Mystické baroko

Memento mori

Barokní doba s sebou přináší nový zájem o osobní, emocionální duchovní prožitek. Sakrální architektura a umění mají přivádět v úžas, víra v jejich zázračné schopnosti zrodí kult Panny Marie a mučedníka Jana Nepomuckého. Jako výraz díků za překonané trýzně nechává církev i šlechta stavět morové sloupy, kaple, kostelíky či křížové cesty. Důležitou roli hraje i zájem o záležitosti přesahující horizont lidského života. Ve velké oblibě jsou zázraky, skutečné i ty zprostředkované. Na poutních místech se uchovávají „knihy zázraků“ se zázračným vyslyšením poutníků. Významná poutní místa zasvěcená Panně Marii najdete na Moravě například ve Křtinách nedaleko Brna, v Bohosudově v severních Čechách či na Svaté Hoře u Příbrami .

Lidé v době baroka byli se smrtí smířeni lépe než my dnes. V době válek, morových ran jí ostatně čelili v nebývalé míře. „Pomni člověče, že prach jsi a v prach se obrátíš“ – známé memento mori – se stalo ústředním heslem náboženského života. Připomínalo všem živým, že smrt je nedílně spojená s jejich životy a že skutky na tomto světě rozhodují o tom, co nastane, až se jejich dny uzavřou. S tímto heslem se setkáte u vstupu do velkolepého barokního areálu v Kuksu i v drobné barokní perle – vesnickém hřbitově ve Střílkách na Moravě .

Českou zvláštností je obliba kostnic, které dnes představují pozoruhodné turistické atrakce. Za nejvýznamnější z nich si udělejte výlet do Sedlce u Kutné Hory, na Moravě můžete navštívit nově otevřenou kostnici pod kostelem svatého Jakuba v Brně. A budete-li už v tomto kraji, doporučujeme prodloužit si výlet i do jihomoravského Mikulova, které stojí za vidění nejen díky křížové cestě na Svatý Kopeček, ale pyšní se také unikátní Dietrichsteinskou hrobkou, největší podobnou stavbou v Česku, postavenou podle návrhu J. B. Fischera z Erlachu.

Barokní příběhy

Barokní výlety

Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Rozumím