie z roku 1671 dostavěná podle projektu italského Giovanniho Pietra Tencally je vyzdobená 44 sochami s antickými motivy.

Ptáčnice

Zděná voliéra na ostrůvku uprostřed rozměrného bazénu, který býval rájem vodních ptáků, dnes opět obnovená i s opeřenci ve voliéře.

Rotunda

Centrální osmibokou stavbu najdete uprostřed zahrady v průsečíku hvězdicově vedených cest. Je bohatě zdobena štukem, sochami a freskami s tematikou vodního živlu. V jejím středu upoutá vaši pozornost Foucaultovo kyvadlo zavěšené na 22,35 metrů dlouhé struně. Kyvadlo, instalované profesorem kroměřížského gymnázia Františkem Nábělkem v roce 1908, je kopií podobného kyvadla z kopule pařížského Pantheonu od Leona J. B. Foucalta a jde o první a jde o první zařízení tohoto druhu na území českých zemí.

Králičí kopec

Uměle navršený kopeček protkaný králičími norami se sochou bohyně Diany na vrcholu stál v těchto místech již v 17. a 18. století. Po nedávné rekonstrukci jej můžete obdivovat v obnovené podobě včetně jeho králičích obyvatel.

Tip

V blízkosti vstupu do historických zahrad je vybudována jedna novější, tzv. Edukační zahrada a místní srdečně zvou všechny nejen k její návštěvě, ale vyzývají je, aby s sebou vzali deky a piknikové koše a užili si chvíli odpočinku na trávě přímo mezi rozkvetlými květinovými záhony. Informace pro návštěvníky

https://www.zamek-kromeriz.cz/…etna-zahrada

Zobrazit detail

Zavřít

Interakce s mapou Zavřít mapu

Integrovaný operační program Evropský fond pro regionální rozvoj Ministerstvo pro místní rozvoj ČR

Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Rozumím