Barokní zámky

Po nejstarším mostě

Délka
87 km
Časová náročnost
1 den
Písek

Po nejstarším mostě

Tajemná krása jižních Čech. Jihočeský kraj je místem, kde se snoubí krásy přírody s bohatou a místy tajemnou až mystickou atmosférou minulosti a duchovna. Vaše první kroky povedou na hrad Zvíkov, který Karel IV. vykoupil z rožmberské zástavy a často na něm pobýval. Jde o jednu z nejvýznamnějších staveb středověké světské architektury na našem území. Druhou zastávkou na cestě po Jihočeském kraji bude starobylé město Písek. Další zastávkou se stane město Strakonice a majestátní Strakonický hrad. Ze Strakonic zajeďte navštívit zříceninu hradu Helfenburk a nakonec zakotvěte ve městě Prachatice.

Doporučujeme

    • Kamenný most v Písku
    • Strakonický hrad
    • město Prachatice
Start

Jak se dostat do výchozího bodu

Hrad Zvíkov se nachází cca 90km od Prahy, mezi hlavními tahy na Milevsko a Mirotice, proto se na hrad nejpohodlněji dostanete autem. Lze využít také ale autobusovou dopravu do Písku, kde přestoupíte na jiný autobus, který vás zaveze do stanice Zvíkovské Podhradí. Autobusem se také svezete z Milevska nebo z Čimelic.

Hrad Zvíkov

Hrad založený Přemyslovci v první polovině 13. století jako královský majetek, plnil především v dobách politické nestability roli vojenské pevnosti.

Tato monumentální gotická stavba tyčící se nad soutokem řek Otavy a Vltavy nabízí návštěvníkům prohlídku Královského paláce se zbrojnicí, teras náležejících ke královským komnatám, rytířského sálu upraveného do původní gotické podoby nebo svatební síně zdobenou freskami z konce 15. století. Ke Zvíkovu se váže i několik pověstí, asi nejznámější je ta o Zvíkovském raráškovi, podle které byla dokonce napsána divadelní hra a opera.

Než se na hrad vydáte, doporučujeme ověřit návštěvní dobu přímo na www stránkách hradu zde.

Hrad Zvíkov

Hrad Písek

18,2 km

Hrad Písek

Královský hrad, poprvé připomínaný spolu s městem v roce 1254, měl pravděpodobně předchůdce ve starším královském hrádku. Při archeologickém průzkumu v r. 1968 byl v hradním nádvoří vykopán zlomek románského sloupku, pocházející nejpozději z první poloviny 13. století. Původně gotický královský městský hrad byl přestavěn na radnici a pivovar, v 18. stol. byla postavena barokní radnice a kasárna. Ostatní části kromě západního křídla byli zbořeny. Dnes jsou zde umístěny stálé expozice Prácheňského muzea, kde se pořádají sezónní výstavy a přednášky. Návštěvní hodiny a cenu vstupného naleznete zde.

2 km

Kamenný most

Kamenný most v Písku byl postaven jako součást Zlaté stezky na pokyn Přemysla Otakara II. královskou Písecko-zvíkovskou stavební hutí. Je národní kulturní památkou a klenotem města. Most se nachází přímo pod hradem Písek, vznik mostu se datuje do 13. století a je tak nejstarším dochovaným v Česku. Most si oblíbil také Karel IV., který v roce 1348 vydal výnos o tom, že všechny pokuty vybrané ve městě musí jít na údržbu této stavby.

Kamenný most Písek

Strakonický hrad

30 km

Strakonický hrad

Symbolem tohoto hradu je raně gotická věž Rumpál, v jejímž podzemí se nacházela hladomorna. Na druhém nádvoří si všimněte kamenného stolu, k němuž se váže zajímavá pověst o bílé paní. Ta se zjevovala na hradbách, procházela se po ochozu věží a na tomto kamenném stole údajně připravovala medovou kaši, kterou poté krmila hodné děti. Strakoničtí radní na tuto pověst navázali a kdysi se u tohoto kamenného stolu jednou do roka rozdávala kaše všem chudým. Návštěvní doba a vstupné na hrad zde.

23 km

Hrad Helfenburk

Hrad postavili významní a ve zdejším kraji mocní Rožmberkové. Karel IV. jim stavbu povolil jako poděkování za jejich služby při jeho korunovační cestě do Říma. Byl vystavěn na skalnatém ostrohu a obytný palác obepínala trojice hradeb. V 15. století ale jeho význam upadl a mohutná pevnost neodolala zubu času. Dnes z ní zbývá jen zřícenina, opředená pověstmi: třeba tou o pokladu pod velkou věží, který však můžete najít jen na Velký pátek. Hrad Helfenburk se nalézá asi 6,5 km od Bavorova po modré turistické na Strakonicku na dominantním vrchu u vsi Krajníčko.

Návštěvní hodiny hradu naleznete zde.

Zajímavost: Za nepříznivého počasí je z bezpečnostních důvodů hrad uzavřen. Po dohodě lze přenocovat na nádvoří hradu pod vlastním přístřeškem. Parkoviště pro auta je cca 1 km od hradu na louce, zdarma.

Hrad Helfenburk

Město Prachatice

18 km

Město Prachatice

Město bylo kdysi důležitou obchodní křižovatkou, díky jejímuž bohatství dodnes můžeme obdivovat nádherné goticko-renesanční centrum s množstvím rafinovaně zdobených domů. Další významnou památkou Prachatic je pozdně gotický kostel sv. Jakuba Většího. Zasvěcen je patronovi obchodníků, poutníků, nosičů nákladu a sirotků. Z věže kostela je nádherný výhled na unikátní městské centrum.

Chystáte se poznat Písek? Objevte příběhy v této lokalitě.

Vyhledání cesty autem


Akce

Ubytování

Tip na restauraci

Regionální produkty

Zobrazit detail

Zavřít

Interakce s mapou Zavřít mapu

Integrovaný operační program Evropský fond pro regionální rozvoj Ministerstvo pro místní rozvoj ČR

Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Rozumím