Gastronomie a tradice

Barvy a chutě baroka

K životu v baroku patřila i zábava a slavnosti. Mnoho současných zvyků má kořeny právě v této době. Na venkově se dodnes vedle Vánoc a Velikonoc setkáme s tradičními masopustními průvody, oslavou letnic a dalšími. Účast na podobných akcích bývá neopakovatelným zážitkem, ke kterému patří dobré jídlo, pití a také hudba. Ukázku toho, jak žili naši předkové, představuje například skanzen v Rožnově pod Radhoštěm, který je nejstarší a největší v Evropě. Nejdete v něm několik originálních chalup ze 17. a 18. století, které vám přiblíží tradiční život Moravy této doby. V unikátní skanzen se proměnila vesnička v Zubrnicích v Českém středohoří s barokní studnou a ukázkami lidové architektury z oblasti Čech.

Nejmalebnější jihočeské vesnice mají svůj původ také v době baroka. Takzvané selské baroko se inspirovalo uměleckým slohem původně určeným jen pro šlechtická sídla a duchovní stavby a pod jeho vlivem se návsi jihočeských Holašovice či obcí Zbudovských a Soběslavských blat proměnily v nejmalebnější kompozice venkovské architektury na světě.

Vlastní kapitolu pak představuje barokní gastronomie. S tradičními jídly servírovanými na šlechtických sídlech i o něco chudší kuchyní českého venkova se můžete seznámit během speciálních sezónních akcí a ve vybraných restauracích po celý rok.

Dobré jídlo a pití nebylo jen výsadou šlechtických sídel. Mohutný rozvoj zažívaly také kláštery a mnišské řády využívaly své mnohdy již letité výsady vaření piva. Pivní speciály společně s tradiční českou kuchyní nejlépe vychutnáte na svých výletech třeba v překrásných barokně přestavěných klášterech v Želivi, severočeském Oseku nebo přímo v hlavním městě. V areálu klášterního komplexu na pražském Břevnově najdete pivovar navazující na vůbec nejstarší známý pivovarnický provoz v Čechách, kde zlatavý mok podle dochovaných zpráv dozrával už před tisíci lety.

Na své si ale v Česku přijdete, i pokud dáváte přednost vinné révě. Na jižní Moravě své bohatství nabízejí například sklepy zámků ve Valticích, Mikulově a také unikátně dochované sklepní uličky v Pavlově nebo v Zaječí . Za nejlepším českým vínem se můžete vydat do Polabí, kde se nad řekou vypínají majestátní zámky Mělník a rozsáhlá barokní rezidence Roudnice nad Labem s více než čtyřsetletou vinařskou tradicí.

Barokní příběhy

Barokní výlety

Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Rozumím